Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Šiandien 7 broliai miegantys. Kokią vasarą jie žada? Kalbame su meteorologu G. Valaika.

Vasara jau įpusėjo, – kokia gi laukia antroji jos pusė? Apie tai kalbame su meteorologu Gyčiu Valaika. Juolab, kad šiandien kalendoriaus lapeliuose galime matyti ir ypatingą dieną! 7 broliai miegantys liaudyje siejami su lietingu vasaros periodu. Iš kur atsirado toks palyginimas? Liepos 10-os rytą danguje trumpam pasirodo Sietynas, sudarytas iš septynių žvaigždžių. Jos, greičiausiai, ir vadinamos tais broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą. FM99 pasakoja metereologas Gytis Valaika.

Gytis Valaika FM99 studijoje

Orų entuziastai apie vidurnaktį užfiksavo keistai atrodančią ir greitai judančią šviesą danguje. Nors kažkieno vaizduotei gal labiau norėtųsi, jog ten būtų NSO , tačiau tai tebuvo tik dar vienos raketos praskridimas. Tiesa, šį kartą raketą paleido ne SpaceX rašo Orai ir klimatas Lietuvoje.

Antradienio vakarą (22 val. Lietuvos laiku) Europos kosmoso agentūra pirmą kartą paleido pačią naujausią „Ariane 6“ sunkiąją raketą iš Kuru kosmodromo esančio Prancūzijos Gvianoje (Pietų Amerikos žemyno šiaurės rytinė dalis). Už ~2 valandų skriejanti raketa buvo pastebėta ir iš Lietuvos, kadangi jos praskriejimo trajektorija kaip tik ėjo pro Šiaurės Europos regioną.

📷Nuotraukos iš Orų entuziastų fotografijų grupės. Eilės tvarka:

1. Solveiga Ruseckė. Lazdijų r. Dusia. 2024-07-10, 00:12 val.

2. Silvija Stankevičiūtė. Anykščių r.

3. Modestas Jamantas Druskininkai.

Žemėlapyje pavaizduota raketos praskriejimo trajektorija. Raketų paleidimai tampa jau eiliniu reiškiniu, nes jų paskutiniu metu būna paleidžiama vis daugiau, tik ne visos praskrenda šalia Lietuvos ir reikiamu paros metu, kad toks vaizdas aiškiai pasirodytų danguje. Ateityje tokių keistų šviesų pastebėsite vis dažniau. Belieka tik atidžiai sekti laikus, kuomet suplanuoti raketų skrydžiai (kartais jie nukeliami dėl surastų techninių problemų ar orų sąlygų).

Mūsų protėviai tikėjo, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal ir septynias savaites, vadinamas septyniais broliais miegančiais ar „myžniais“. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, gresia sausra. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

Krikščionybės istorijoje užfiksuotas įvykis, kai apie 161-180 m. septyni broliai ir jų motina buvo nukankinti už Kristaus tikėjimo išpažinimą. Taigi krikščionys 7 brolius miegančius sieja su šiuo faktu.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad ateinančiomis dienomis Alytuje bus virš 30 laipsnių karščio

 Trečiadienio dieną lietaus nenumatoma. Vėjas pietryčių, 7–11 m/s. Temperatūra 28–33 laipsniai karščio.  

Ketvirtadienio naktį vakariniame pakraštyje, dieną vakariniuose ir kai kur centriniuose rajonuose trumpi lietūs, perkūnija. Dieną vietomis lis smarkiai. Vėjas naktį pietryčių, dieną pietinių krypčių, 7–12 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra naktį 16–21, dieną 28–33, vakaruose kai kur 25–27 laipsniai šilumos.  

Penktadienio naktį daug kur, dieną vietomis trumpi lietūs. Naktį vietomis lis smarkiai ir su perkūnija. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra naktį 17–22, dieną 26–31, pajūryje 23–25 laipsniai šilumos.

Parašykite komentarą

Užpildykite laukelį

Kitos naujienos

Laidoje „Darau verslą“ kalbėjomės su alytiškiais, sveikų užkandžių „Longevies“ gamintojais Audra ...

Kino stovykla jaunimui „24 per sekundę“ suteiks galimybę toliau gilintis į kino kūrimo procesus s...

„Ši daina – lyg nauja kryptis mano muzikoje, kur išbandau kitokį skambesį. Grįžtu į 80-tuosius, kurie man...

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ tradiciškai sugrįžta vasaroti į Alytų. Liepos 15–21 d....