Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Žydų kultūros paveldas Dzūkijoje. Merkinė

Pirmą kartą atsidūrus Merkinės žydų kapinėse įspūdis nepakartojamas, jos didžiulės – akivaizdu, kad žydų istorija čia labai sena ir plati. Merkinės žydų kapines – trečios didžiausios Lietuvoje, čia ir garsaus Jungtinių Valstijų aktoriaus Šono Peno giminaičių kapai.

Merkinės žydų kapinės

Merkinė – viena pirmųjų gyvenviečių, kurioje savo laiku įsikūrė žydų bendruomenė. Apskritai Merkinė buvo labai tarptautinis miestelis, kur puikiai sugyveno įvairios tautos. Visgi XIX amžiuje čia didžiąją dalį gyventojų sudarė žydai.

Merkinės žydų kasdienybė

Keliaujame į Merkinę. Čia vietos istoriją pasakoja Žygimantas Buržinskas, Merkinės krašto muziejaus mokslinis darbuotojas ir merkiniškė Stasė Avižinienė prisiminimus apie vietos žydus surinkusi ne tik iš savo mamos, kuri jau garbaus amžiaus, tad dar matė daug ką savo akimis, bet ir kitų vietos gyventojų. Žiūrėkite pasakojimą iš Merkinės, kur čia gyvenusios žydų bendruomenės kasdienybę pasakoja p.Stasė. 

Žygimantas Buržinskas
Stasė Avižinienė

Dar vienas to kasdienio gyvenimo liudininkas – senas rūsys, kurį mums atvėrė Iš Alytaus kilęs Vytautas Ruminas – originalus žydiškas rūsys, kokių Merkinėje dar neatrastų, tikėtina, dešimtys, mano mūsų pasakotojas Žygimantas.

Senas rūsys Merkinėje

Žydų bendruomenė Merkinėje su lietuviais ir kitais kaimynais sugyvendavo ir problemas išsispręsdavo, pasakoja Žygimantas, kai kurie klausimai buvo sprendžiami bendrai, kurie reikia – atskirai. 

Merkinėje stovi ir namas, kuris visiškai nepakitęs nuo pastatymo ne tik išorėje, bet ir viduje – išlikęs rūsys, pečius ir kiti tuometinio gyvenimo elementai. Taip pat ir išorėje – nuo stogo dangos, atvežtos iš Anglijos, iki įspūdingai atrodančių puikiai išsilaikiusių lietvamzdžių.

Anot Ž.Buržinsko, daugiau tokių namų Pietų Lietuvoje nelabai ir yra, o žinančius tokį objektą Žygimantas kviečia su juo susisiekti.

Merkinės istorija

Merkinė savo istoriją įamžina, pastatyti stendai, kiti objektai padedantys įsivaizduoti tarpukario miestelį, nesugadintą karo ir sovietmečio, kuomet Merkinės centras pavirto kolūkio aptarnavimo vieta. Papildyti Merkinės senųjų gyventojų istoriją padeda ir atvykstantys žydai, ieškantys savo šaknų ir protėvių gyventų vietų. Iš Merkinės kilęs ir Davidas Elijas Staunas (1889-1952) JAV teisininkas, politikas, sionistas 1919 m. inicijavęs Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimo procesą JAV Kongrese. D. E. Staunas 1938 m. Lietuvos prezidento A. Smetonos apdovanotos 3 laipsnio Gedimino ordinu.

Sinagoga merkinėje taip pat turbūt viena seniausiai minimų – jau 1654 metais, tačiau tikslus žydų skaičius Merkinėje yra tik iš 1765 m. gyventojų surašymo. Tuomet jis dar nebuvo toks ryškus, tačiau 1930 m. iš 2200 miestelio gyventojų 1700 buvo žydų tautybės. 20 totorių šeimų, 138 rusai. 

Visgi XVIII pab. dokumentuose nurodoma, jog žydai Merkinėje turėjo sinagogą ir studijų namus bei kapines. 

1918-1919 m. už Lietuvos Nepriklausomybę kovėsi trys Merkinės žydai, kurie vėliau už nuopelnus Lietuvai apdovanoti prezidento A. Smetonos. 

Merkinėje buvo suprojektuotas ir pastatytas vandens bokštas, leidęs naudoti tekantį vandenį buityje. Daugiau…

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros paveldo departamentas.

Kitos naujienos

Liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną – kviečiame švęsti Dzūkij...

Grupė 

Druskininkų rajone sunkiai apgirtęs vyras smurtavo prieš mažametę mergaitę. Kaip pranešė Alytaus apskriti...

Birželio 25 d. įsigalioja vasaros laikotarpio Alytaus miesto viešojo transporto tvarkaraščiai: da...