Klausyti gyvai

12:00 - 13:00

Dienos kaleidoskopas

Rizikingiausias darbas statybininko. Statybose daugiausia žūčių, sužalojimų ir nelegalaus darbo

 

Saugus darbas ir atsakomybė už tai dalijama perpus – darbdaviui ir darbuotojui. Kaip sako Valstybinės darbo inspekcijos Alytaus skyriaus vedėjas, vyriausiasis darbo inspektorius Vytautas Gegužis paklaustas ko reikia, kad išėję į darbą iš jo sugrįžtume sveiki ir gyvi, „abipusio noro, abipusio siekio tobulėti ir noro atlikti darbą kuo geriau, efektyviau ir saugiau”.

Per pirmąjį šių metų pusmetį šalyje įvyko 18 mirtimi pasibaigusių nelaimingų atsitikimų darbe, 2 Alytaus regione.

Vytautas Gegužis: „Taip, Alytuje irgi darbe žūsta žmonės. Praeitą pusmetį Alytaus apskrityje į darbą išėjo, tačiau negrįžo 2 žmonės. Rizikingiausios sritys čia yra statyba ir medžio apdirbimas. Svarbu suprasti, kad darbo saugumas prasideda ne statybų aikštelėje, bet dar kuriant projektą – jame turi atsispindėti saugūs darbo atlikimo metodai.“

VDI Alytaus skyriaus vedėjas, vyriausiasis darbo inspektorius Vytautas GegužisValstybinės darbo inspekcijos Alytaus skyriaus vedėjas, vyriausiasis darbo inspektorius Vytautas Gegužis
VDI Alytaus skyriaus vedėjas, vyriausiasis darbo inspektorius Vytautas Gegužis

Daugiausiai nelaimingų atsitikimų darbe Lietuvoje įvyko statyboje – 7 mirtini ir 24 sunkūs, taip pat transporto ir saugojimo įmonėse ir apdirbamosios gamybos įmonėse. Skaičiuojama, kad daugiau nei 60 procentų  atvejų mirtinos ir sunkios nelaimės darbe įvyko blogai organizavus darbus, netinkamai juos vykdžius arba darbdaviui neužtikrinus vidinės darbuotojų saugos. Apie trečdalis darbuotojų buvo sunkiai sužaloti, kai atlikdami darbus sąmoningai rizikavo savo sveikata ar gyvybe.

„Darbo saugumas priklauso tiek nuo darbuotojo atsakingumo ir kvalifikacijos, tiek nuo darbdavio gebėjimo saugiai organizuoti darbus. Abi pusės turi būti nuolatos informuojamos apie darbo saugą, toks ugdymas yra privalomas tiek mokyklose, tiek šeimose“ – sakė Vytautas Gegužis.

Nelegalus darbas šalyje taip pat yra aktuali problema. Šalyje nustatyta 662 neteisėtai Lietuvoje dirbę asmenys. Statybose nustatyta ir daugiausiai nelegaliai dirbančių asmenų – jie sudaro beveik pusę visų nustatytųjų. Per pirmąjį šių metų pusmetį Alytaus apskrityje nustatyti 76 nelegalaus darbo atvejai. Didelis nelegalaus darbo sustiprėjimas jaučiamas Varėnos savivaldybėje, miškų ūkio srityje.

„Nelegaliai dirbantys asmenys neturi socialinių garantijų – čia yra blogiausia“ – sakė Vytautas Gegužis. „Mūsų ir savivaldybės bendras darbas yra bandyti įvairiai spręsti šią problemą, – pavyzdžiui, ketiname nelegaliai dirbantiems asmenims nebemokėti pašalpų.“

Nelegalų darbą dažnai lemia nežinojimas, taip pat siekis nemokėti mokesčių. Studijos svečias teigė, kad inspekcija stengiasi kuo daugiau šviesti visuomenę apie legalaus darbo privalumus ir galimybes. Pagrindinė priežastis, dėl kurios į darbo inspekciją kreipiasi patys darbuotojai, dažniausiai yra „kai darbdavys ir darbuotojas susitaria dėl nelegalaus darbo, o jį atlikus darbuotojas atlygio taip ir negauna“, –  sakė Vytautas Gegužis.

„Bendradarbiaujame tiek su mokyklomis, tiek su darbo biržomis. Neseniai vyko akcija, kai kalbėjomės su jaunimu – būsimais darbuotojais – apie jų pareigas bei teises darbo vietoje. Akcentavome, kad žmogus, žinantis darbo įstatymus, turi daug daugiau galimybių užsitikrinti abipusiai naudingas sąlygas darbe“ sakė studijos svečias.

Kitos naujienos

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...

Kaip pranešė Alytaus policija, ketvirtadienį apie 23 val. Alytuje, Naujojoje gatvėje, neblaivus 1984 meta...

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...