Klausyti gyvai

19:00 - 19:35

Lettres de France

Tragiškai pasibaigusi Europos Parlamento pusė kadencijos Ir lietuviškas pėdsakas Europos demokratijoje

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Praėjo pusė šios Europos Parlamento kadencijos – paprastai vyksta permainos, keičiasi Parlamento vadovybė, šįkart tai palydėta tragiškų įvykių – mirė pirmasis pareigas einantis Europos Parlamento pirmininkas, kurio kadencija būtų pasibaigusi kitą savaitę. Tai ir pirmasis ES institucijų vadovas, pareigas palikęs tokiu būdu. Klausykite – „Europos klube“ europarlamentarai Petras Auštrevičius ir Liudas Mažylis.

„Labai tragiškai susiklostė Davido Sasoli likimas, žmogus jau ketino palikti postą keletą savaičių iki valdžios perdavimo, bet jį palaužė liga.“ – pasakoja europarlamentaras Petras Auštrevičius (Frakcija „Atnaujinkime Europą“). 

 „Atsiminkime ir ryžtingus jo veiksmus, susijusius su reakcija į pandeminę situaciją – absoliučiai vienasmeniškai nė kiek nedvejodamas, kad nebūtų užkrato židiniu Europos Parlamente, jis uždarė pastatą ir labai operatyviai suorganizavo nuotolinį darbą,“ – prisimena Europos liaudies partijos frakcijos atstovas Liudas Mažylis.

Tačiau ir įprastai įpusėjus kadencijai prasideda naujas politinis laikotarpis, renkama nauja EP vadovybė – tam bus skirta nemaža dalis kitos savaitės plenarinės sesijos Strasbūre. Keisti parlamento vadovybę kadencijos viduryje – sena tradicija, tai vyksta geranorišku frakcijų susitarimu.

Tarp svarbiausių pirmosios įpusėjusios kadencijos darbų P.Auštrevičius mini klimato kaitos valdymo sprendimus, pandemijos valdymą.

„Didžiuliai sprendimai naujoviški ar, sakyčiau, inovatyvūs ekonominės inžinerijos prasme, bendras skolinimasis, bendras fondas įkurtas ir panašiai.” – sako europarlamentaras. 

Be to, laikotarpis buvo pilnas kataklizmų Rytų partnerystės regione, kurie tebesitęsia.

„Tikrai teko daug dirbti ir su Baltarusija, ir su Ukraina nevienprasmiai procesai. (…) Tikrai pirmoji pusė kadencijos negalėtų būti pavadinta nuobodžia.“ – kalba P.Auštrevičius.

Pirmąją kadenciją EP dirbantis Liudas Mažylis per šį laiką parašė knygą.

„Sekmadienio vakarais, pasirodo, per šį laikotarpį sugebėjau parašyti antrą knygą. (…) Na, tai mano parlamentinės veiklos dienoraštis“, – sako profesorius. Tarp svarbiausių buvusių temų jis mini klimato kaitos iššūkius,  pandemiją ir žaliojo kurso strategiją, džiaugiasi dirbęs specialiajame komitete kovai su vėžiu. 

„Paskutinę metų dieną sužinojom, kad ir komisija, ir valstybių dauguma ir dujas laiko žaalinančiu energetikos šaltiniu, ir atominę energetiką žalinančiu energetikos šaltiniu. “, – keistais sprendimais piktinasi L.Mažylis. Anot jo, ne veltui aplinkosaugininkų organizacijos išradę ironišką terminą „žaliasis plovimas“ –  greenwashing. Siekis šias energijos rūšis vadinti žaliomis atsiranda, nes tam būtų skiriamos lengvatinės paskolos.

Šie metai bus svarbūs Europai – rinkimų Čekijoje rezultatai pakeitė situaciją Vyšegrado valstybėse, šioje šalyje laimėjus proeuropietiškoms jėgoms, artėja rinkimai Vengrijoje Prancūzijoje. 

Plačiau apie situaciją, reakciją į Kinijos veiksmus, Lietuvos pėdsaką Europos demokratiniame procese ir jo pažinimą EP klausykite „Europos klubo“ pokalbį su europarlamentarais Petru Auštrevičiumi ir Liudu Mažyliu.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Spektaklis, Vokietijoje išpopuliarėjęs vos per kelerius metus, sukurtas pagal šiuolaikinio vokiečių...

Alytaus mašinų gamykla „Astra LT“, gaminanti nerūdijančio plieno konstrukcijas maisto, chemijos i...

Alytaus dizaino savaitė. Įžvalgos KARTU. 2022 m. gegužės 23 – 28 d.

Šiame pirmą kartą atliktame tyrime Lietuva gavo 37 balus iš 100 galimų ir regione kartu su Graikija ...