Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Serhii Karelin: Rodau nuotraukas, o šeima netiki – “Per televiziją nerodo, Putinas gi sakė, kad nešaudys civilių”

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

LRTK dėl karo kurstymo uždraudė retransliuoti 6 rusiškas ir baltarusiškas televizijas. G. Nausėda ragina šalinti Rusiją iš G20, stabdyti narystę tarptautinėse organizacijose, o Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį priekaištauja Vakarų valstybėms, kad jos neskuba teikti pagalbos jo šaliai, kovojančiai su didelio masto Rusijos kariniu puolimu.

“Mes kovojame, o jūs ruoškitės, jūs turite laiko pasiruošti”

Serhii Karelin

FM99 pokalbis iš Ukrainos su Kijevo gyventoju Serhii Karelin.

Kas vyksta Kijeve?

Pirmiausiai Rusijos kariuomenė atakuoja iš visų pusių, bando apeiti Kijevą iš visų pusių, apsiausti ir pakeisti, kaip jie teigia, Kijevo vyriausybę ir pašalinti nacionalistus. O nacionalistai, kaip suprantate, visa Ukraina. Nesuprantu, tiesą sakant, kaip jie ketina sunaikinti nacionalistus, nes sunaikinti visų Ukrainos gyventojų nerealu, o žmonės jau niekada to Rusijai neatleis.

Pas mus didžiausios eilės į krašto gynybą, žmonėms išduodami ginklai, žmonės ginasi, gaudo Rusijos karius jau Kijevo gatvėse, tokia situacija.

Kas gatvėse, ką matote?

Aš jau išvažiavau iš Kijevo, bet kai mačiau, vakar po naktinių atakų. Ryte, didelė panika buvo, kieno lagaminai jau buvo sudėti, jie masiškai ėmė išvažiuoti jau po pirmų balistinių raketų smūgių.

Ką aš apskritai matau, ką mačiau Kijeve – pirmiausia tai ukrainiečių tautos stiprūs nervai, tai ką pastebiu ir didžiuojuosi savo šalimi ir savo tauta, kad mes jau tokiais tapome, mes jau prisikvėpavome laisve ir niekam tos laisvės nebenorime atiduoti, patinka ar nepatinka. Ir nesvarbu kas tai bus, JAV, Rusija ar bet koks okupantas, kuris nori savo bjaurias ambicijas patenkinti, tai pirmiausia. Antra – žmonės labai adekvačiai reaguoja į situaciją, tai kas buvo, kai pavyzdžiui, Donecke prasidėjo okupacija, aš mačiau visai kitokį vaizdą – ten neadekvati buvo reakcija, visi galvojo, kad čia šiaip pasivaikščiojimas po pliažą, dabar ateis rusijos pasaulis ir bus laimė. Deja, rusai be to, kad apgaudinėti, nieko nesugeba, visiškai nieko.

Ir ta apgaulė super propagandos.  Pas jus girdėjau atjungė rusiškus kanalus, tai laimė, džiaugiuosi už jus, kad pagaliau nebevalgysit to mėšlo, tos informacijos, tiksliau dezinformacijos, kurią jie nuolat meta žmonėms ir ja maitina.  Aš netgi su giminaičiais, kurie gyvena okupuotoje teritorijoje, karts nuo karto susiskambinu, pasakoju jiems, ką aš savo akimis mačiau – ne kas man pasakojo, ar kokios žinios gatvėse buvo, bet ką pats mačiau, bet manim netiki, nes per televizorių taip nesakė. 

Jie įsitikinę, kad taikių žmonių niekas nešaudys. Aš jiems rodau nuotraukas, video, tuose rajonuose, kur nuolat vaikštom, jie buvo svečiuose pas mane, patys matė – jie manimi netiki. Putinas gi sakė, kad nešaudys civilių.

Ir dabar netiki?

Netiki, šį rytą buvo konfliktas su šeima ta pačia tema. Aš jiems nusiunčiau nuotraukas, rodau, kad čia gyvena mano draugai, čia yra tas ir tas, aš puikiai žinau tas vietas, ten pilna įvairių rakursų, naujos nuotraukos – jūs viską meluojat, o kodėl tada jūsų televizija to nerodo?

O jūs ją žiūrit, kad apskritai suprasti, kad alternatyvus požiūris gali būti? Patikėję rusiška propaganda, padarę iš to religiją, tapot visiškais vergais ir nenorite suprasti, kas vyksta aplink. Deja, kaip ir daugelis Rusijos gyventojų.

Matėm vakar palaikymą iš Rusijos, Piteryje, Maskvoje, buvo labai malonu, kad žmonės neabejingi šiai situacijai, jie supranta, kad jų lyderis išprotėjęs idiotas, šizofrenikas, kuris nusprendė pradėti, deja, kaip man atrodo, ne karą Ukrainos teritorijoje, o trečią pasaulinį karą.

Aš įtariu, kad jau ta blogio sėkla, kaip per antrąjį pasaulinį karą, ji jau sukurta, tai mano asmeniška nuojauta, matant kaip Kinija provokuoja Taivaną tuo pat metu, kaip nereaguoja į situaciją Ukrainoje, kaip posovietinių valstybių blokas, kurios jau kontroliuojamos Putino, Baltarusija, Armėnija, oro uostas, kuris yra Gostomelyje, ten bazuojasi didžiausias pasaulio lėktuvas, jiems labai patogus.

Trūksta tiesioginio palaikymo Nato šalių, bent jau uždarant mūsų oro erdvę – tai mums parodytų, kad NATO palaikymas yra. O dabar danguje skraido lėktuvai kasdien įvairiomis kryptimis, ir mūsų priešlėktuvinė gynyba nesusitvarko. Mes kasdien stebime lėktuvus danguje, taip turime aviaciją, laimei, turime vienus geriausių lakūnų – vakar vienas numušė šešis rusų lėktuvus, jau turi pravardę Ukrainos vaiduoklis, t.y. Toks, kuris gali naikinti šias pajėgas. Laimei, kad turime tokius asus, ir kad jie padeda žemės pajėgoms susitvarkyti su šia situacija, kuri deja, susiklostė.

Ukrainiečiai, kiek girdžiu, tvirtai tiki, kad jų kariuomenė nugalės?

Žiūrėkit, aš noriu pasakyti, ko labiausiai bijo Rusija – kodėl jai Ukraina stovi gerklėj. Jei nežinot, tai istoriškai su Ukrainos pasipriešinimo armija Rusija kovojo praktiškai iki 70-ųjų, gaudė, naikino, ir t.t. Kai karas jau buvo pasibaigęs. Tai Ukrainos pasipriešinimo armija buvo nedidelis kiekis žmonių, patriotų, kurie norėjo atstovėti savo nepriklausomybę, savo teisę kalbėti savo kalba, savo teisę turėti tautybę kokią nori ir nelaukti vergavimo ir lankstytis kažkam. Tad dabar tokių žmonių Ukrainoje jau per du milijonus, kurie užsirašė į krašto gynybą. Tai tik tie, kurie jau užsirašė, o dar kiek eilėse stovi ir užsirašinėja – jie stovės iki galo, nepriklausomai nuo to, ar kris mūsų vyriausybė Kijeve, ar ne, tai tie žmonės, kurie namuose, jei pažiūrėsite kokiuose nors viešosiuose kanaluose, kaip skirtingai nuo Donecko ir Luhansko reaguoja Ukrainos žmonės – ko jūs čia atėjot, jūsų niekas čia nelaukia, jūsų čia niekam nereikia. Čia žmonės, kurie prieš automatus nebijo tai sakyti, Donecke bijojo, čia nebijo, nebėra kur trauktis. Vakarai mums aiškiai parodė, mes nekariausim, tai reiškia, kad esame patys už save. Žmonės tokioje situacijoje  – žvėris įvarytas į kampą ginasi maksimaliai, kiek gali, o mes tapome tokiais įvarytais į kampą, kad kandžiosimės, graušime ir viską darysime.

Ačiū jums ir laikykitės!

O jūs ruoškitės, jūs turit laiko pasiruošti, tad ruoškitės. Esu tikras, kad ties mumis nesustos, nors mes ginsimės, kiek galėsim. Tik gaila, kad mes tapom tuo ginamuoju buferiu, kuris dabar maksimaliai paguldys šitą armiją kiek galės, kad rytoj jums būtų kuo ją pribaigti, kaip buvo, kai JAV įstojo į II pasaulinį karą. Ir laimei, jūsų žmonių nukentės mažiau nei mūsų, o mes jau kenčiam.

FM99 Vilija Kvedaraitė kalbino Serhii Karelin


Marija iš Charkovo: tikėjausi, kad kažkas bus, bet nesitikėjau, kad bus taip…

Andrej Melnik (Kremenčiukas, Ukraina): Prasidėjo viskas nuo panikos

Kitos naujienos

„Pilietiškumo dėlionėje“ pokalbis su Giedriumi Sakalausku. 

Šį sekmadienį (gruodžio 11 d.) Makniūnuose nuo 10 iki 13 val. vyks Kalėdinis Makniūnų bagažinių t...

Gruodžio 2 dieną Alytaus pataisos namuose 49 m. kinologas specialistas sumušė kitos kinologės 7 mėnesių t...

Lietuvos profesionalai standartinių šokių šokėjai Vaidotas Lacitis ir Veronika Golodneva Lacitien...