Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Socialinio darbuotojo kasdienybė: unikalus, kupinas iššūkių darbas

Lietuvos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos iniciatyva nuo 2004 metų kasmet rugsėjo 27 d. Lietuvoje oficialiai švenčiama Lietuvos socialinių darbuotojų diena.

Socialiniai darbuotojai – tai žmonės, kurie būna šalia, kai prireikia ne tik fizinės, bet ir dvasinės pagalbos, kurie išklauso, paguodžia ir pataria. Šiandien minėdami Lietuvos socialinių darbuotojų dieną žvelgiame į socialinio darbuotojo kasdienybę, iššūkius ir džiaugsmus, su kuriais jis susiduria savo darbe. Apie visa tai – pokalbis su Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Sonata Dumbliauskiene.

Socialinio darbuotojo darbas – nelengvas ir kartu labai svarbus visuomenei. Kokias šio darbo ypatybes Jūs išskirtumėte? Papasakokite, kokia socialinio darbuotojo kasdienybė?

Pagrindinė socialinio darbuotojo veiklos ypatybė yra ta, kad kiekvienas atvejis yra unikalus. Mes neturime kažkokių rėmų, šablonų, pagal kuriuos dirbame. Kiekvieno žmogaus problema socialiniam darbuotojui yra svarbi, kiekviena problema yra skirtinga ir yra sprendžiama individualiai. Nesvarbu, ar tai rizikos šeima, su kuria reikia labai jautriai ir atidžiai dirbti, ar tai garbaus amžiaus senjoras, kuriam reikia skirti socialines paslaugas, ar jaunas studentas, kuris nerasdamas darbo kreipiasi dėl socialinės paramos – mūsų tikslinė grupė labai plati. Mes juokaudami sakome, kad esame Alytaus miesto šeima, kurioje globojamas tiek ką tik gimęs kūdikis, tiek garbaus amžiaus žmogus. Mes prisiliečiam prie įvairių žmogaus gyvenimo tarpsnių.

Na, o kalbant apie kasdienybę – mūsų rytas prasideda priklausomai nuo to, ar žmogus pas mus ateina geranoriškai ar priešiškai nusiteikęs. Tačiau kiekvieną stengiamės priimti su šypsena. Kasdienybėje tikrai daug nuotykių, negali suplanuoti savo darbo dienos. Socialinio darbuotojo darbas originalus, kiekviena diena atneša daug iššūkių.

Kalbate apie iššūkius, todėl norėčiau paklausti, su kokiomis problemomis susiduria socialinis darbuotojas savo darbe?

Vienas didžiausių iššūkių – pikti ir priešiškai nusiteikę mūsų miesto gyventojai. Taip pat alkoholio vartojimas, darbo nebuvimas. Taip pat susiduriame ir su nenorinčiais dirbti visuomenei naudingų darbų bei nesąžiningais gyventojais, kurie piktnaudžiauja socialinėmis pašalpomis ar bando jas gauti apgaulės būdu. Stengiamės, kad tokių atvejų būtų kuo mažiau, nes norisi, kad visuomenės parama patektų tiems, kuriems labiausiai to reikia.

Manau, kad mūsų skyriaus specialistai yra savotiški psichologai. Išties didelį krūvį reikia atlaikyti. Klientas klientui nelygus. Daugeliui jų socialinis darbuotojas pirmiausia yra psichologas. Labai daug aplink mus žmonių, kuriems paprasčiausiai trūksta bendravimo.

lenkai
Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Sonata Dumbliauskienė (AMS nuotr.)

Vis dėlto kiekvienas darbas  turi džiugių akimirkų. Kokius džiaugsmus patiria socialinis darbuotojas?

Šiame darbe džiugina netradiciniai sprendimai, kuomet tenka žmogui pakeisti langą, įrengti naują krosnį. Būna įvairių problemų. Tiesiog kiekvieną kartą stengiamės priimti iššūkius su šypsena ir juos sprendžiame. Kaip vieną džiugių patirčių galėčiau išskirti vieną mūsų klientą, kuris visuomet ateina su šypsena, atneša gerą nuotaiką ar net gėlių. Mes jį vadiname Socialinės paramos skyriaus spinduliu. Tikrai labai smagu, kuomet žmonės yra nuoširdžiai dėkingi ir yra jaučiama iš jų sklindanti šiluma. Paprastas žodis „ačiū“ labai džiugina ir primena, kad vilties yra.

Labai džiaugiamės puikiai pavykusiomis iniciatyvomis. Tarp jų – nuolaidų kortelė gausioms šeimoms „Alytus – viena šeima“, Negalios strategija, visuomenei naudingų darbų sistemos sukūrimas. Labai smagu stebėti, kuomet nuoširdus darbas pasiteisina.

Taip pat noriu pasidžiaugti, kad glaudžiai bendradarbiaujame su socialines paslaugas teikiančiomis Alytaus įstaigomis. Mūsų visų tikslas bendras – įvairių paslaugų mūsų mieste plėtra ir aukšta kokybė, bendras gyventojų dalyvavimas bendruomenėje, įvairios naujovės. Todėl džiugu, kad visos įstaigos tai supranta ir siekia šių tikslų.

Labai svarbu bendradarbiavimas tiek išorėje, tiek viduje. Turbūt kiekviename kolektyve svarbiausia – darni ir gera komanda. Kaip vertinate savo skyriaus darbuotojus – savo komandą?

Manau, kad mūsų komanda dirba vieningai. Per pusantrų metų, kuomet dirbu vedėja, susigyvenome, mano darbuotojos supranta, kad esame orientuoti į rezultatus. Tikrai didžiuojuosi jomis. Visuomet skatinu priimti sprendimus savarankiškai ir labai vertinu iniciatyvumą.

Ko palinkėtumėt savo darbuotojams Lietuvos socialinio darbuotojo dienos proga?

Kiekvieną mūsų skyriaus pasitarimą pradedu dėkodama už sunkų ir nuoširdų darbą. Todėl ir dabar pirmiausia norėčiau padėkoti it palinkėti kantrybės, sveikatos, ištvermės ir šypsenos.

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...