Klausyti gyvai

12:00 - 15:00

TOP33 naujienos

„Tarp kabučių“ – Dainavos apygardos partizanams atminti – paminklas „Bunkeris – koplyčia“

Daugelyje apygardų paminklai partizanams jau pastatyti… Tuo tarpu Dainavos apygardos partizanams skirtas paminklas turėtų iškilti 2019 metais, Pirmojo Alytaus istorinėje aikštėje. Tokio paminklo atsiradimas kaip visada sulaukia daugybės prieštaringų nuomonių. Šiandien mūsų laidoje „Tarp kabučių“ apie tai ir pakalbėsime su skulptoriumi Petru Mazūru ir architektu, architektūros publicistu Audriu Karaliumi. Plačiau klausykite pokalbio.

Pirma pasakojimo dalis:

Antra pasakojimo dalis:

Trečia pasakojimo dalis:

 

Pirmosios vietos nugalėtojas – „Bunkeris – koplyčia“

Dainavos apygarda apėmė dabartinius Alytaus, Lazdijų ir Varėnos rajonus bei su jais besiribojančių Marijampolės, Šalčininkų ir Trakų rajonų dalį. Iš pradžių čia kovojo apie 300 rezistentų. Paskutiniai pavieniai apygardos partizanai žuvo 1954 metais. Su sovietų okupacija Lietuvoje pokario metais kovojo apie 50 tūkst. jų. Pokariu žuvo daugiau kaip 21 tūkst. rezistentų, jų šeimų narių ir rėmėjų.

Kitos dalyvių idėjos paminklui

Laidos svečias Petras Mazūras sako, jog visuomenės ir kūrėjų lūkesčiai paminklui yra labai skirtingi: „pati visuomenė didžiąja dalimi yra abejinga, kol kas nors jos nesunervuoja, bet yra atskiros iniciatyvinės visuomenės grupės, kurių balsas ya labiausiai girdimas. Aišku, kad tai, ką gali pasiūlyti  menininkai, netiks bent didžiajai daliai tų iniciatyvinių grupių. Jeigu vienai tinka, kitos kokios keturios rėks, kad labai blogai. Tokia dabar yra mūsų visuomenė. Kiekvienas yra savo nuomonės šeimininkas. Dėl tų nuomonių skirtumo turime daug problemų, niekas jų negali išspręsti, nes lūkesčiai yra labai neapibrėžti ir jie yra prieštaringi. Vieni visai nenori statyti paminklo, kiti nenori tokio ar kitokio, kiti kaip tik tokio nori. Čia yra tokia situacija, kuri mūsų visuomenei yra pernelyg sunki našta.“

Kitos dalyvių idėjos paminklui

Paskelbus konkursą Dainavos apygardos partizanų skulptūros idėjai pateikti, buvo gauti 6 pasiūlymai ir vienas pavėluotai. Sudaryta komisija, tarp kurios narių buvo ir pašnekovas, vertino paminklo konkursinius projektus. „Jeigu galvoti, ar kuris menininkas iš tų, kurie ten dalyvavo, būtų daręs tokią skulptūrą sau, niekam nežinant… Labai abejoju.“ Anot pašnekovo, „kai paminklą darai kitiems, tu niekada nepadarysi to, ką tu nori. Dažniausiai tik apsimetama, kad darai kaip sau, bet krauju pasirašyt, kad sutinki, neišeina.“

Kitos dalyvių idėjos paminklui

Kitas mūsų laidos svečias Audrys Karalius sako, jog kai kurie žmonės mūsų šalyje turi tarsi alergiją paminklui. „Užsienyje žmonės laisvai jaučiasi prisėdę ant kokio karžygio postamento laiptelių, valgydami sumuštinį, o čia, tarsi žmonės trukčioja, nes kiti taip nedaro.. Jeigu pagalvoji, kad tai yra tavo senelis arba tavo kaimyno senelis, arba tie vyrai, kurie už mus stovėjo mūru, tai manau, viskas visai kitaip suskamba. Mūsų visuomenė kartais turi tokių vidinių fobijų, įtampų, kurios trukdo šalia paminklo jaustis pakylėtai.“

Su projektų idėjomis ir vizualizacijomis galima susipažinti Alytaus kraštotyros muziejaus antrame aukšte.

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...