Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Tarp kabučių“ – ar kada teko užlipti į piliakalnį, kuris skaičiuoja 3 tūkstantmetį? Jis yra Alytaus rajone!

Vasara – tai toks metas, kai daugelis iš mūsų atostogaujame, keliaujame po Lietuvą ją pažindami. Kaip gera užkopus į kalną pasigrožėti mūsų nuostabios šalies peizažu, o kitą kartą gal net nežinome, kad ant to kalno kažkada stovėjo pilis, virė gyvenimas, kad jei galėtų, tas kalnas mums papasakotų įvairiausių istorijų. Tačiau jis negali…. Bet apie piliakalnius mums šioje „Tarp kabučių“ laidoje papasakos svečiai iš Alytaus kraštotyros muziejaus Vilma Jančiulytė ir Artūras Balčiūnas. Plačiau klausykite pokalbio.

Pirma pasakojimo dalis:

 

Antra pasakojimo dalis:

 

Vilma Jančiulytė ir Artūras Balčiūnas

Šie metai yra piliakalnių metai. Tikriausiai ne vienam teko girdėti pranešimų, apie naujai atrastus piliakalnius, ne vieną kvietimą juos aplankyti… Taigi, kokios piliakalnių istorijos, kokios legendos?

Ar žinojote, jog Alytaus rajone yra Einoronių piliakalnis, kuris dotuojamas I tūkst. pr. Kr.

Mūsų laidos svečiai, Vilma Jančiulytė ir Artūras Balčiūnas yra knygos „Alytaus rajono piliakalniai“ autoriai. Jų paklausus kiek piliakalnių teko aplankyti ir ant kiek jų užkopti, Vilma Jančiulytė sako, jog užkopti teko ant visų piliakalnių, kurie yra Alytaus rajone bei mieste – iš viso 28. „Ant visų piliakalnių esme užkopę, ir ne vieną kartą, stebėjom aplinką, taip pat esame kalbinę aplinkinius žmones, ką jie gali papasakoti..“

Punios piliakalnis (ARSA nuotr.)

Pirmiausia, kas gi yra tas piliakalnis? Artūras Balčiūnas sako, jog tai „vieta, kurioje greta jos ar ant jos kadaise buvo gyventa, melstasi, laidota ir gintasi. Šių dienų žmogaus akimis, atvykus prie piliakalnio jis dažniausiai įsivaizduojamas kaip laike sustingęs, užšalęs objektas. Nors praeityje, kada jis buvo naudojamas pagal paskirtį, taip nebuvo. Tai buvo kaip dabar pvz. Alytaus centras, ten virė gyvenimas“.

Garsiausias Alytaus krašte Punios piliakalnis, dar vadinamas Margio kalnu išdidžiai dunkso Nemuno ir Punelės santakoje ir yra vienas iš didžiausių ir gražiausių Lietuvoje. Prie piliakalnio pastatytas akmuo su iškaltomis Maironio eilėmis apie legendinį kunigaikštį Margirį: „Tai kapas Margio milžinų!“. Pasakojama, jog ant Punios piliakalnio stovėjo kunigaikščio Margirio pilis, vadinta Pilėnais. 1336 m. čia vyko garsusis Pilėnų mūšis. Pilies gynėjai ir gyventojai nutarė verčiau žūti liepsnose nei pasiduoti į nelaisvę. Kryžiuočiams pavyko pralaužti pilies užtvaras. Apgultieji lietuviai, vadovaujami Margirio, matė, kad negalės apsiginti, ryžosi nepaprastam žygiui: pilies viduje sukūrė didelį laužą, į jį sumetė visą savo turtą, po to laužo ugniai atidavė moteris su vaikais ir galiausiai patys pasilaidojo liepsnose. Kai džiūgaudami kryžiuočiai įsiveržė į pilies vidų, norėdami grobti daiktus ir žmones, per dūmus išvydo tik seną vaidilutę, žengiančią į liepsnojantį laužą. Kruopščiai ištyrę piliakalnį archeologai nustatė, kad XIII-XIV a. ant piliakalnio stovėjo vėliau sudeginta medinė pilis. XV a. jos vietoje pastatyta nauja pilis, kuri XVI a. vėl sudegė. To paties amžiaus pabaigoje čia pastatyti nauji dideli rūmai. Nuo piliakalnio viršūnės atsiveria graži panorama: plati Nemuno juosta ir Punios šilas. Piliakalnis datuojamas XIV a. pab. – XV a. pr.

Kitos naujienos

Alytaus mieste 2023–2024 m. šildymo sezono baigėsi balandžio 9 dieną. Šildymo sezono pabaigą, ats...

Siekdamas suaktyvinti dramaturgus Alytaus miesto teatras jau dešimtąjį kartą SKELBIA dramaturgų k...

Šį šeštadienį Alytuje biliardo klube „Club 9“ vyks labdaringas pulo turnyras „Į pergalę su misija...

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad trečiadienį pradeda veikti trumpasis numeris 1855, kur...