Klausyti gyvai

21:00 - 22:00

Vakaro dvelksmas

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“: ar pirmieji savarankiški vaikų pirkiniai ugdo atsakomybę?

Su AJC Jaunųjų žurnalistų kursų narėmis Livita ir Saule šioje laidoje „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” kalbame apie tai, kaip išmokti taupyti? Kaip elgtis su asmeniniais finansais? Ar įmanoma vaikams užsidirbti savoms išlaidoms?… Mintimis dalijasi ir jaunieji žurnalistai Milda bei Erikas.

Vaikams svarbus tėvų pasitikėjimas

Mums visiems kada nors tenka pradėti suprasti pinigų vertę ir mokytis pasirinkti, ką pirkti, atskiriant kokybę nuo kiekybės bei poreikius nuo norų. Ateina laikas, kai pradedame rinktis drabužius, mokyklinius reikmenis ir žaislus, taip pat susipažinti su kasdieniais pirkiniais.

Kaip pasakoja laidos viešnios Livita ir Saulė, pirmieji kišenpinigiai tampa galimybe išmokti tvarkyti finansus, taupyti ir atsakingai planuoti išlaidas. Pamažu vaikai supranta pardavimus ir nuolaidas, formuoja apsipirkimo įpročius, pradeda naudotis technologijomis perkant internetu, o taip pat mokosi skaitmeninio saugumo. Jaunųjų žurnalistų kursų narės sako, kad nuo antros mokyklos klasės, kai vaikai jau moka skaičiuoti, derėtų mokyti ir finansinio raštingumo, leisti savarankiškai atlikti nedidelius pirkimus, dalyvauti šeimos biudžeto planavime, nes tai padeda ugdyti atsakomybę ir finansinį raštingumą.

Livita ir Saulė teigia, kad ypatingai svarbu vaikams rodyti pavyzdį, leisti apsipirkti kartu su tėvais, o kartais – pasitikėti mažaisiais ar jaunaisiais šeimos nariais ir leisti nupirkti ne tik jiems skirtus saldumynus ar žaislus, bet ir šeimos reikmėms reikalingų maisto produktų ar kitų pirkinių, – tai suteikia pasitikėjimo, atsakingumo ir skatina į pirkimą žvelgti kaip į rimtą dalyką, ne žaidimą.

Pasakodamos apie skirtumą, kai perkant mokama grynaisiais pinigais ir kortele, mergaitės juokauja, kad mokant kortele tarsi pasijauti labiau suaugęs, tačiau pripažįsta, kad tokiu būdu sunkiau suprasti, kiek pinigų turi, kiek jų gali išleisti, kiek kas kainuoja.

Milda Jacevičiūtė: mano savarankiški pirkimai ir taupymas

Pirkiniai yra kiekvieno iš mūsų gyvenimo dalis. Kai kurios prekės yra mums būtinos tiek išgyvenimui, tiek buities reikalams, o kai kurias perkame tik, kad pajaustume šiokį tokį malonumą.

Kai esame maži, mums viską perka tėvai, bet augant paaugliams atsiranda vis daugiau norų, kuriuos tėvai ne visada gali išpildyti. Bet ar paaugliui, kuris labai kažko nori, yra žodis „Ne“? Jį išgirdus, jis pradės galvoti, iš kur pačiam gauti pinigų, o būdai yra keli. Vienas jų – senelių duoti pinigai. Tai lengviausias būdas gauti pinigų, nes dažnai seneliai nieko negaili savo mylimiems anūkams. Kitas būdas yra bandyti užsidirbti pinigus. Galbūt derėtis su tėvais ir gauti pinigų už atliktus namų ruošos darbus, galbūt bandyti užsidirbti socialiniuose tinkluose ar kas kita.

Bet dažnai paaugliai nemoka taupyti. Ir aš esu ne išimtis. Šiek tiek pasidomėjusi radau kelis būdus, kaip galima po truputį taupyti:

  • Pradėk nuo mažų sumų – atidėk bent 10 proc. nuo kiekvienų gautų pinigų.
  • Naudok taupyklę ar atskirą sąskaitą – taip bus mažiau pagundos išleisti.
  • Išbandyk „Nešvaistymo savaitę“ – pabandyk bent savaitę nepirkti nieko nereikalingo.
  • Sek savo išlaidas – užsirašyk, ką perki, ir ieškok, kur gali sutaupyti.
  • Ieškok pigesnių alternatyvų – naudok nuolaidas, išpardavimus.
  • Paversk taupymą žaidimu – išbandyk iššūkius, pavyzdžiui, „52 savaičių taupymo iššūkį“.
  • Atsisakyk nereikalingų pirkinių – pagalvok, ar tikrai tau to reikia.
  • Prisimink, kad kiekvienas sutaupytas euras artina prie tavo tikslo!

O kokioms savo užgaidoms aš skiriu pinigų?

  • Rūbams. Dažnai juos perka tėvai, bet kartais man norisi to, ko man tikrai nereikia, tokiu atveju naudoti tėvų pinigus nėra sąžininga.
  • Grožio reikmenims. Vėlgi, kartais noriu to, ko man net nereikia, bet grožio prekėms atitenka didelė mano pinigų suma.
  • Kitoms prekėms. Kambario dekoras, aksesuarai ir t. t.

Maistui, pramogoms, mokyklinėms prekėms, batams, būtiniems rūbams, veido priežiūrai tėvai pinigų duoda.

Manau, kad turiu pradėti labiau taupyti, pirkti kokybiškus daiktus, galvoti ir apie gamtos teršimą.

Erikas Zablackas: „Mano tikslas – susitaupyti pinigų, kad galėčiau nusipirkti mašiną ir studijuoti universitete“

Taupyti pinigus ne visada lengva. Kartais tu labai kažko nori ir „netyčia“ išleidi pinigus. O kartais tuos gautus pinigus „pasaugo“ tėvai ir niekada negrąžina.

Bet pinigų taupymas dažniausiai išeina į naudą, kada reikia naujos mašinos ar ateina laikas studijuoti universitete. Toks mano tikslas ir yra – susitaupyti pinigų, kad galėčiau nusipirkti mašiną ir studijuoti universitete.

Aš dažniausiai pinigų gaunu per gimtadienį, kitas šventes, man jų dovanoja seneliai. Dar kartais dirbu lauko darbus, už kuriuos galiu užsidirbti pinigų.

Pinigai pasaulyje yra labai svarbus dalykas. Aš už juos dažniausiai perku maisto, žaidimų, drabužių, dar kartais ir knygą nusiperku.

Apibendrinant, pinigai yra iš tiesų labai svarbūs ir reikalingi mūsų gyvenime, nes tai priemonė, be kurios mes nenusipirktume daiktų, maisto ir panašiai.

O Jūs ar mokate taupyti? Saikingai išlaidauti? Pamenate savo pirmąjį asmeninį pirkinį?

FM99 yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos programą

Kitos naujienos

Šiandien, birželio 18-ąją posėdžiavusi Alytaus miesto savivaldybės Peticijų komisija pritarė peti...

Laidoje „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ Liudas Ramanauskas kalbino tris jaunas al...

Nevyriausybinės organizacijos (NVO) – tai tyliai, bet iš esmės pokyčius kuriantys projektai, dirb...

Alytus – tai mūsų visų bendri namai, kuriuose malonu gyventi, dirbti ir lankytis. Kad miesto veid...