Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”: kas skatina įsijungti televizorių?

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” kviečia leistis į įdomiausių, aktualiausių, smagiausių temų paieškas ir gvildenimą. Šį kartą tai – televizija, filmai, laidos, skirtos vaikams ir paaugliams. Kas įdomu? Kas skatina įsijungti televizorių? O gal televizorius jau nebereikalingas daiktas šiuolaikiniams vaikams? Kokios temos aktualios, kokių trūksta viešojoje medijoje? O kaip, kokiais kriterijais remiantis nustatomas turinio cenzas N-7, N-14, S…?

Daug klausimų ir atsakymų, pamąstymų šioje laidoje, drauge su Alytaus jaunimo centro Jaunųjų žurnalistų kursų narėmis Milda bei Livita ir „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” svečiu Lietuvos radijo ir televizijos komisijos Stebėsenos skyriaus vedėju Andriumi Katinu.

„FM99” studijoje (iš kairės) Livita ir Milda

Amžiaus cenzas reikalingas ne tik televizijoje

Livita sako, kad kartais jai smagu pažiūrėti per televiziją rodomus filmus, savotiška šeimos tradicija tapo ir žiūrėti „Vienas namuose” kasmet, prieš didžiąsias metų šventes, net „Labanakt vaikučiams” malonu įsijungti. Tačiau norėtųsi ir aktualių jaunimui skirtų laidų, kuriose būtų gvildenamos jiems svarbios temos, pavyzdžiui, Livitai patiktų žiūrėti laidą, kurioje mokytojai dalintųsi savo patirtimis iš mokyklos gyvenimo. Mergaitė teigia, kad amžiaus cenzas – žymėjimas prie įvairių filmų – yra labai svarbus. Tačiau tai neapsiriboja vien televizija. Livita skatina atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta socialiniuose tinkluose, kokia nepritinkanti informacija pasiekia mažus vaikus.

Studijos viešniai pritaria ir Lietuvos radijo ir televizijos komisijos Stebėsenos skyriaus vedėjas. Andrius Katinas sako, kad skirtingose šalyse yra skirtingas žymėjimas: Lietuvoje pakanka N-7, N-14 ir S, o štai yra valstybių, kur galima atrasti ir N-13, N-20, net N-40! Jo teigimu, tai yra patarimas, rekomendacija, kuria galima remtis ir vaikams, ir patiems tėvams. Nors už žymėjimo nesilaikymą nėra baudžiama, visgi kviečiama atkreipti dėmesį, nes turinys, skirtas suaugusiam žiūrovui ir netinkamas vaikui, gali trikdyti vystymąsi bei raidą. Tačiau aktualių, atitinkančių poreikį laidų, skirtų mažajam žiūrovui, trūksta, nesukuriama pakankamai.

Milda renkasi Netflix

Kaip pasakoja Milda: „Mūsų šeimoje televizorius žiūrimas dažnai. Manau, daugiausia tai daro tėtis. Bet, žinoma, ir aš. Paprastai nežiūriu parengtos TV programos, nebent, kai rodė Hario Poterio sagą ar kitus mane sudominusius filmus. Tačiau dažniausiai naudoju „Netflix“ programą. Ten yra labai didelis filmų ir serialų pasirinkimas. Turiu keletą pamėgtų serialų bei kartais žiūriu ir filmus. „Netflix“ programa yra suskirstyta į dvi dalis: vaikų skyrius bei suaugusiųjų. Aš dažniausiai žiūriu programas suaugusiųjų skyriuje. Bet jame irgi yra ir vaikams bei paaugliams skirtų filmų, tik jie ne animaciniai”.

Milda pasakoja, kad „toje programoje yra keturi cenzai: N-7, N-13, N-16, N-18. Dažniausiai aš atsižvelgiu į cenzus, nes tai tiesiog perspėja žiūrėtoją, kad kai kurie dalykai jam gali būti neįprasti arba netgi traumuoti ir t.t. Dažniausiai žiūriu filmus, pažymėtus N-13, N-16. O jeigu kalbant apie realią TV programą, tikrai nepuolu žiūrėti filmų, kurie skirti aštuoniolikmečiams ir vyresniems. Manau, kad tam ateis laikas, o kol dar neatėjo, galiu mėgautis ir savo amžiui skirtais filmais bei serialais”.

Gustui svarbu filmų žymėjimas

O štai Gustas sako: „Televizorių man tikrai patinka žiūrėti. Dažniausiai nežiūriu filmų iš skirtingų platformų, bet dažnai žiūriu žinias, tokias laidas kaip „Orijaus kelionės“, „Egzotiniai keliai“ ar tiesiog tai, ką rodo per tiesioginę transliaciją. Kiekvieną dieną žiūriu „Simpsonus“, man labai patinka šis animacinis serialas.

Taip pat žiūriu angliškus kanalus: „Viasat Explore“, „Viasat History“ ar „Viasat Nature“, manau, kad jie kartais įdomesni už lietuviškus kanalus. Iš lietuviškų šou žiūriu „X faktorių“ arba „Lietuvos balsą“. Beveik visada atkreipiu dėmesį į ženklus – N-14 ar S, – sako Gustas, – nes manau, kad nereikia žiūrėti jaunesnio amžiaus žmonėms to, ką galima žiūrėti vyresniems”.

Populiariausio TV kanalo 2024 m. žiūrimiausia laida – Žinios

Erikas mano, kad, bėgant metams, televizija praranda vis daugiau ir daugiau savo žiūrovų: „Pavyzdžiui, mes šeimoje televiziją naudojame tik žinių peržiūrai. Man asmeniškai ženklai, kurie nurodo amžiaus cenzą, yra nereikalingi, nes baugių scenų aš tiesiog nežiūriu. Pasidomėjau, kokius kanalus žmonės dažniausiai žiūri ir kokios laidos pačios populiariausios. Duomenų, įžvalgų ir konsultacijų bendrovės „Kantar“ duomenimis (2024 m. lapkritis), dažniausiai Lietuvoje žiūrima TV3 televizija, o populiariausia laida – žinios”.

„Televizorius mums – tai didesnis vaizduoklis”, – sako Erikas: „Dažnai mes šeimoje televizorių naudojame filmams žiūrėti, prijungdami kompiuterį, taip turime didesnį ekraną. Kai kurie tėvai mano, kad filmai su N-18 ženklu yra pilni smurto ir gali padaryti neigiamą poveikį jaunam žmogui. Aš neturiu blogos nuomonės apie tokius filmus”.

Parašykite komentarą

Užpildykite laukelį

Kitos naujienos

Alytaus rajone penktadienį du neblaivūs vyrai smurtavo prieš taip pat neblaivų pažįstamąjį. 

Radijo stoties FM99 studijoje viešėjo asociacijos „Karo pal...

Diana Nausėdienė, lankydamasi Alytaus rajone, susipažino su kaimo bendruo...

Šiandien, kai Europa ieško būdų stiprinti savo konkurencingumą pasauliniame kontekste, mūsų šalis...