Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Du vakarai su fantastiška muzika ir nematytais instrumentais – Persijos tarą, sazą ir Hurdy Gurdy – nuo elektronikos antradienį, rugsėjo 6 d., iki „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės”.
Sinagoga tai istorinė prisiminimo vieta, nes žydų greičiausiia Alytuje nebelikę, bet ši vieta yra kaip atminimas, kad žydų bendruomenė čia gyveno, sako Yaron Cherniak.
“Lietuva buvo viena pirmųjų šalių, kurie priėmė žydus, leido jiems pirkti žemes prieš šimtus metų. Žinom, skaudžią istorijos dalį ir kas čia nutiko I ir II pasaulinio karo metais, bet žydai turėjo šimtus metų geros istorinės patirties ir bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir žydų,” – sako muzikantas.
“Emociškai man tai labai svarbu, groti sinagogoje, nes tai mano kultūros dalis,” – kalba Yaron, kurio tėvas kilęs iš Moldovos.
Šia proga rugsėjo 6 dieną buvusioje Alytaus sinagogoje (Audiovizualiųjų menų centre) įvyks Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos remiamas projektas – muzikinė edukacija „Atsinaujinimas: Hebrajiškos, lietuviškos ir elektroninės muzikos dialogas”.
Renginio metu į Alytų atvykęs svečias iš Izraelio pristatys net tris Artimųjų Rytų instrumentus – Persijos tarą, sazą ir Hurdy Gurdy. Muzikinėje edukacijoje apie senovinius hebrajiškus ragus – šofarus daugiau papasakos „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” scenarijaus autorius Tadas Daujotas, lietuvių liaudies instrumentų kilmę atskleis Luksnėnuose užaugusi, o dabar „Lietuvos ansamblyje” muzikuojanti kanklininkė Lauryna Labutytė bei skrabalais grojantis Ginas Baladinskas, o klarneto istoriją sužinosime iš Alytuje gimusio ir užaugusio Rakija Klezmer Orkestar nario Haroldo Parulio. Renginio metu žiūrovai savo akimis pamatys kaip vyksta dialogas tarp skirtingas kultūras atstovaujančių instrumentų bei elektroninės muzikos garsų, kuriais pulsuos Lietuvoje žinoma elektroninės muzikos grupė „Mannazz”. O kas nuostabiausia, kad ši eksperimentinė muzika skambės naujam gyvenimui prikeltoje buvusioje Alytaus sinagogoje.
„Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” scenarijaus autorius Tadas Daujotas ir multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaron Cherniak FM99 studijoje.
Yaron Cherniak yra muzikantas, dainų autorius ir muzikos prodiuseris iš Izraelio. Retai kada sutiksi multiinstrumentalistą, grojantį tokia gausybe įvairiausių Artimųjų Rytų muzikos instrumentų. Atlikėjo rankose meistriškai skamba Persijos taras, sazas, Hurdy Gurdy, Turkų kura, Baglama, Kretos lyra, udas bei kiti mūsų ausims egzotiški instrumentai, kuriais groti jis mokinosi pas tokius pasaulinio lygio muzikantus kaip prof. Taiseer Elias ir Hossein Alizadeh. Yaron atliekamose dainose ir kompozicijose girdimas senovinio skambesio ir naujo žydų tradicinės muzikos skambesio derinys. Jaunasis kūrėjas įrašinėja savo solinius kūrinius, yra grupės „Miqedem“ narys ir kviestinis muzikantas daugelyje grupių, projektų bei kino filmų.