Klausyti gyvai

22:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Tarp kabučių“ – „Nemunas“ vėl grįžo į kvadratą…

Rašytoja, vertėja, įvairių kultūros renginių organizatorė, projektų dalyvė Erika Drungytė. Ji šiandien mūsų laidos „Tarp kabučių“ viešnia… Klausykite pokalbio.

Pirma pasakojimo dalis:

 

Antra pasakojimo dalis:

 

Trečia pasakojimo dalis:

 

Erika drungyte (2)
Erika Drungytė (FM99 nuotr.)

Kūrybiniame bagaže –  keturi poezijos rinkiniai: „Tiksli žiema“ (1998), „Ramybės“ (2003), „Rūkas ir vėjas“ (2008) ir „Patria“ (2015). Tai tik dalis jos gyvenimo, nes veiklų yra gerokai daugiau… Ji  skaitė lietuvių poetų eilėraščius radijo laidose „Vidurnakčio lyrika“, anksčiau vedė „Literatūros akiračius“, yra Lietuvos rašytojų sąjungos narė, Lietuvos literatūros lektorė Latvijos universitete, apsigynė daktaro disertaciją Vytauto Didžiojo universitete, taip pat Almanacho „Poezijos pavasaris 2011“ sudarytoja, o šiuo metu – žurnalo „Nemunas“ redaktorė.

Poetės, literatūros kritikės Erikos Drungytės kūrybos vakaras „Nemunas neteka per Vilnių“ su įžvalgomis, ištraukomis ir pokalbiu apie gyvenimą. Ji, beje, su energija ir azartu pristatė kultūros ir meno žurnalą „Nemunas“.

20170309_165440
„FM99“ nuotr.

„Kai kokioje 8 klasėje pamėginau surimuoti kelias eilutes ir mokytoja pasakė, kad tai yra ne mano eilėraštis, o nuplagijuotas nuo Salomėjos Neries, tai supratau, kad negaliu rašyti, taip įsižeidžiau… bet vėliau vis tiek negalėjau nerašyti, todėl kad esu įsimylėjusi savo kalbą“ – šypsosi pašnekovė.

Lietuvių kalba šiandien nyksta… kartu su žmonių kiekiu šalyje. „Išsaugoti kalbą reikia labai didelių pastangų, viskas iš šeimos..“ – sako poetė. O ypatingai sunku savą kalbą išlaikyti kitoje šalyje, kur kita žemė, kita kultūra, kita kalba, kur visada jauti, kad esi svetimas.

20170309_181052
„Nemunas“ vėl grįžo į kvadratą („FM99“ nuotr.)

O dabar apie kultūrinį Nemuną.  Nemunas ir Kaunas – sinonimai. Erika Drungytė sako, kad neabejoja, jog Alytus šneka tą patį. Naujoji Legendinio Kauno kultūros ir meno žurnalo redaktorė, vadovaujanti jam nuo 2017-ųjų, sako –  „Nemunas“ vėl pradeda tekėti, todėl ir šis žurnalas, nors būta bandymų, neiškeliavo į vilniečių rankas. Kaunui „Nemunas“ yra itin svarbus, šiemet mini 50 metų.

„Mums „Nemunas“  be jokios abejonės tai yra 50 metų gyvuojantis žurnalas ir jau tada jis išsiskyrė savo forma – kvadratu, primenančiu vinilo plokštelės voką, tuo, kad mes buvome neformalai ir tuo, kad sovietiniais laikais spausdino apie užsienio roką ir vertimus „ant ribos“, kur jau buvo galima cenzūrą taikyti bei ypač daug jaunų autorių kūrybos.“ – pasakoja pašnekovė, kuri taip pat priduria, kad tai buvo jaunimo kultūros žurnalas.

20170309_181209
Žurnale – nauja rubrika „Hipių alėja“ „FM99“ nuotr.

Kai gerbiamas Viktoras atsisakė būti redaktoriumi, tai tas 13 metų „Nemunui“ buvo toks, kad jis ėjo laikraščio pavidalu, ieškojo savo formos. „Nemuno“ žurnalu tuomet pavadinti sunkiai tegalėjai.  „Aš nuo sausio atėjau baigti Viktoro darbų ir pradėti savo projektą…“

Dabar jau žurnalas „Nemunas“ grįžo į kvadratą,  grąžintas Nemuno šriftas, tai – mėnesinis spalvotas žurnalas, jame daug Kauno, daug jaunimo, įdomių pokalbių, užsienio autorių ir nauja rubrika Hipių alėja.. „Mes nestatome sienų ir neapsiribojame tik Lietuva – esame įsitikinę, kad dalis talentingų meno atstovų kuria ir gyvena ne tik Lietuvoje. Nemunas vėl teka. Naujas ir naujai! 12 mėnesių per metus.“

Žurnalas leidžiamas nuo 1967 m. balandžio mėn., o nuo 2017-ųjų – nauju formatu. Išeina kiekvieno mėnesio ketvirtąją savaitę. Jau greitai naujas numeris!

Laidą parengė Vida Grišmanauskienė.

SRTRF-logo

Kitos naujienos

Energijos kaupimo įrenginių sistemos operatorė „Energy cells“ trečiadienį simbolinės kapsulės ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpu...

Liepos 5 d. Dauguose, Alytaus r., tradiciškai bus švenčiama Valstybės (Lietuvos karaliaus Min...

Pirmus kelis karo Ukrainoje mėnesius Alytaus broliškas miestas Kremenčiukas nepatyrė karo smūgių ir...