Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Su gimtadieniu devintajame danguje , Frank Zappa! – „Ši diena muzikos istorijoje“

„Ši diena muzikos istorijoje“lapkričio 21-osios kalendoriaus lapelyje tikrai daug įrašų. Susipažinkime!

Frank Zappa11940 – gimė legendinis kompozitorius ir gitarininkas Frank Zappa (Frenkas Zapa). F. Zappa (1940–1993) muziką kurti pradėjo būdamas vos 14 metų. 1964-aisias jau subūrė savo vadovaujamą grupę „The Mothers of Invention“, o po dvejų metų išleido pirmąjį albumą „Freak Out“ (1966). Šios grupės muzika ir šiandien mielai įtraukiama į klasikinės muzikos koncertus, nors F. Zappa’os pavardės klasikinės muzikos žinynuose nerasite, o didžiausiose Lietuvos bibliotekose nėra ir F. Zappa’os autobiografinės knygos „The Real Frank Zappa Book“. F. Zappa’os muzika pirmiausiai klausytoją traukia psichodeliniu stiliumi ir parodijos elementais. Šioje muzikoje jungiami roko, džiazo, avangardo ir elektroninės muzikos bruožai. Eklektinę pakraipą F. Zappa išlaikė ir iširus grupei „The Mothers of Invention“. Labiausiai jo muzikos mėgėjų ir kritikų buvo pastebėti roko operos „Joe’s Garage“ (1979) ir albumo „Jazz from Hell“ (1986) pasirodymai. Pastarasis albumas įrašytas jo namų studijoje, naudojant „Synclavier“ sintezatorių. Paskutiniuosius dešimt savo gyvenimo metų F. Zappa dirbo su Londono simfoniniu orkestru, ansambliu „Intercontemporain“ ir grupe „Modern“. Šio laikotarpio darbai įdomesni ne plačiajai auditorijai, o muzikologams. Būtent su minėtu orkestru sukurta muzika susilaukė didžiausio muzikos kritikų dėmesio.  F. Zappa savo kūryboje jungė dvi XX amžiaus masinės muzikos kryptis – roką ir džiazą, todėl jis kur kas universalesnis kūrėjas nei Johnas Lenonas ar Bobas Dylanas. F. Zappa atskleidė netikėtą džiazo ir roko giminingumą ir kartu gilų šių dviejų muzikos krypčių ryšį su klasikine muzika. Tradicija, su kuria susijęs džiazas ir rokas, siekia net Viduramžius. Jei klasikinė muzika per ilgus savo gyvavimo šimtmečius koncentravosi Vidurio Europoje, tai XX amžiaus muzika, kuriai atstovauja F. Zappa, aprėpė abu Amerikos žemynus, Rytų šalis ir Afriką.

1972 – gimė olandų dainininkė, grupės „Hermes House Band“ vokalistė Judith Ansems (Judit Anzem).

Bjork21985 – Islandijos sostinėje Reikjavike gimė dainininkė Bjork. Nuo vaikystės jai įtaką darė ne tik skandinaviškas folkloras ir kultūra, bet ir pradinės muzikos studijos, kurias ji lankė nuo penkerių iki penkiolikos metų. Nuo mažų dienų Björk pasižymėjo stulbinančiu balsu. Būdama 11-os metų Björk galėjo pasigirti pirmu savo albumu „Björk“. Jis buvo išleistas tik atlikėjos gimtinėje ir ten turėjo didžiulį pasisekimą. Islandiškasis fenomenas”, kaip ją pakrikštijo spauda, yra “MTV Europe Music Awards”, “BRIT Awards”, “Q Awards”, “MOJO Awards” laureatė. Kanų kino festivalyje už pagrindinį vaidmenį “Šokėja tamsoje” ji buvo pripažinta geriausia aktore. Taip pat Björk daugybę kartų buvo nominuota „Grammy”, “Oskarų”, “Auksinio gaublio” apdovanojimuose.

1986 – gimė britų grupės „Blur“ narys Alex James (Aleksas Džeimsas).

1975 – Holivudo žvaigždžių „Šlovės Taką“ papildė Elton John (Eltono Džono) žvaigždė.

1988 – 1987 m. rugsėjo 7 d. „Pink Floyd“ išledo naują albumą „A Momentary Lapse of Reason“ (J. Karalystė – 3 vieta, JAV – 3 vieta), bei Otavoje pradėjo pasaulinį turą. Šis grandiozinis turas (vien tik aparatūros montažui vienam koncertui reikėjo 10 dienų) tęsėsi metus, grupė surengė 155 koncertus 15 pasaulio šalių. Šį šou aplankė apie 10 mln. žmonių. Čia dalyvavo D. Gilmoras, N. Meisonas, R. Raitas ir kviestiniai muzikantai: T. Levinas (Tony Levin) (bosinė gitara), S. Pedžas (Scott Page) (saksofonas) ir kt. Mainais už pavadinimą R. Votersas gavo tam tikrą grupės atributiką ir sceninį įvaizdį. Naujas albumas ne tik pakėlė grupės reputaciją, bet ir pritraukė daugybę naujų jaunų gerbėjų. Įspūdingiausia albumo kompozicija tapo „Learning to Fly“, kuriai buvo nufilmuotas video klipas, 1988 m. MTV pripažintas geriausiu. Po pasaulinio turo 1988 m. lapkričio 21 d. išleistas dvigubas koncertinis albumas „Delicate Sound of Thunder“ po dviejų mėnesių tapo platininiu.

…geros muzikos niekuomet nebus per daug…

 

Kitos naujienos

Viney Dubey iš šiaurinės Indijos atvažiavo į Lietuvą prieš šešerius metus. Sako, čia ramybės oazė, jokios...

Ko? Atliekų! Vienkartiniai indai, popieriniai rankšluosčiai ir servetėlės, tušti indeliai nuo padažų, jog...

Rugpjūčio 12 d. (penktadienį), 19:00 kviečiame atvykti į Audiovizualių menų centrą (buvusią Alytaus sinag...