Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Radijo stoties FM99 eteryje kalbėjomės apie naujienų svetainę „Skaityk lengvai“. Apie projektą pasakojo žmonių su negalia teisių ekspertė ir asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ valdybos narė Kristina Dūdonytė bei Kauno „Arkos“ bendruomenės narė Patricija Kaniauskaitė.
Naujienų svetainė „Skaityk lengvai“ yra vienintelė Lietuvoje naujienų svetainė lengvai suprantama kalba. Šio projekto įgyvendinimą remia Vokiečių ambasada. Kaip sako Kristina Dūdonytė, šios svetainės naudojimas yra paprastas.
„Lengvai suprantamos kalbos tekstai yra aiškus ir trumpi. Sakinį dažnai padeda apibūdinti paveikslėlis. Šiose naujienose žinia nėra tokia ilga, ji suskirstyta trumpomis pastraipomis ir trumpais sakiniais. Žodžiai taip pat yra paprasti. Tai pasitarnauja vaikams, kurie pradeda skaityti, senjorams, užsieniečiams, kurie mokosi lietuvių kalbos. O remiantis Švedijos pavyzdžiu, svetainės naujienos yra įgarsintos“, – pasakoja K. Dūdonytė.
Šiuo metu daugiau kaip penktadalis žmonių su negalia dėl jiems neprieinamos informacinės aplinkos patiria sunkumų savarankiškai gyventi, naudotis viešosiomis paslaugomis, įsigyti prekes ar paslaugas. Sunkumai gaunant informaciją prieinamu bendravimo būdu riboja žmonių su negalia būtiniausių poreikių patenkinimą, jų įsitraukimą į visuomeninį gyvenimą.
Kristina Dūdonytė priduria, kad naujienas vertina asmenys su intelekto negalia.
„Šių tekstų rengime yra toks svarbus dalykas, kad tekstus turi įvertinti asmenys su intelekto negalia, nes gali būti, kad panaudojai šiek tiek per sudėtingą žodį ir galbūt reikia sudėtingesnio žodžio paaiškinimo“, – aiškina K. Dūdonytė.
Patricija Kaniauskaitė vertina naujienų svetainės „Skaityk lengvai“ žinias. Jai labiausiai patinka skaityti naujienas apie „Formulė-1“ ir JAV prezidentus. Daugiau moteris norėtų perskaityti naujienų susijusių su gyvūnais ir gamta.
Nuo 2024 m. įsigaliojus Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pakeitimams, įtvirtintos naujos sąvokos, tokios kaip „prieinamas bendravimo būdas“, „lengvai suprantama kalba“ bei nustatyta, jog valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos turi pripažinti žmogaus su negalia pasirinktą prieinamą bendravimo būdą ir teikti jam viešąją informaciją nemokamai.
Lengvai suprantama kalba – tai ekspertų sukurtas metodas, kurį naudojant kalbos teksto išdėstymas, iliustracijų pateikimas kartu su tekstu ir paprastas teksto stilius ypač palengvina informacijos prieinamumą skaitymo, suvokimo iššūkių, intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems žmonėms. Lengvai suprantamos kalbos tekstai dėl savo paprastos kalbos ir aiškios struktūros taip pat puikiai tinka senjorams, vaikams, lietuvių kalbos besimokantiems užsieniečiams ir kt.