Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Žurnalistų Metų žmogus – buvęs Alytaus vyriausiasis architektas Arūnas Grigaitis

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) Alytaus skyrius jau 30-ą kartą išrinko Metų žmogų, kurį simboline auksine plunksna apdovanoja per miesto gimtadienio šventę. Juo tapo buvęs Alytaus miesto savivaldybės vyriausiasis architektas Arūnas Grigaitis, už drąsą ir pilietiškumą, kovojant už Alytaus senųjų bulvarinių kvartalų išsaugojimą.

Arūnas Grigaitis
Arūnas Grigaitis

Apdovanojimas skiriamas už nuopelnus miestui ir miesto garsinimą

LŽS Alytaus skyriaus pirmininkė, laikraščio „Alytaus naujienos“ žurnalistė Alma Mosteikaitė pasakoja, kad Alytaus žurnalistai nusipelniusius žmones apdovanoja jau 30 metų, pirmasis išrinktas dar 1995-aisiais.

„Net garbės piliečius miestas pradėjo rinkti vėliau“, – šypsosi A.Mosteikaitė. Pirmasis Alytaus miesto garbės pilietis išrinktas 2000 metais.

Alma Mosteikaitė

Kasmetinė žurnalistų auksinė plunksna teikiama asmenims, kurie savo darbais, iniciatyvomis, kūrybiškumu garsina Alytaus vardą, geranoriškai prisideda telkiant miesto visuomenę naudingiems darbams.

„Mūsų apdovanojimas yra laukiamas Alytaus bendruomenės ir labai šiltai sutinkamas. Šiais metais Metų žmogumi išrinktas ir simboline auksine plunksna apdovanotas buvęs Alytaus miesto savivaldybės vyriausiasis architektas Arūnas Grigaitis“, – pasakoja A. Mosteikaitė.

Anot žurnalistės, Arūnas Grigaitis, dirbdamas Alytaus m. savivaldybėje architektu išdrįso pasipriešinti miesto valdžios planams, kovojo už tai, kad Alytaus senamiestyje neiškiltų penkiaaukščiai pastatai.

Birutės gatvė

Savivaldybė sulaukė prokuratūros dėmesio

Primename, kad Alytaus miesto savivaldybės vadovai verslininko prašymu siekė pakeisti Alytaus miesto bendrąjį planą, kad atsirastų galimybė statyti penkiaaukščius daugiabučius Alytaus miesto Birutės ir Margio gatvių kvartale, neatsižvelgdami nei į ekspertų, nei į bendruomenės nuomonę.

Tuometinis vyriausiasis architektas Arūnas Grigaitis ne tik atskleidė, kad tokie pakeitimai daromi be pagrindo, savivaldybės vadovų paliepimu, bet ir kreipėsi į Kauno regiono architektų tarybą.

Pagal radijo stoties „FM99“ tuomet parengtą reportažą Kauno apygardos prokuratūra pradėjo tyrimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo.

„Žurnalistai šį titulą Arūnui suteikia už pilietiškumą, už drąsą, už sąžiningą pareigų atlikimą. Už tai, kad žmogus netylėjo ir pagarsino šį įvykį. Jeigu ne jis, galbūt būtume nesužinoję šių planų miesto centre. Miesto senojoje dalyje būtų iškilę penkių aukštų namai“, – architekto poelgiu džiaugiasi LŽS Alytaus skyriaus pirmininkė.

Kiek drąsa kainavo Arūnui Grigaičiui?

Arūnas Grigaitis dirbo Alytaus miesto savivaldybės vyriausiuoju architektu, vėliau eiliniu architektu skyriuje, o galiausiai buvo priverstas palikti išeit iš darbo.

Arūnas Grigaitis

Buvęs vyr. architektas pasakoja, kad drąsa jam kainavo darbo vietą.

„Aš savęs asmeniškai niekada nepozicionavau, kaip valstybės tarnautojo, kuriam labai svarbu pozicija, postai. Darbai yra darbai, išsivaizdavau, kad juos galima padaryti, o jie liko neužbaigti, tai tokia to kaina. Mano savivertei nereikia kėdės“, – kalba A. Grigaitis.

Jaučiasi pagerbtas

Buvo pasiūlyti trys kandidatai Metų žmogaus titului, A.Grigaičio kandidatūrai Alytaus žurnalistai pritarė beveik vienbalsiai.

Arūnas Grigaitis sako, kad smagu būti įvertintam profesionalų.

„Man yra malonu ir aš jaučiuosi pagerbtas, kad mano veikla yra įvertinta. Nesmagu, kad tokia veikla miesto savivaldybei tapo reikalinga, linkėčiau miestui daugiau neturėti poreikio tokiai veiklai, kurią man teko atlikti. O aš negalėjau kitaip elgtis, nes buvo labai rimtai paliesta profesinė etika. Aš supratau, kad negalėsiu taip gyventi, jog liksiu savivaldybės darbuotojas, tačiau senamiesčio kvartale stovės penkiaaukščiai. Sąžinė mane greičiau suės, todėl pasirinkimas buvo kovoti“, – apie savo poelgį kalba architektas.

Kokie darbai liko nerealizuoti?

Vienas iš svarbiausių darbų, kuris liko nerealizuotas, tai centrinės miesto aikštės architektūrinis konkursas.

Procesas užtruko, vyko lėtai ir sunkiai. Buvęs Alytaus vyr. architektas pasakoja, kad Viešųjų pirkimų skyrius nesugebėjo to konkurso „paleisti“.

„Administracijos direktorius tuo apkaltino mane ir nutraukė konkursą. Dabar procesas vyks projektinių pasiūlymų lygmenyje. Pigiausiais būdais ir pigiausiom priemonėm vyks kosmetinis aikštės remontas, kuris nieko neduos. Šis planas sugriuvo ir šioje kadencijoje manau neatsigaus. Nei administracijos direktorius, nei meras neturi tiek politinės valios, kad sugebėtų šį projektą įgyvendinti“, – mano Arūnas Grigaitis.

Miesto veidui reikia vizijos

Urbanistika, miestų planavimas yra plati sritis, apimanti miesto projektavimą bei valdymą, kurios tikslas – sukurti patogią, tvarią ir gyvybingą aplinką vietos gyventojams, aiškina specialistas.

Arūnas Grigaitis kalbėdamas apie Alytaus miesto urbanistiką, viziją ir vystymo planus, sako, kad miesto vadovai turi turėti idėjų ir supratimą kokia linkme miestas turi eiti.

„Reikia žinoti kaip planuoti miesto erdves, kas yra urbanistika. Reikia turėti idėją ir miesto plėtros strategiją. Kiekvienas miesto vadovas, galvoja, kad turi savo supratimą apie miestą, bet jis yra vaikiškas, paaugliškas ir nebrandus. Paskutinis to nebrandumo pavyzdys yra duobė iškasta Jaunimo parke. Miesto vadovai ten išsivaizdavo tvenkinį, bet gavosi duobė. Aš manau tai mero sumanymas. Pirmiausiai reikėjo bent jau gruntinius vandenis ištirti, o dabar tvenkinys ten neįvyko. Tokiais būdais viskas daroma. Tai kas daroma su viešosiomis erdvėmis ir miesto urbanistika yra nerimta“, – savo nuomonę dėsto A. Grigaitis.

Komentarai (1)

  1. Ef ir ką prieš 1 mėnuo

    Dėl duobės manau reikia patikslinimo. "Tyrimai" buvo atlikti ir jei gerai pamenu jie kainavo nemažai tūkstančių. Net buvo straipsnis apie ten vykdomus tyrinėjimus. Pasižiūrėkit savivaldybės vykdytus pirkimus. Nepaisant visai nepigių tyrimų turime tikrai šaunę duobę. Gaila, kad tokių puikių investicijų žinau ne vieną, todėl net neturiu noro eit balsuot :(

Comments are closed.

Kitos naujienos

Tylos užtvanka sugriūna ir erdvę užlieja šviesos! Merkinėje jau ketvirtą kartą vyks menų festival...

Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninė bus prijungta prie Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės, tr...

Tradicinis ir tūkstantines žiūrovų minias pritraukiantis, vienas laukiamiausių vasaros renginių A...

Tai sužinosime parodoje „Atsiminimų miestas“ liepos 31 d. (trečiadienį), 17 val. Ilgai lauktas „M...