Klausyti gyvai

17:00 - 18:00

Tokia diena

Rimvydas Valatka ir „Kur žolė žalesnė“: Apie Z Zizėnuose, pralaimėjimo paradą ir senas pavargusias žiurkes

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Putinas jau tik senas pavargęs žmogelis, ar vis dar diktatorius? Apie gegužės 9-osios Rusijos pralaimėjimo paradą, pasaulio pokyčius ir ką jie reiškia – Liudo Ramanausko pokalbis su žurnalistu, apžvalgininku Rimvydu Valatka.

Pralaimėtojų paradas

„Sena pavargusi žiurkė, ypač tarp tų senų geležiukais apkabinėtų bičų – sėdi žmogelis su pledu, tik vienas su pledu – vaizdas kraupus. Tiek kalba, tiek paradas buvo pralaimėtojų paradas, nesuprantu kam rengti pralaimėjimo paradus, bet matyt rusams be paradų nieko šitam gyvenime nebeliko“, – svarsto Rimvydas Valatka.

Bet reikėtų rūpintis ne rusais, o žiūrėti ir ką patys darom.

„Lietuvos žurnalistams reiktų pasižiūrėti kokių blėnių jie prirašė per pastarąsias dešimt dienų“, – sako R.Valatka.

Anot jo, Lietuvos žurnalistai pasimauna ant Rusijos dezinformacijos pakištų žinutes ir jas išpučia. „Jokio atominio karo nebus“, – tiki apžvalgininkas.

Putinas įspraudė save į kampą ir nežino kaip iš jo išlįsti, tai pareiškė ir JAV prezidentas Joe Bidenas. Tačiau Rusijos skleidžiamos propagandinės informacija dažnai pasiekia savo tikslą, nes tam, kad išgliaudyti tiesą, reikia daug laiko ir pastangų, kurių dažnai pristinga tiek istorikams tiek žurnalistams.

„Viena iš Vakarų klaidų po karo buvo, kad tiek amerikiečių, tiek britų, tiek prancūzų ar vokiečių istorikai priėmė stalininę istoriografiją, vertinti antrąjį pasaulinį karą pagal Stalno paranojines vizijas,“- sako žurnalistas.

Nors atsiranda istorikų, kurie rodo Stalino istorijos juokingumą, tačiau didelė dalis istorijos katedrų tebedėsto stalininė istorijos versiją, teigia jis. „Pirmą kartą Rusijoje pergalės diena gegužės 9-ąją pradėta švęsti 1965 metais,“ – primena žurnalistas.

Sankcijos – 6 paketas

Europos sąjunga barasi dėl 6 sankcijų paketo. Yra šalių bolkuojančių naftos ir dujų embargo siekius, tačiau ES pirmininkaujančios Prancūzijos užsienio reikalų ministras visgi pareiškė, kad iki metų galo įmanoma įgyvendinti planus stabdyti naftos iš Rusijos tiekimą.

„Čia klausimas kaip toli GRU ir FSB prasiskverbė į politinius elitus, o Rytų Europoje kai kur prasiskverbusi taip giliai, kad geriau apie tai net negalvoti, – mano R.Valatka ir primena Vengriją, kuri seka Putinui iš paskos bei šios šalies tragiškus įvykius 1956 metais.

Tačiau dabar esame svarbių įvykių akivaizdoje ir matome gimstant naują pasaulio tvarką, prie kurios veda ir JAV lendlizo įstatymas:

„Europoje bręsta būsimasis susitarimas atsisakyti veto teisės“. Apie tai pradėta kalbėti po Konferencijos dėl Europos ateities darbo, kurios dauguma dalyvių sutaria, kad reikia atsisakyti veto teisės bent jau užsienio politikos klausimais. 

Visgi dalis ES šalių, tarp jų ir Lietuva, pasisako prieš ES sutarčių keitimą – toks laiškas buvo išplatintas šią savaitę.

NATO plėtra ir ateitis

Tarp didžiausių pokyčių Europoje  – Suomijos ir Švedijos artėjanti narystė NATO. Kuriasi ir atitikmenys po II pasaulinio karo vykusioms konferencijoms bei susitarimams. Klausimas ar įvyks ir Niurnbergo teismas? Nors mintis, kad kad Putinas ir Lukašenka atsirastų dėl karo nusikaltimų teisiamųjų kėdėje kol kas neatrodo labai tikėtina, tačiau per 75 karo dienas atsitiko tokių dalykų, apie kuriuos anksčiau niekas nebūtų pagalvojęs. 

JAV prezidento Joe Bideno pasirašytas lendlizo įstatymas, dėl kurio dar turi balsuoti įstatymų leidėjai, ir 33 milijardai USD ant stalo gali pakeisti karo eigą radikaliai, jei tai nebus pavėluota, nes parama Ukrainą pasieks tik mėnesio pabaigoje.

„Jeigu ukrainiečiai sulauks pilno lendlizo su tankais, artilerija ir naikintuvais, ir nebus praradę savo pozicijos, tai saklyčiau rusams reikia gerus sportbačius įsitaisyt“, – sako R. Valatka. 

Visuotinė mobilizacija Rusijoje vargu ar bepadės – taip būtų kvailystė, nes didžioji dauguma vyrų Rusijoje pastaruosius 30 metų kariuomenėje netarnavo ir jokio pasiruošimo neturi.

„Kokia nauda, kad duobių kasėją pasodinsi prie raketinio komplekso valdymo? Sovietų laikais, kai visi tarnavo, visi kažką mokėjo, tačiau dabar juos gali paversti tik patrankų mėsa ir visuotinė mobilizacija neturi prasmės, o paslėpta – rekrūtų gaudymas – vyksta jau seniai,“ – teigia pašnekovas.

„Šitiems Rusijos generolams duok nors ir milijoną kareivių, jie padarys viską, kad tie žūtų kuo greičiau, nes rusų generolai yra milžiniška griaunamoji jėga,“ – juokiasi R.Valatka. 

Rusų generolas yra pataikūnas, skundikas, paskutinis svolačius ir vagis, daro išvadą pašnekovai. 

Klausykite Liudo diskusiją su Rimvydu Valatka.

Kitos naujienos

Pirmajame Alytuje rekonstruojamas prekybos centras A.Juozapavičiaus gatvėje. Projekto viešasis svarstymas...

Rugpjūčio 14-ąją Druskininkuose vyko aštuntasis sūrių festivalis. Jame dalyvavo 20 smulkių sūrininkų iš L...

Žolinė arba Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų šventė švenčiama 8 dienas.

Sekmadienį Alytuje vyks paskutinės Lietuvos okupacijos aukos, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo g...