Klausyti gyvai

12:00 - 15:00

TOP33 naujienos

Reikia vaikui spec.pedagogo pagalbos? Jei žinai, kur kreiptis, gal ir pavyks…

Anksčiau FM99 nagrinėjome, temą apie vaikus darželiuose – vieniems vaikams negaunant reikiamos pagalbos nukenčia ir kiti šalia esantys vaikai:

https://fm99.lt/problemos-alytaus-darzelyje-vaikas-musa-kitus-vaikus-ka-daryti/

Po radijo laidos grupėje darželyje „Pasaka“ atsirado padėjėja mokytojui, tačiau neilgam. Šiandien aiškinamės toliau, kokia pagalba vaikams priklauso ir kaip ją gauti. 

FM99 diskusija  su Alytaus m. švietimo ir sporto skyriaus vedėju Vytuoliu Valūnu, Pedagoginės psichologinės tarnybos (PPT) direktore Danute Matulevičiene, vaiką, kuriam reikalinga pagalba auginančia mama Gintare Veteikė. Taip pat girdėsite mamos Paulinos, kuri ir iškėlė šią temą ir Alytaus m. pedagogų profsąjungos vadovės Meilės Platūkienės nuomones.

„Nedrįsčiau teigti, kad situacija gerėja“

Pradėjome šią temą po mamos pagalbos šauksmo – jos vaiką darželyje skriaudė kitas bendragrupis. Tuomet pastarajam mažyliui buvo skirta pagalba, vėliau ir auklėtojai padėjėja, kuri anot mūsų šaltinių, iš darbo netrukus išėjo. 

„Po to, kai direktorė buvo kalbinama „FM99“ eteryje dvi savaites vaiko darželyje nebuvo, galvojome, gal perkeltas kitur,“ – pasakoja mama Paulina. Tačiau vos berniukui sugrįžus į grupę jos dukra vėl skundėsi skriaudžiama. 

„Auklėtojoms uždrausta kažką sakyti, jeigu sumuša niekada neįvardija, kuris vaikas, mūsų vaikai pasako, bet aukletojoms uždrausta. Buvo paskirta ir papildoma pedagogė, kuri buvo gal tris dienas ir pradingo, bet direktorė neinformavo, kad tos pedagogės nebėra“, – stebisi mama.

Toliau jos dukra susirgo ir mažai lankėsi daržely, tačiau iš mamų susirašinėjimo mato, kad niekas nesikeičia, papildoma pedagogė „užima vos ne auklėtojos pareigas“, bet neskiria dėmesio tam vaikui, kuriam ji paskirta.

„Nedrįsčiau teigti, kad situacija gerėja“, – sako Paulina.

Alytaus švietimo skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas teigė, kad jam ši konkreti situacija nėra žinoma, o jei yra problemų, tai tėveliai turi kreiptis į Švietimo ir sporto skyrių, kuris situacija tiria ir priima sprendimus.

PPT, kuri skiria švietimo pagalbą, direktorė Danutė Matulevičienė sako apie situaciją girdėjusi, bet su darželio direktore nekalbėjusi, o specialieji poreikiai darželio auklėtiniui nustatyti ir paskirtas mokytojo padėjėjas.

Danutė Matulevičienė

Dviems tūkstančiams vaikų reikalinga pagalba

2177 vaikams Alytuje turi specialiųjų ugdymosi poreikių ir jiems reikalinga pagalba, jiems skirta 228,81 etato pedagogo padėjėjams, sako Vytuolis Valūnas. Anot jo, visi prašymai yra patenkinti, tik kai kurie jų – terminuoti, iki liepos 1 d.

Tėveliai rašo:

„Mūsų atveju buvome pasiekę ne tik Alytaus švietimo skyrių, bet ir ministeriją. Niekas nesikeitė, kentėjo visi – 19 grupės vaikų, auklėtojos, šeimininkutė, padėjėja, net pavaduotoja. Grupėje problemos baigėsi, kaip vaiką pasiėmė iš darželio. Nežinau kaip toliau jiems sekėsi, bet tokių vaikų yra. Labai užjaučiame auklėtojas, kaip reikia sužiūrėti tiek vaikų.“

„Jokios pagalbos Alytuje nesulaukia tėvai. Turi būti specialistas, kuris informuoja, kas priklauso tėvams ir kur kreiptis. Turi tėvams būti suteikta psichologinė pagalba (savitarpio pagalbos grupės ir pan.), nes diagnozė nukrenta tarsi iš dangaus!!!! O specialistai palinki Sėkmės ir Kantrybės!!!! Taip pat tenka išgirsti ir komentarų, kad tėvai patys kalti, nelavina vaiko, nedirba su juo!!!!!“

Gintarė Veteikė, auginant specialiųjų poreikių turinčią dukrą sako, kad tenka nueiti kryžiaus kelius, kol sulaukia pagalbos. Gavus mergaitei diagnozę padėjėjo laukė daugiau kaip pusę metų, ir tai, kaip ji sako, gavo „tik per pažintis“. Pradėjus į mokyklą vėl susidūrė su iššūkiais.

Padėjėja buvo paskirta, tačiau nebuvo suinteresuota padėti vaikui, tad teko vėl minti kelius, kad pakeisti padėjėją, galiausiai pavyko.

„Iš pradžių mokykla nenorėjo priimti padėjėjos, kurios mes norėjom, priešinosi visokiai būdais, bet po metų pamatė, kad mano vaikas padarė tikrai didelę pažangą, štai ką reiškia turėti tinkamą padėjėją“, – pasakoja G.Veteikė. Verta pasistengti ir visos įstaigos turėtų pasistengti, sako mama.

„Tėvai turi labai glaudžiai bendradarbiauti su įstaiga, tai labai labai svarbu“, – pabrėžia Gintarė.

Gintarė Veteikė

Daugiausiai informacijos tėvai gauna dalindamiesi tarpusavyje, sako mama, nors, anot PPT vadovės, viskas yra skelbiama Alytaus m. savivaldybės tinklalapyje, informaciją teikia ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Rima Mockevičienė.

Spec.pedagogai išeina į privatų sektorių

„Specialistai išėjo dirbti privačiai, nes sąlygos pasikeitė darbo valandos padidėjo, rezultato nori daugiau, tai žmonės pasirenka privatų verslą“, – apie situaciją pasakoja Meilė Platūkienė. Logopedai, specialieji pedagogai išeina, dvi logopedės išvažiavo ir dirba sanatorijoje su suaugusiais žmonėmis, kur sąlygos daug geresnės, atlyginimas dvigubai didesnis, pasakoja profsąjungos vadovė. Be to, su spec.pedagogais sudaroma sutartis iki vasaros, tada ji nutrūksta. 

Rugsėjo mėnesį atėjusiems į švietimo įstaigą vaikams nustačius spec.poreikius, pagalbos jie kartais sulaukia kovo mėnesį. Anot M.Platūkienės specialistų poreikis didelis ir jų trūksta.

„Jų trūksta, nes turime 7,6 neužimtus švietimo pagalbos specialistų etatus“, – pritaria švietimo skyriaus vedėjas. Tačiau apmokėjimas reguliuojamas valstybės mastu, yra darbo apmokėjimo įstatymas ir vadovas negali jo padidinti, sako V.Valūnas. 

„Jeigu p.Gintarė į mane būtų kreipusis, tai nereikėtų jai laukti nei pusė metų nei savaitės“, – teigia Vytuolis Valūnas.

Ne iš vieno tėvų teko girdėti, kad norint, kad reikalai judėtų, reikia kreiptis į Švietimo ir sporto skyriaus vedėją V.Valūną. Paklaustas, ar tikrai toks turėtų būti sprendimo kelias, jis sako, kad to nereikia, jei įstaigos vadovas pats pajėgus spręsti reikalus.

„Tokiu atveju reikia kreiptis tiek mokyklos vadovui, tiek mokinių tėvams, jeigu nepavyksta kažkokių problemų išspręsti ir nepakanka mokyklai pajėgumų specialistų, lėšų ir panašiai“, – tvirtina V.Valūnas.

Be to, mokykla gali pirkti tokią paslaugą, kai pagalbos reikia skubiai, kaip po situacijos Volungės progimnazijoje, kuomet vienas nepilnametis sumušė kitą, sako V.Valūnas.

Vytuolis Valūnas

„Ne visi tėveliai žino, kad galima eiti pas jus, kai būna pati pradžia, niekas nežino, kas yra ponas Valūnas ir kur eiti“, – sako Gintarė Veteikė. Anot jos, tėvams būna sunku, dažnai jie ir užsidaro, nebūna linkę dalintis savo problema.

Dažnai poreikis net nepasiekia tarybos

Susiklosto ir situacijos, kai specialistams nustačius, kad reikia pagalbos, miesto taryba nusprendžia, kad jos nereikia ir etatai neskiriami. Anot V.Valūno, tokių atvejų jis nepamena, tačiau ne visada tokie klausimai pasiekia tarybą. 

„Tokių praktikų yra buvę, kai pasako, kad metų pabaiga, svarstysime tą klausimą rudenį“, – pripažįsta švietimo skyriaus vadovas.

G. Veteikė pasakoja apie naujausią atvejį, kuomet įstaigai etatas būtinas, jie kreipėsi į savivaldybę, tačiau klausimas net nebuvo įtrauktas į darbotvarkę.

Kokia pagalba reikalinga ir skiriama priklauso nuo PPT, sako švietimo sk.vadovas. Dėl etatų steigimo kreiptis turi Svietimo skyriaus vadovas. Jam irgi sekasi įvairiai, tačiau jei dokumentas adresuotas Alytaus m. tarybai, jis registruojamas ir keliauja toliau: „Mes, Švietimo ir sporto skyrius rengiame tarybos sprendimo projektą su aiškinamuoju raštu ir teikiam savivaldybės tarybai“.

G.Veteikė primena savo minėtą atvejį, kai buvo kreiptasi į tarybą dėl etato: „Buvo kreiptasi į savivaldybės  tarybą ir net nebuvo įtraukta į tarybos posėdį, o padėjėjo reikia, tas vaikas laukia nežinau kiek laiko“.

Švietimo skyriui parengus projekta, jis teikiamas administracijos direktoriui, toliau keliauja pas merą, kuris ir nusprendžia.

„Kiekvieno klausimo teikėjas yra administracijos direktorius, (…) toliau savivaldybės tarybos darbotvarkė tvirtinama mero potvarkiu, tai yra, dar gali būti neįtraukta. T.y. administracijos direktoriaus barjeras, savivaldybės mero barjeras, kur irgi gali neleisti to klausimo“, – eigą aiškina švietimo skyriaus vadovas.

Tad kur įstringa sprendimai? Reikia ne tik žinoti, kaip tiksliai adresuoti prašymą, bet ir pakankamai garsiai apie tai kalbėti?

Kaip viskas vyksta, kur kreiptis ir kaip gauti pagalbą – tai aiškinomės diskusijoje, klausykite.

https://fm99.lt/problemos-alytaus-darzelyje-vaikas-musa-kitus-vaikus-ka-daryti/

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...