Klausyti gyvai

22:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Tarp kabučių“ – Lietuvos muziejų kelias vingiuoja Dzūkijoje

Šiemet jau penktus metus per Lietuvą driekiasi projektas „Lietuvos muziejų kelias”. Prasidėjęs Žemaitijoje, muziejų kelias vingiuoja per Aukštaitiją, Dzūkiją, Suvalkiją ir baigsis Mažojoje Lietuvoje – Šilutės Hugo Šojaus muziejuje rugsėjo 27-ąją – Pasaulinę turizmo dieną.

Pirma pasakojimo dalis:

Antra pasakojimo dalis:

Beveik kiekviename Lietuvos kampelyje galime pasigėrėti dažnai jau apleistais ir apgriuvusiais, tačiau dramatiškus tautos istorijos įvykius dar menančiais dvarais. Lietuvoje dvaras suvokiamas dviem aspektais: dvaras – kaip statinys ir kaip kultūros židinys.

Margarita Janusoniene
Margarita Janušonienė 2016 metais tapo Kultūros premijos laureate

XIX a. II pusėje dauguma jų pamažu virto dideliais rinkos ekonomikos ūkiais, kurie rėmėsi žemės ūkio darbininkų darbu. Po I-ojo pasaulinio karo aristokratijai netekus privilegijų naujų dvaro sodybų nekurta, o senosios ėmė nykti.

Šiandienos „Tarp kabučių“ laidoje – apie dvarų kultūros paveldą Lietuvoje, kiek dvarų būta, kiek jų pasiekė mūsų dienas, kiek įrašyta į registrą, o kelis jau pasiekė restauratorių ranka. Pokalbis su daktare, menotyrininke Margarita Janušoniene.

Aštriosios_Kirsnos_dvaras
Aštriosios Kirsnos dvaras (miestai.net nuotr.)

„Dvarai yra ypatingas Lietuvos kultūros paveldo segmentas. Mūsų apskrityje istoriškai dvarų buvo labai nedaug ir dabar į kultūros vertybių registrą įrašyti 554 dvarai. Tuo tarpu Alytuje jų yra 10. Pagal rajonus mūsų apskrityje – daugiausia dvarų būta ir išlikę Lazdijų rajone – 4 dvarai. Mažiausia – Varėnos rajone. Kai kurie dvarai yra išlikę tik fragmentiškai“.

Rūmų šiaurinė pusė miestai.net nuotr..
Aštriosios Kirsnos rūmų šiaurinė pusė (miestai.net nuotr.)

Aštriosios Kirsnos dvaras: dvaras yra Lazdijų rajone, Aštriosios Kirsnos kaime. Jo pradžia siekia 1536 m., kai raistas prie Kirsnos upelio ir vadinamas Aštra.

Kirsna – jotvingių kilmės vardas, reiškiantis juodą upę.Aštrioji Kirsna dokumentuose minima XVI amžiuje, karaliaus Žygimanto III. Dvaro sodyba yra viena didžiausių Dzūkijoje – ją sodybą sudaro 19 pastatų ir parkas. Pastatų architektūroje atsispindi klasicizmo, romantizmo ir kitų istorinių laikotarpių stilistiniai bruožai. Tarp kitų Lietuvos XIX a. dvarų sodybų Aštriosios Kirsnos ansamblis išsiskiria itin originalia reprezentacinės ir ūkinės gamybinės dalių kompozicija (uždarų kiemų charakteris) su buvusia maksimaliai išvystyta vandens telkinių sistema bei gausybe parko elementų – apžvalgos kalvelių gausa parke. Dvaro sodyba mena žymiausius jos gyventojus – Lietuvos didikus Sapiegas, Karengas, Lukoševičius. XIX a. pradžioje dvare veikė kalkinė, plytinė, lentpjūvė, spirito varykla, malūnas.

DVLAZDAstriojiKirsna201108-027
Aštriosios Kirsnos dvaras (miestai.net nuotr.)

Šiuo metu dvaro sodyba priklauso privačiam asmeniui. Dvare auginami elniai, žirgai, taip pat organizuojamos įvairaus pobūdžio šventės, edukacinės programos, fotosesijos, kita veikla.

„Iki galo sutvarkytas yra tik Veisiejų dvaras. Jame yra įsikūrusi Veisiejų regioninio parko direkcija. Veisiejų dvarvietė įsikūrusi vaizdingame Ančios ežero pusiasalyje. Iš kažkada prašmatnaus dvaro išliko vienas fligelis – vieno aukšto mūrinis statinys. Šioje saugomoje teritorijoje tyvuliuoja 37 ežerai, o tai itin retas reiškinys“ -pasakoja menotyrininkė.

kulturos paveldo departamento nuotr veisieju dvaras
Veisiejų dvaras (Kultūros paveldo departamento nuotr.)

Muziejų kelias, atvingiavęs į Dzūkiją, kvies susipažinti su dvarų kultūra paskaitose bei parodose. Alytaus kraštotyros muziejus kviečia šiek tiek kitaip pažinti istoriją. Kelis penktadienius iš eilės bus galima leistis į dviračių žygius. Jo dalyviai susipažins su Rumbonių dvaro istorija, aplankys buvusią dvarvietę, sužinos intriguojamą paskutinės dvaro valdytojos meilės istoriją. Taip pat aplankys Kriaunių palivarką bei Rutkos dvarą.

Dunderis Vilmantas (1)
Alytaus kraštotyros muziejaus istorikas, muziejininkas ir gidas Vilmantas Dunderis

„Rugpjūčio 12 d., 16.00 val.  vyks dviračių žygis „Alovės dvarų palikimas“. Žygio dalyviai susipažins su Baltosios ir Raudonosios Alovės dvarų istorijomis. Sužinos, kas sieja Lietuvos didįjį kunigaikštį Gediminą ir paskutinius tarpukario dvaro valdytojus. Aplankys išlikusius Raudonosios Alovės dvaro statinius“ – šypteli Alytaus kraštotyros muziejaus istorikas, muziejininkas ir gidas Vilmantas Dunderis.

15.08.04 Zygis. Alytaus dviraciu takai (6)
Visi žygiai prasidės nuo Alytaus kraštotyros muziejaus

Rugpjūčio 19 d., 16.00 val. organizuojamas dviračių žygis „Makniūnų dvaro palikimas“. Vyks ekskursija dviračiais po buvusias Makniūnų dvaro valdas. Susitikimas su vietos bendruomenės nariais, Muiželių (buvusių dvaro valdytojų) palikuonimis.

Visi žygiai prasidės nuo Alytaus kraštotyros muziejaus. Norintys dalyvauti žygiuose į Rumbonių ir Alovės dvarus turėtų registruotis el.paštu: [email protected]. Į paskutinį organizuojamą žygį, taip pat būtina registruotis iš anksto tel. +370 685 29 932 (darbo valandomis).

SRTRF logo

Kitos naujienos

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...

BALANDŽIO 30 D. 18:00 val. Alytaus kino klube "Kino kablys" kviečiame į filmo "Karta.EU" premjerą ir susi...