Klausyti gyvai

08:00 - 10:40

Savaitgalio rytas

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“: mamos, išmokime priimti savo klaidas, iš jų pasimokyti, savęs nesmerkti. Su Motinos diena!

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Tapimas mama – koks tai pokytis gyvenime? Ką labiausiai tai keičia moteryje? Ką moteris atranda, o ko, galbūt, atsisako? Vaiko gimimas kardinaliai pakeičia mamos gyvenimą. Mes kalbam apie motinystės instinktą, kuris yra įgimta „programa“ lemianti mūsų rūpinimąsi kūdikiu. Po gimdymo organizme gaminasi hormonai, lemiantys ryšio tarp mamos ir kūdikio formavimąsi. Tai būdinga visiems žinduoliams, šis instinktas padeda išlikti rūšiai. Kūdikis tampa pačiu svarbiausiu. Tai labai pakeičia poros gyvenimą. Labai svarbu, kiek tėtis dalyvauja mažylio gyvenime. O ką jau kalbėti apie pakitusią dienos rutiną, poilsio stoką, atitolimą nuo socialinio gyvenimo.

„Aš manau, kad daugelį sunkumų pakelti padeda atsiradęs prasmės jausmas. Gali pakelti bet ką, jei žinai vardan ko“

Romalda Stasionienė
Romalda Stasionienė

Jeigu kūdikio ryšys su mama yra daugiau susiliejimas, tai vaikui augant šis ryšys keičiasi. Tuo pačiu keičiasi ir mamos vaidmuo vaiko gyvenime. Mamos vaidmuo išties labai dinamiškas, nuolat kintantis lygiagrečiai su kintančiais vaiko poreikiais. Ir kartais mus, mamas gali lydėti netikrumo jausmas, kokia aš turiu būti, kad užauginčiau sveiką asmenybę. Noriu padrąsinti mamas, kad mūsų vaikams nereikia tobulų ir neklystančių mamų, nes tokių nėra.

Motinos vaidmuo – vienas iš svarbiausių moters gyvenime. FM99 laidoje „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ pasakojo – Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vyriausioji specialistė (mobiliosios komandos – psichologė) Romalda Stasionienė.

Sveikai vaiko raidai reikia suteikti saugumo jausmą ir meilę. Suteikti saugumą tai nereiškia, kad mes turim apsaugoti vaiką nuo visko, kas gali nutikti nemalonaus. Tai daugiau apie sugebėjimą nubrėžti sveikas ribas, kuriose vaikas būtų laisvas tyrinėti pasaulį ir jį pažinti, suprasti, kad mūsų veiksmai turi pasekmes ir turėti galimybę mokytis.

Ar meilės vaikui mokomės? O meilės išraiškos? Kaip išlaikyti artimą ryšį su vaiku? Čia galėtume aptarti 5 meilės kalbas. Kaip padėti vaikui pasijusti mylimu. Gary Chapman, Emocinio rezervuaro įvaizdis. Kaip pripildyti emocinį rezervuarą? Egzistuoja penkios meilės kalbos: įvertinimo žodžiai, fiziniai prisilietimai, dovanos, paslaugumas ir kokybiškas laikas kartu.

Turbūt visos mamos nori būti geros mamos, tačiau ne visada pavyksta. Atrodytų, ir žinių, ypač šiais laikais, gausu pasisemti. Bet atsitinka turbūt žmogiški momentai, kai tų žinių pritaikyti nepavyksta, pasielgi spontaniškai, sureaguoji impulsyviai… Tiesa?

Motinystėje daugelis mūsų patiriame daug streso. Ypač, kai tenka derinti daugelį mūsų gyvenimo vaidmenų, rūpintis buitimi, karjera, finansais, organizuoti šeimos gyvenimą, visur suspėti. Šiuolaikinės mamos iš tiesų daug domisi vaikų auklėjimo temomis. Bet turimų žinių nepavyksta pritaikyti, kai pačios esame apimtos stiprių jausmų. Todėl atsiminkime, kad rūpinimasis savimi, savo emocine gerove, ugdyti savo emocinį atsparumą ne mažiau svarbu, nei rūpintis vaikais. Mūsų pačių augimas ne mažiau svarbu.

Teigiami mamos ir vaiko draugystės aspektai. Draugystė- tai apie emocinį ryšį su vaiku. Tai be galo svarbu. Tai apie vaiko jausmų priėmimą, galimybę vaikui jaustis priimtu, saugiu, rasti paguodą. Tai galimybė kalbėtis su savo tėvais, dalintis jausmais, išgyvenimais, sunkumais ir džiaugsmais ir pasitikėti. Emocinis ryšys su tėvais vienas iš apsauginių veiksnių, kalbant apie vaiko sveiką socialinę raidą. Tačiau kitas draugystės aspektas yra abipusiškumas. Čia jau reikėtų susimąstyti kokiu mastu dalintis su vaiku savo išgyvenimais. Vaikas neturėti tapti mūsų ramsčiu. Ar tai jam bus pakeliama našta, jeigu ant jo pečių perkelsim savo emocinį bagažą. Taigi, mamos ir vaiko ryšys  yra asimetriškas. Mes išklausom, priimam, „talpinam savyje“ vaiko emocijas, kokios jos bebūtų ir taip padedam jam dorotis su išgyvenimais. Tuo tarpu mes turime rasti atramą kituose suaugusiuose. Kitaip sakant svarbu, kad mes vaikui būtume draugu, bet vaikas mums tebebūtų mūsų vaikas.

Kitas aspektas mamos ir vaiko ryšio, jei mes atsiminsim apie ribas, tai mama jas nustato drausmindama vaiką. Mamos ir vaiko santykiams būdinga hierarchija, ypač jaunesniame amžiuje. Vaikui augant svarbus uždavinys jo socializacija bendraamžių tarpe. Todėl svarbu, kad jis toltų nuo mūsų ir užmegztų santykius su kitais vaikais. Mamos ir vaiko draugystė turi atitikti vaiko poreikius, bet ne mūsų. Todėl svarbu, kad mes turėtume kitų suaugusių draugų, ir šioje draugystėje mes tenkintume savo poreikius.

Prie laidų „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ finansavimo prisideda Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Ačiū!

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...