Klausyti gyvai

18:35 - 20:00

Ši diena muzikos istorijoje

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”: Draugystės durys vaikui – padėkime jas atverti

Draugystė yra svarbi bene kiekvienam žmogui, tačiau, deja, ne visuomet paprasta užmegzti ir išsaugoti draugiškus santykius. Kiekvienas vaikas yra skirtingas – vieni lengvai susiranda draugų, kitiems tai sudėtingiau. Palaikymas ir atviras bendravimas su vaiku padeda išspręsti šias problemas ir suteikti jam pasitikėjimo. Apie tai FM99 kalbame su Vaiko teisių gynėja Airida Andrule.


A. Andrulė

Kaip pasakoja laidos viešnia, labai svarbu, kad vaikai jaustų, jog turi žmonių, kurie nori ir gali padėti, ypač kai jie jaučiasi vieniši ar nesuprasti. Tėvai turėtų ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi ir skatinti juos būti atviriems bei nebijoti išreikšti savo jausmų, nesistengti aukoti savo pomėgių, slėpti asmenybės bruožų, kad įtiktų kitiems. Nors daug priklauso nuo žmogaus asmeninių savybių, – kiek esame ekstravertai ir lengvai leidžiamės į bendravimą, o kiek mumyse intravertiškumo ir prireikia ilgesnio laiko užmegzti santykius, tačiau tvirtos draugystės neretai prasideda ir nuo savivertės, todėl svarbu kartu su vaiku ieškoti būdų, kaip jis galėtų susirasti tikrų draugų.

Daug vaikų, besikreipiančių į Vaiko teisių liniją, išreiškia baimę prarasti draugus arba neturi su kuo bendrauti. Pagrindinė pagalba, kurią tėvai gali suteikti, yra skatinimas lavinti socialinius įgūdžius, ieškoti bendrų veiklų ir aktyviai dalyvauti grupėse, kurios padeda susirasti draugų. Nors gyvename amžiuje, kai daug laiko praleidžiame internetinėse erdvėse, gyvas bendravimas yra būtinas giliai draugystei užsimegzti ir stiprinti, – sako A. Andrulė. Internetinis bendravimas dažnai neskatina socialinių įgūdžių, nemoko spręsti kylančių iššūkių, konfliktinių situacijų, ilgainiui gali didinti nerimą bendraujant akis į akį.

Dar viena svarbi tema, pasak FM99 viešnios, yra atsargumas ir saugumas. Kartais vaikams taip norisi turėti draugų, kad mėginama įsilieti į ne visuomet tinkamas kompanijas. Tad svarbu, kad draugystės būtų naudingos ir ugdančios, o ne kenksmingos. Dažnai vaikams norint pritapti, kyla rizika įsitraukti į žalingus įpročius, tokius kaip rūkymas, alkoholio vartojimas ar narkotikai. Tėvai turėtų stebėti, su kuo bendrauja jų vaikai, ir padėti atskirti tikras draugystes nuo kenksmingų įtakų, padrąsinti žengiant į naujas draugystes ir bendraujant su bendraamžiais.

Draugystės temą gvildenome ir su moksleiviais atkeliavusiais iš Alytaus Panemunės progimnazijos. Vaikai dalijosi mintimis, kad susirasti tikrų draugų lengva ne visiems – vieni užmezga draugiškus santykius greitai ir natūraliai, tačiau kitiems prireikia daugiau laiko ir pastangų. O kartais atsitinka ir taip, kad tikrų draugų sutikti nepavyksta – tai skaudu. Atsakydami į klausimą, kaip reikėtų tokiu atveju elgtis, vaikai sako, kad nereikėtų bijoti bendrauti, pradėti pokalbį, pavaišinti vaikų, pakviesti juos žaisti. Kartais gali pakakti tiesiog prieiti ir paklausti: „Draugaujam?”

Draugaukim!

FM99 yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos programą

Kitos naujienos

Šią savaitę išlydime balandį ir pasitinkame gegužę. Nors orai nelepina, renginių bus gausu, tad l...

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje nuo vakcinomis valdomų užkr...

Pirminis imunodeficitas – tai reta, bet gyvenimą iš pagrindų keičianti diagnozė. Kol vieniems ji ...

Gyvenimo tempas vis greitėja, todėl nieko nestebina, kad vis daugiau žmonių susiduria su emocinia...