Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Rusijos tankų grobikai Ukrainos traktoriai turi sugrįžti į laukus, kitaip badas gresia daliai pasaulio

Klausykite „Europos klubą” Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Karas Ukrainoje turi be galo daug veidų, be žūstančių žmonių pačioje šalyje yra badaujantys kitur pasaulyje, ir brangiai mokantys Europoje. Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetas susitiko su Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministru Romanu Leščenka aptarti karo poveikio Ukrainos žemės ūkio sektoriui. Pokalbis su Komiteto nariais Broniu Rope ir Juozu Oleku Europos klube.

Ukrainos ūkininkai dabar garsėja visai ne grūdais, o jų traktoriai ne tuo tikslu po laukus važinėja, tanką tempiantis traktorius jau tapo legenda.

Trūksta kuro ir pesticidų

„Nėra Ukrainoje vietos, kuri nebūtų susijus su karu. Svarbiausia, kad Ukraina pasigamintų maisto sau,“ – sako europarlamentaras Bronis Ropė, o Europa turi sudaryti visas sąlygas, kad Ukraina pasisėtų kiek gali.

„Didžiausia problema trąšos ir pesticidai, kurių ukrainiečiai nebeturi, o nekovojant su piktžolėmis būtų problema užauginti normalų derlių“, – aiškina B.Ropė. Antra problema – kuras. Kuru ūkininkai buvo apsirūpinę visiems metams, bet jis perduotas kariuomenei. Be to, laukai užminuoti, kas irgi kels problemas. 

Nėra kelių grūdų eksportui

Viena didžiausių bėdų – eksportuoti Ukrainos produkciją, nes uostai, per kuriuos išvežama apie 85% produkcijos, šiuo metu kritinėje situacijoje, vos prieš kelias valandas prieš pokalbį su ministru subombarduotas Mikolajevo uostas. Jeigu Ukraina ir užaugins grūdus, nebus kaip jų išvežti, o tai gresia badu tokioms valstybėms, kaip pavyzdžiui, Sirija, pasakoja europarlamentaras.

Reikalingas mechanizmas, kaip eksportuoti prekes, prie to galėtų prisidėti ir šalys gavėjos, sako B.Ropė: „Galbūt prie to galėtų prisidėti ir šalys, kurios gauna maisto produktus, kaip Egiptas, Sirija ir daryti įtaką Rusijos karo veiksmams, kad atsirastų koridoriai, nes visos Juodosios jūros pakrantės arba sugriautos, arba užminuotos“.

Ukrainos žemės ūkio ministras kvietė ir toliau stiprinti sankcijas.

„Vis garsiau kalbama apie naftos importo atsisakymą,“ – sako europarlamentaras, nors dujų atsisakyti politinės valios nėra. – „Bent atsijungtume nuo naftos ir anglies, ir galbūt urano, atjungtume likusius bankus nuo SWIFT, tai būtų didelis smūgis Rusijai“.

Apie dėl karo keičiamus Žaliojo susitarimo planus, siūlymus dėl dalinės renovacijos ir kitus sprendimus, kurie gali prisidėti prie priklausomybės nuo rusiškų energetinių šaltinių pasakoja europarlamentaras Bronis Ropė.

Kitų šalių ūkininkai gali dalintis su ukrainiečiais 

„Ką mes galim daryti dabar ir ko labiausiai reikia Ukrainai, klausėme Ukrainos ministro,“ – pasakoja europarlamentaras Juozas Olekas. – „Kaip teikiam kitą paramą, taip ūkininkai gali pasidalinti sėklomis ir kitais dalykais, bet pagrindinis dalykas, kuo greičiau sustabdyti karą.“

Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministro Romano Leščenkos paprašyta sąrašų, ko labiausiai trūksta. Vienas svarbiausių trūkumų – degalai, kai kur trūksta ir maisto.

Augančios maisto kainos bus viena iš žlugdomo Ukrainos žemės ūkio pasekmių – kainos augs ne procentais, o kartais, svarsto J.Olekas. Šalys jau ieško sprendimų, kuria tam tikrus būtinų maisto produktų krepšelius.

„Buvo per daug viskas palikta reguliuoti rinkai, dabar jau kalbama ir apie maisto atsargų sukaupimą, intervencinius pirkimus, kurie garantuotų, kad žmonės neatsidurtų už skurdo ribos“, – sako Juozas Olekas.

Ieškomos ir kitos galimybės mažinti maisto kainų augimą viduje Europos Sąjungos. Klausykite pokalbį!

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...