Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Rusijos raketų smūgiai Lenkijai, žuvo du žmonės

Po Rusijos raketų smūgio Lenkijos mieste #Przewodow, kurio metu žuvo du lenkai, #NATO remsis #4, o ne #5 straipsniu, Tviteryje teigia Phillips Payson O’Brien, amerikiečių istorikas ir strateginių studijų profesorius Škotijos St Andrews universitete.

Po konsultacijų turėtų būti sulaukta daugiau paramos Ukrainai, ypač oro ir priešlėktuvinei gynybai. Realios įtakos daugiau įgys ir Lenkija.

4 NATO gynybos straipsnis sako:

Šalys tarpusavyje konsultuosis, jeigu bet kurios iš jų nuomone, kiltų grėsmė bet kurios Šalies teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui.

Šalys tarpusavyje konsultuosis, jeigu bet kurios iš jų nuomone, kiltų grėsmė bet kurios Šalies teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui.

4 straispnis

Rusijai užpuolus Ukrainą NATO sąjungininkės aktyvavo antrą pagal svarbą Šiaurės Atlanto sutarties straipsnį. Tai padaryta septintą kartą Aljanso istorijoje. VŽ paaiškina, kuo aktyvuotasis 4-asis NATO sutarties straipsnis skiriasi nuo esminiu laikomo 5-ojo.

Pagal 4 straipsnį konsultacijos surengtos ir vasario 25-ąją, Iškart po to, kai Rusija atakavo Ukraina. Procedūrą tuomet aktyvavo Baltijos valstybės, Lenkija ir kitos sąjungininkės iš rytinio NATO flango.

4 straipsnis

Šalys tarpusavyje konsultuosis, jeigu bet kurios iš jų nuomone, kiltų grėsmė bet kurios Šalies teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui.

5 straipsnis

Šalys susitaria, kad vienos ar kelių iš jų ginkluotas užpuolimas Europoje ar Šiaurės Amerikoje bus laikomas jų visų užpuolimu, ir todėl susitarė, kad tokio ginkluoto užpuolimo atveju kiekviena iš jų, įgyvendindama individualios ar kolektyvinės savigynos teisę, pripažintą Jungtinių Tautų Chartijos 51 straipsnyje, nedelsdama suteiks pagalbą užpultai ar užpultoms Šalims, individualiai ir kartu su kitomis Šalimis, imdamasi tokių veiksmų, kokie atrodys būtini, įskaitant ginkluotos jėgos panaudojimą, Šiaurės Atlanto regiono saugumui atkurti ir palaikyti.

Apie kiekvieną tokį ginkluotą užpuolimą bei visas priemones, kurių buvo imtasi užpuolimo atveju, nedelsiant pranešama Saugumo Tarybai. Tos priemonės nutraukiamos po to, kai Saugumo Taryba imasi priemonių, būtinų atkurti ir palaikyti tarptautinę taiką ir saugumą.

Lenkija padidino savo karinę parengtį po to, kai šalies prezidentas Andžejus Duda pareiškė, kad tai „greičiausiai“ buvo Rusijoje pagamintos raketos smūgis.

Antradienio vakare pranešus apie sprogimus Lenkijos mieste netoli Ukrainos sienos ir oficialiai dar nepatvirtintomis žiniomis žuvus dviem žmonėms, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė paramą kaimyninei valstybei.„Lietuva yra stipriai solidari su Lenkija. Kiekvienas NATO teritorijos colis turi būti ginamas“, – antradienio vakarą savo „Twitter“ paskyroje pareiškė G. Nausėda. Vėliau savo „Facebook“ paskyroje šalies vadovas atkreipė dėmesį, jog nors sprogimų priežastis kol kas nežinoma, tuo pat metu Rusijos raketos atakavo Ukrainą.„Šią įtampos valandą palaikome tiesioginį kontaktą su kolegomis Lenkijoje. Teroristinis režimas bus sustabdytas vieninga sąjungininkų jėga“, – teigė prezidentas. Premjerė Ingrida Šimonytė „Twitter“ parašė, kad „įdėmiai seka nerimą keliančias žinias iš Lenkijos“.

JAV

Baltieji rūmai pranešė, kad JAV prezidentas Džo Baidenas trečiadienį su sąjungininkais surengė „skubią apskritojo stalo diskusiją“ raketos smūgiui aptarti.Indonezijos Balio saloje vykstančiame Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime buvo planuotas ir visų Didžiojo septyneto (G-7) šalių – Didžiosios Britanijos, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Italijos ir Japonijos – vadovų dalyvavimas.Anksčiau J. Bidenas paskambino A. Dudai.Kalbėdamas su žurnalistais Balyje JAV lyderis sakė, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės „tiksliai išsiaiškins, kas įvyko“ Lenkijoje.Jis taip pat nurodė, kad „mažai tikėtina“, jog raketa buvo paleista iš Rusijos teritorijos.

Ukraina

Ukrainos, kuri nuo vasario kovoja su žiauria Rusijos invazija, prezidentas Volodymyras Zelenskis telefonu pareiškė užuojautą A. Dudai.„Apsikeitėme informacija ir aiškinamės visus faktus“, – tviteryje parašė jis.Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba atmetė „sąmokslo teoriją“, kad raketą galėjo paleisti Ukrainos oro gynyba.

Rusija

Gynybos ministerija Maskvoje atmetė pranešimus, kad Lenkijoje nukrito Rusijos pajėgų paleistos raketos.„Lenkijos žiniasklaidos ir pareigūnų pareiškimai apie Rusijos raketų smūgį į Lenkijos teritoriją yra sąmoninga provokacija, kuria siekiama eskaluoti situaciją“, – platformoje „Telegram“ pareiškė ministerija. „Rusijos šaunamoji galia nesudavė jokių smūgių šioje vietovėje“, – priduriama pareiškime.

Vokietija

Vokietijos kancleris Olafas Šolcas išreiškė solidarumą su Lenkijos prezidentu.„Kancleris ką tik paskambino Lenkijos prezidentui Dudai ir pareiškė užuojautą… Vokietija glaudžiai palaiko mūsų NATO partnerę Lenkiją“, – tviteryje rašė O. Scholzo atstovas spaudai.

Jungtinė Karalystė

NATO narės JK naujasis premjeras Rišis Sunakas paskambino A. Dudai ir išreiškė „solidarumą“, pranešė Dauningo gatvė.„Ministras pirmininkas pasiūlė visą reikiamą pagalbą, kad būtų skubiai nustatyta, kas nutiko“, – priduriama pranešime.

Prancūzija

Prancūzijos prezidentas Emaniuelis Makronas dėl pranešimų apie Lenkijoje nukritusią raketą paragino Indonezijoje vykstančiame G-20 vadovų susitikime surengti derybas, prieš Baltiesiems rūmams paskelbiant apie apskritojo stalo diskusiją naujienų agentūrai AFP pranešė jo biuras.Prancūzijos Nacionalinėje Asamblėjoje valstybės sekretorė Sonia Bakes deputatams perdavė ministrės pirmininkės Elizabet Born pranešimą.„Vyriausybė kartu su mūsų sąjungininkais lenkais labai atidžiai stebi padėtį vietoje, – sakoma jame. – Bet kuriuo atveju Lenkija gali tikėtis Prancūzijos solidarumo.“

Europos Sąjunga

Europos Sąjungos Vadovų Tarybos pirmininkas Šarlis Mišelis teigė, kad jį „sukrėtė“ pranešimai apie smūgį.„Mano užuojauta šeimoms“, – parašė jis tviteryje.„Esame kartu su Lenkija. Palaikau ryšius su Lenkijos valdžios institucijomis, Europos Vadovų Tarybos nariais ir kitais sąjungininkais“, – pridūrė jis.

Jungtinės Tautos

JT generalinis sekretorius Antoniju Guterišas antradienį įspėjo, kad „absoliučiai būtina“ vengti karo Ukrainoje eskalavimo po to, kai per mirtiną raketos smūgį NATO narėje Lenkijoje žuvo du žmonės.„Generalinis sekretorius yra labai susirūpinęs dėl pranešimų apie Lenkijos teritorijoje sprogusią raketą, – sakė JT vadovas, pasak jo atstovo spaudai Farhano Hako. – Absoliučiai būtina vengti karo Ukrainoje eskalavimo.“

Čekija

Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala tviteryje parašė, kad po raketos smūgio susisiekė su savo Lenkijos kolega.„Esame pasirengę derinti tolesnius veiksmus su savo draugais lenkais“, – sakė jis.

Kitos naujienos

(BNS). Seimo pirmininkė ir frakcijų seniūnai registravo pataisas, kuriomis vietoje kanceliarinių išlaidų ...

„Mes buvom kaip sviestas, į kurį sminga karštas peilis“, - sako dezinformaciją ir ...

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras, organizuodamas konkursus dėl pakuočių atliekų surinkimo...

Birželio 11 dieną 13.30 val. Varčios miške, prie partizanų atminimo kryžiaus (Dušnionių girininki...