Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Spektaklyje „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo” akistata su savo giminės istorija

Alytaus miesto teatras rengiasi dar vienai šių metų premjerai. Minint atkurtos Lietuvos šimtmetį,  režisierius Arvydas Lebeliūnas stato spektaklį „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo”. Premjera  2018 m. vasario 15 ir 22 d. 18 val. Alytaus miesto teatre.

Simboliška, kad Lietuvai minint nepriklausomos valstybės šimtmetį, Alytaus miesto teatras, skaičiuojantis daugiau nei ketvirtį amžiaus, žiūrovams dovanoja šimtąjį teatre sukurtą spektaklį. Dramaturgas Mindaugas Valiukas specialiai Alytaus miesto teatrui sukūrė pjesę „Kaip akmuo”. „Tai istorija apie beveik šimtmetį besirutuliojančią vienos giminės, vieno namo istoriją. Namas šiame spektaklyje yra ir  valstybės, mažos, bet labai gajos ir drąsios, metafora, kurios pamate įmūrytas tikėjimas savo ateitimi. Laikas ir istorinės aplinkybės buvo negailestingi šio namo gyventojams”, – sako dramaturgas M. Valiukas.

Kuriant spektaklį „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo” remtasi konkrečiomis istorinėmis datomis

Spektaklio veiksmas prasideda XX a. trečiajame dešimtmetyje senelio Juozapo namo statybos vietoje ir, besiremdamas į tam tikrus istorinius laikotarpius, tęsiasi iki šių dienų. Čia dirbęs žydas tarp namo savininko daiktų randa savo senelio laikrodį – savo giminės istorijos dalelę. Mainais lietuvybę puoselėjančiam Juozapui jis pasiūlo akmenį. Ne bet kokį – o akmenį iš Trakų pilies pamato, kur gimė ir gyveno Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Įmūrytas į šeimos namo pamatus akmuo tampa jau kitos istorijos dalimi.

Sudėtingą istorijos tarpsnį aprėpiančiame spektaklyje žiūrovai prašomi atsiverti ir pasiruošti akistatai su savimi, su savo šeimos, savo giminės istorija (FM99 nuotr.)

Spektaklio režisierius, Alytaus miesto teatro meno vadovas Arvydas Lebeliūnas pasakoja, kad kuriant spektaklį „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo” remtasi konkrečiomis istorinėmis datomis. Skirtingais laikotarpiais namas buvo naudojamas skirtingoms reikmėms: čia veikė KPZ, kur buvo kankinami partizanai, mokykla, kolūkio raštinė. Galiausiai jis tapo išgyventų prisiminimų dalimi, bet mažai reikalingas šiandien.

O ir šiame name gyvenusių žmonių likimai buvo skirtingi, bet visus juos talžė skaudūs istoriniai smūgiai: trėmimai, praradimai, išgyventos netektys. Tačiau jame išliko ir tai, kas amžina, kas niekada nesikeičia – noras mylėti ir būti mylimam, noras kurti savo laimę ir kautis dėl jos.

Regis, taip pat simboliška, kad spektaklyje vieną pagrindinių vaidmenų atlieka alytiškis, kaip jis pats save vadina, Šiaulių dramos teatro aktorius Sigitas Jakubauskas ( Alytaus teatro nuotr.)

„Spektaklyje daug kalbama apie tikėjimą – tikėjimą gyvenimu, ateitimi. Juk ateitis turi turėti pamatus. Kartais jie labai simboliški, o kartais labai materialūs, nes materija mes įprasminam  didelius dalykus ir lūkesčius”, – kalba spektaklio režisierius A. Lebeliūnas. „Tai bus įdomi istorija, ji turėtų labai ilgai žmonėms priminti tuos istorijos laikotarpius ir mus pačius tam tikrose situacijose. Kas mes esame, kuo galėjome būti ir kuo mes tapome”.

Spektaklyje kartu su Alytaus miesto teatro aktoriais scenoje pamatysime ir du kviestuosius aktorius.  Regis, taip pat simboliška, kad spektaklyje vieną pagrindinių vaidmenų atlieka alytiškis, kaip jis pats save vadina, Šiaulių dramos teatro aktorius Sigitas Jakubauskas. Prakalbus apie tai, aktoriaus akyse įsižiebė kibirkštėlė. „Atrodo, lyg iš toli atėjau, bet po valandos, regis, niekur ir nebuvau išėjęs”, – sako jis. Po 40 metų pertraukos šis vaidmuo aktoriui Sigitui Jakubauskui yra pirmasis Alytaus miesto teatre. Atstovaudamas vyresnei aktorių kartai, Sigitas Jakubauskas kratosi mokytojo etiketės. „Scenoje nebūna amžiaus skirtumo, tik patirties. Kurdami spektaklį mes kalbame, daug kalbame, norime pajusti tą vientisą bendrumą”, – pasakoja į kūrybinę grupę įsiliejęs ir kartkartėmis į Alytų sugrįžtantis aktorius.

Spektaklio metu skambės atpažįstamos įvairių istorinių laikotarpių dainos, jas atliks aktorė, operos solistė Agnė Sabulytė. „Jos vaidmuo yra balsas. Labai norime, kad muzika skambėtų gyvai. Muzika taip pat yra istorija”, – idėjomis dalijasi spektaklio „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo” režisierius A. Lebeliūnas.

Naujajame Alytaus miesto teatro spektaklyje dirba praktiškai visa teatro trupė. Spektaklio muziką kuria Jonas Sakalauskas, kostiumų dailininkė Berta Bocullaitė, scenografas Sergejus Bocullo, šviesų dailininkas Vladas Šerstabojevas.

Skirtas svarbiai progai, bet ne proginis

Sudėtingą istorijos tarpsnį aprėpiančiame spektaklyje žiūrovai prašomi atsiverti ir pasiruošti akistatai su savimi, su savo šeimos, savo giminės istorija. „Noriu, kad žmogus negalvotų ateinantis į proginį jubiliejinį spektaklį. Kiekvienas tegul ateina susidurti su likiminiais, bendražmogiškais dalykais”, – kalba A. Lebeliūnas. „Susidurti su gyvenimu”, – priduria aktorius S. Jakubauskas.

100-ojo Alytaus miesto teatro spektaklio „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo”, skirto atkurtos Lietuvos šimtmečiui paminėti, premjera vyks  vasario 15 ir 22 d. 18 val. Bilietai parduodami teatro kasoje ir www.tiketa.lt

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...