Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Stumbrai, didingi Europos miškų milžinai, sėkmingai sugrįžo į Lietuvos gamtą. Jų sugrįžimas – tai ne tik gamtos atgimimo simbolis, bet ir ilgamečio atkaklaus darbo rezultatas. Žuvinto biosferos rezervate pirmą kartą prieš metus pastebėtas klaidžiojantis stumbras, kuris tapo vietos gyventojų žvaigžde.
Vieni gyventojai stumbrą fotografavo, džiaugėsi sutikę didžiausią Europos žinduolį savo akiratyje. Tačiau ūkininkai skundėsi, kad stumbras kontaktuoja su gyvuliais, gadina aptvarų tvoras. Laikraštis „Alytaus naujienos“ rašo, kad gautas leidimas stumbrą nušauti.
Pokalbis apie tai radijo stoties FM99 eteryje su ekologu Arūnu Pranaičiu, kuris pasidalijo savo nuomone apie tokius užmojus.

„Tikiuosi, kad galutinis sprendimas nėra priimtas. Leidimą suteikė Aplinkos apsaugos ministerija, tačiau jos nuomonės neužtenka. Matyt daugelis specialistų bandys vertinti šią susidarusią situaciją. Tai nėra labai geras dalykas – gyvūną įrašytą į Lietuvos raudonąją knygą nušauti. Tai lengvabūdiškas sprendimas, vien dėl to, kad laukinis buvo arti naminių gyvūnų. Reikia labai gerai išsiaiškinti aplinkybes“, – sako A. Pranaitis.
Stumbrai paprastai gyvena bandomis, kurios gali būti įvairaus dydžio. Bandoje paprastai būna keli suaugę patinai, kelios patelės ir jaunikliai. Tačiau patinai gali atsiskirti nuo bandos. Pasak Arūno Pranaičio stumbras nėra pavojingas gyvūnas.

„Tai kokius stumbro elgesio atvejus matėme Žuvinto apylinkėse, tai stumbras buvo nebaikštus, ramus žvėris. Konfliktinių situacijų nebuvo, todėl klausimas kyla ar mes mokame elgtis su tokiais dideliais žvėrimis. Stumbras savaime nėra agresyvus ir žmogui pavojingas gyvūnas, jeigu išlaikai didesnį atstumą. Nei vienas stumbras nėra pavojingas. Žmonės gal nelabai supranta šio gyvūno psichologiją. Jis arba ginasi arba jaučia pavojų. Man keista, kad stumbras galėtų užpuldinėti galvijus. Stumbras nėra agresyvus žvėris ir taikus gyvūnas“, – teigia ekologas.
Stumbras – didžiausias šiuo metu Lietuvoje gyvenantis žvėris. Patino kūno ilgis iki 3,5 m, aukštis iki 1,9 m, masė 700–900 kg, patelės aukštis iki 1,6 m, masė 400–600 kg. Į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 1969 metų. Todėl ekologo Arūno Pranaičio teigimu nušauti saugomą gyvūną būtų klaida.

„Nušauti stumbrą yra lengviausia, tai paprasčiausias sprendimo būdas, tačiau mes kalbame apie gyvūną, kuris yra saugomas. Tai kraštutinis būdas ir nemanau, kad šis stumbras sukėlė pavojų žmogaus gyvybei. Kiekvienas atklydęs gyvūnas atsineša savo genus, todėl jį geriau pagauti ir nuvežti į bandą, kurioje jis galėtų palikti savo palikuonis“, – yra įsitikinęs Arūnas Pranaitis.
Gamtininkai mano, kad stumbrai – tai mūsų šalies gamtos paveldas. Saugodami juos, saugome ir savo pačių ateitį.
