Klausyti gyvai

21:00 - 22:00

Vakaro dvelksmas

Šiandien pasaulinė bičių diena – saugokime bites!

Šiandien pasaulinė bičių diena – saugokime bites!

Pasaulinė bičių diena minima gegužės 20-ąją. Šią dieną paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Siekiama atkreipti visuomėnes dėmesį į bitinių vabzdžių svarbą tiek gamtai, tiek žmonijai. Bitės apdulkina apie 75 procentus pasaulio žydinčių augalų, įskaitant daugelį vaisių, daržovių ir kt. Be bičių ženkliai sumažėtų biologinė įvairovė.

Daugelis pažįsta medunešes bites (Apis mellifera), bet gamtoje egzistuoja daugybė laukinių bičių rūšių. Tai vienišės (solitarinės) bitės (pvz., Osmia, Megachile). Jos taip pat labai svarbios apdulkinimui, nors medaus negamina.

Laukinės bitės nesudaro šeimų. Šios bitės yra taikios ir dažnai net neturi geluonies. Solitarinių bičių patelė pati viena rūpinasi savo palikuoniais. Šių bičių gyvenimo ciklas trunka apie metus. Pavasarį pirmiausia išsirita patinai, vėliau pasirodžius patelėms ir pasibaigus poravimuisi, patinai gana greitai miršta. Toks gyvenimas – gamta nesaugo tų, kas savo darbą jau atliko. Motinėlės įrengia lizdą ir parūpina lervoms maisto. Lizdus bitės įruošia žemėje išraustuose urveliuose, augalų stiebuose, sienų kiaurymėse, po akmenimis.

Nuotraukoje – Tamsioji medunešė bitė

Medunešės bitės yra vienos svarbiausių vabzdžių mūsų ekosistemose. Bitės gamina medų, vašką, propolį, bičių pienelį ir bičių duonelę – viskas naudojama maistui, medicinoje ir kosmetikoje. Medunešių bičių šeimose būna motinėlė, darbininkės ir tranai. Vasarą dirbanti bitė darbininkė gyvena gana trumpai – apie mėnesį, tačiau žiemojančios bitės šeimoje gyvena iki pavasario. Motinėlė gyvena keletą metų.

Pastaruoju metu siekiama išsaugoti mūsų kraštui būdingą tamsiosios vakarinės medunešės bitės (Apis mellifera mellifera) populiaciją. Ši bitė gyvena tik gamtoje (uoksuose ar drevėse). Ji įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą. Išlikusi vietinės tamsiosios medunešės bitės populiacija yra vertinga savo gebėjimu prisitaikyti prie Lietuvos gamtinių sąlygų, todėl šio genetinio ištekliaus išsaugojimas yra labai svarbūs.

Bitiniai – labai sena gyvūnų grupė. Laikoma, kad pirmosios bitės išsivystė maždaug prieš 80 mln. metų, o medunešės bitės ‒ prieš 15 mln. metų. Pasaulyje yra žinoma apie 35000 bitinių vabzdžių rūšių, o Lietuvoje apie 350 rūšių.

Pastaruoju metu manoma, kad apie 16 procentų vabzdžių apdulkintojų, tame tarpe ir bitinių gali išnykti dėl jų gyvenamosios aplinkos pokyčių, pesticidų naudojimo ir netinkamo ūkininkavimo.

Saugokime bites – tiek namines, tiek laukines…

FM99 yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos programą

Komentarai (2)

  1. havale ile takipçi satın al prieš 4 savaitės

    Reels izlenmelerimde ciddi artış oldu. Teslimat hızlıydı ve destek ekibi gerçekten ilgili. Instagram beğeni satın al işlemi sorunsuz geçti.

  2. instagram global takipçi satın al prieš 4 savaitės

    sitenizi takip ediyorum makaleler Faydalı bilgiler için teşekkürler

Comments are closed.

Kitos naujienos

Šiandien, birželio 18-ąją posėdžiavusi Alytaus miesto savivaldybės Peticijų komisija pritarė peti...

Laidoje „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ Liudas Ramanauskas kalbino tris jaunas al...

Nevyriausybinės organizacijos (NVO) – tai tyliai, bet iš esmės pokyčius kuriantys projektai, dirb...

Alytus – tai mūsų visų bendri namai, kuriuose malonu gyventi, dirbti ir lankytis. Kad miesto veid...