Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”: lietuvių kalba sunki, bet išmokti – garbės reikalas

Laidoje „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” vieši Alytaus Piliakalnio progimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Kristina Krisiulevičienė bei šios mokyklos mokinės ir Alytaus jaunimo centro Jaunųjų žurnalistų kursų narės Livita ir Saulė. Savo mintimis taip pat dalijasi Erikas, jo mokytoja Ilona, Simas bei mokytoja Vaida. O kalbame šiandien apie lietuvių kalbą, juk Lietuvoje ir pasaulyje šiemet minimos jau dešimtosios Lietuvių kalbos dienos, kurių tikslas yra ne tik skatinti domėjimąsi ir pasididžiavimą lietuvių kalba, bet ir stiprinti norą jos mokytis.

Mokytoja K. Krisiulevičienė

Dauguma esame ne kartą girdėję, kad lietuvių kalba ypatinga. O kuo ji tokia ypatinga? Kokia yra mūsų kalba? Neretai girdime ir tai, kad ji – labai sunki, – ar tikrai? Kodėl? Kas sunkiausia? O kas labiausiai vaikams patinka? Lietuvių kalba juk ne tik gramatika, bet ir literatūra, – kokia yra lietuvių literatūra? Ką skaityti labiausiai mėgsta vaikai, paaugliai? Ar apskritai skaityti reikia? Ar verta? Juk gyvenant su dirbtiniu intelektu, beribėmis interneto galimybėmis gal visai tų knygų jau ir nebereikia?… Tiek daug klausimų kyla, kalbant apie lietuvių kalbą ir jos mokymąsi, tad drauge paieškokime atsakymų!

Kaip sako Saulė Sidaraitė: „Lietuvių kalbos mokymasis – tai ne tik gramatikos taisyklės ar žodžių mokymasis, bet ir kultūros pažinimas. Daugelis sako, kad lietuvių kalba sudėtinga, tačiau tai priklauso nuo požiūrio. Kaip ir bet kuri kalba, ji reikalauja pastangų, bet svarbiausia – praktika ir noras bendrauti”.

Merginos teigimu, technologijos šiandien suteikia daugybę galimybių mokytis lengviau, tačiau niekas nepakeis gyvo bendravimo: „Manau, kad svarbiausia – nebijoti klaidų ir priimti kalbą kaip natūralų procesą, o ne sunkią pareigą. Ir radijo laidoje apie lietuvių kalbos mokymąsi norėčiau kalbėti apie tai, kaip kalba suartina žmones. Aptarčiau, ar lietuvių kalba tikrai tokia sudėtinga, kaip dažnai sakoma, ir pasidalinčiau mokymosi patirtimis – tiek užsieniečių, tiek lietuvių, bandžiusių išmokti kitas kalbas. Taip pat svarstyčiau, kaip technologijos padeda ar trukdo mokytis, ir kodėl svarbiausia yra nebijoti klysti. Laidą užbaigčiau mintimi, kad kalba – ne tik taisyklės, bet ir bendravimas bei ryšys tarp žmonių”.

Alytaus jaunimo centro Jaunųjų žurnalistų kursų narys Erikas Zablackas dalijasi, kad jo manymu, vaikams lietuvių kalba nepatinka dėl to, kad reikia atmintinai išmokti taisykles: „Man pačiam tai vienas nemėgstamiausių dalykų. Arba dėl nesibaigiančių testų, diktantų, proto šturmų. Kad lietuvių kalbos pamokos taptų įdomesnės, aš norėčiau, jog mokytojos labiau prisidėtų prie užduočių paaiškinimo, skirtų tam daugiau laiko”.

Visada skaitykite knygas, nors po kelis puslapius per dieną

Kviečiame paskaityti ir AJC Jaunųjų žurnalistų kursų nario Simo Gudaičio pokalbį su Volungės progimnazijos vyresniąja lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vaida Gudaitiene.

Miela mokytoja, kodėl pasirinkote būti lietuvių kalbos mokytoja?

Į šį klausimą iš tiesų yra labai sunku atsakyti. Galbūt reikėtų klausti: „Ne kodėl lietuvių kalbos mokytoja, o kodėl mokytoja?“ Todėl, kad man patinka bendrauti su vaikais, patinka su jais kalbėtis, juos pažinti, patinka jų mąstymas. Tikriausiai dėl to pasirinkau būti būtent mokytoja.  Kodėl lietuvių kalbos mokytoja? Negaliu atsakyti į šį klausimą. Gal todėl, kad labai patiko skaityti knygas. Gal todėl, kad man patiko mano pačios lietuvių kalbos mokytoja, kuri buvo ganėtinai griežta, bet teisinga ir labai daug ko išmokė.

Kas jums buvo sunkiausia mokantis tapti mokytoja?

Sunkiausia buvo mokytis tų dalykų, kurių aš niekada nepanaudojau, mokydama vaikus. Tai, pavyzdžiui, sunku buvo mokytis tokių taisyklių, įvairiausių teorijų, skaityti tokias knygas, kurių, mokant vaikus, niekada neprireikė.

Mokytoja V. Gudaitienė

Kaip manote, ar sunki mūsų kalba?

Mūsų kalba yra labai sunki, ji yra pripažinta viena sunkiausių kalbų, ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Iš tiesų, lietuvių kalba yra labai sunki, jos labai sunku išmokti. Mūsų lietuvių kalbos yra unikali kirčiavimo, linksniavimo sistema, unikali mūsų žodžių rašyba. Lietuvių kalba iš tiesų yra sunki dėl to, kad ji yra labai sena kalba ir išlaikiusi senąsias žodžių formas.

Su kokiais iššūkiais susiduriate, mokydama vaikus lietuvių kalbos?

Su nenoru mokytis ir su vaikų motyvacijos mokymuisi stoka – tai yra pagrindinis iššūkis. Vaikai šiais laikais nenori, tingi, skaityti knygas, o tuo labiau mokytis lietuvių kalbos. Kai šalia yra anglų kalba, kai šalia yra kompiuteriai, visokiausios kitos informacinės technologijos, jiems mokytis lietuvių kalbos yra tiesiog NEĮDOMU.

Kaip manote, kaip sekasi jaunimui mokytis lietuvių kalbos?

Jeigu norima, visada visko galima išmokti. Taigi, jeigu mokinys nori mokytis taisyklingai gražiai kalbėti lietuviškai, jis to ir pasieks, išmoks. Jeigu jis nenorės mokytis, tai ir neišmoks. Labai paprasta ir elementaru.

Ką galėtumėte patarti, kad būtų lengviau mokytis mūsų lietuvių kalbos?

Skaitykite knygas. Aš nuolat vaikams kartoju: skaitykite knygas, plėskite savo žodyną. Netgi paėmus paprastą knygą, iš jos labai daug ko galima išmokti. Pradedant įvairiausių problemų sprendimu, vertybių ugdymu iki rašybos, skyrybos, teksto suvokimo. VISADA SKAITYKITE KNYGAS, NORS PO KELIS PUSLAPIUS PER DIENĄ.

Ačiū jums už pokalbį.

FM99 yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos programą

Kitos naujienos

Alytaus rajone, Simne, vėlų penktadienio vakarą savo bute užpultas ir apvogtas vyras.

Alytaus rajone penktadienį, įtariama, padegti du ūkiniai pastatai. Anot Policijos departamento pranešimo,...

Laidoje "10 Geriausių" kalbame su dainininke Milda Martinkėnaite, kuri pristato naujausią dainą „...

Kas yra laimė? Ar norint būti laimingiems r...