Klausyti gyvai

17:30 - 18:00

Savaitgalio promenada

Europos klube: Astravo AE Europos Parlamente ir problemos su AstraZeneca dėl vakcinų

Šią savaitę Europa dūzgia problemomis dėl vakcinų, minima holokausto diena, be to, pagaliau atkreiptas dėmesys i Astravo atominę elektrinę ir Lietuvoje pradėtą peticiją dėl jos nesaugumo – apie pastarąjį klausimą plačiau pasakoja europarlamentarai Andrius Kubilius bei Petras Auštrevičius.

Klausykite „Europos klubo“ savaitės apžvalgą ir europarlamentarų komentarus

Europos Parlamentas (EP) Tarptautinę Holokausto atminimo dieną, praėjus 76 metams po Aušvico nacių koncentracijos stovyklos  išlaisvinimo, pažymėjo virtualia ceremonija. Joje skambėjo liudininkų prisiminimai, EP pirmininko Davido Sassoli kalba, jidiš tradicines dainos ir malda, kurią skaitė Izraelis Mulleris, Briuselio Didžiosios Europos sinagogos vyriausiasis kantorius. Tuo metu Lietuvoje ir diena labiausiai nuskambejo dėl vieno Seimo nario praleistos progos patyleti ir kaltinimu žydams kolaboravus.

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts


Ginčas su dėl vakcinų su AstraZeneca

Europos vaistų agentūra penktadienį leido naudoti dar vieną vakciną nuo koronaviruso – AstraZeneca tuo metu, kai Europos Komisija bando spręsti tiekimo problemas su šia vaistų gamintoja.

Belgijos sveikatos apsaugos tarnybos ketvirtadienį pranešė patikrinusios AstraZeneca farmacijos gamyklą, siekdamos nustatyti, ar tikėtini šios koronaviruso vakcinos pristatymo vėlavimai iš tikrųjų yra susiję su gamybos problemomis. Tai padaryta Europos Komisijos prašymu kilus karštam ir viešam ginčui tarp Europos Sajungos ir Anglijos – Švedijos vaistų gamintojo. 

Sekite Europos klubą Twitter | Facebook

Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje  Europos Sveikatos komisarė Stella Kyriakides griežtai apkaltino AstraZeneca pažeidus sutartinius įsipareigojimus ir pareikalavo, kad bendrovė laikytusi susitarimo:

„Nesugebėjimas užtikrinti gamybos pajėgumų prieštarauja mūsų susitarimo raidei ir dvasiai“, – spaudos konferencijoje pareiškė komisarė. „Mes atmetame logiką, kad pirmas atėjęs, pirmas gauna. Tai gali būti taikoma su mėsininkais kaimynystėje, bet ne mūsų išankstinėms pirkimo sutartims.”

„Mes atmetame logiką, kad pirmas atėjęs, pirmas gauna. Tai gali būti taikoma su mėsininkais kaimynystėje, bet ne mūsų išankstinėms pirkimo sutartims.”

 AstraZeneca teigia, kad negali laiku pristatyti visų numatomų ES dozių ir neigia pažeidusi savo sutarties su ES sąlygas bei kaltina nesklandumus gamyboje. 

Tuo metu ES pareigūnai patiria milžinišką politinį spaudimą, nes skiepijimas 27 valstybių bloke vyksta daug lėčiau nei Izraelyje ir Jungtinėje Karalystėje. 

Tačiau Europos Komisija teigia, kad AstraZeneca delsimas neturės įtakos jos planams, kad bent 80 proc. ES piliečių, vyresnių nei 80 metų, bus paskiepyti iki kovo mėn. 

Belgijos gamykla yra viena iš keturių AstraZeneca gamybos vietų, įtrauktų į EK ir bendrovės pasirašytą sutartį gaminti vakcinas ES rinkai. Belgijos sveikatos apsaugos ministro atstovas spaudai France Dammel teigė, kad federalines medicinos agentūros ekspertai apžiurejo Novasep gamyklą ir dabar dirbs su Olandijos, Italijos ir Ispanijos ekspertais, prieš pateikdami ataskaitą artimiausiomis dienomis. 

Eurokomisarė teigė, kad AstraZeneca turėtų tiekti vakcinas iš savo gamyklų, esančių Jungtinėje Karalystėje, jei negali vykdyti įsipareigojimų ES gamyklose. Tuo metu JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pareiškė, kad nenori dalyvauti ES ginče, ir nerodė jokio noro ištiesti Briuseliui ranka bei pareiškė pasitikintis savo vakcinų atsargomis.

Tuo metu dar viena rūpestį dėl šios vakcinos kelianti informacija pasiekė iš Vokietijos, kuri rekomenduoja skiepyti koronaviruso vakcina Oxford / AstraZeneca tik jaunesnius nei 65 metų asmenis, nes nepakanka duomenų apie jos veiksmingumą vyresnio amžiaus žmonėms.  

Astravo AE – dėmesys Europos institucijose

Dar vienas lietuviškas klausimas šią savaitę – ketvirtadienį Europos Parlamento (EP) Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetas priėmė rezoliuciją, kurioje apgailestaujama dėl skubotos Astravo atominės elektrinės (AE) paleidimo ir raginama nepradėti jos komercinės veiklos, kol bus įgyvendintos visos ES saugos rekomendacijos. 

Šio komiteto narys Andrius Kubilius sako, jog tai pirma tokia rezoliucija skirta tik Astravui.

“Tai yra unikalus dalykas, nes iki šiol atskiros rezoliucijos, kurioje būtų reiškiamas susirūpinimas dėl Astravo saugumo ir visų kitų dalykų, nebuvo,” – sako europarlamentaras.  Naujas dalykas, kad aiškiai švardyta, kad tai geopolitinis Maskvos ir Minsko projektas, teigia Andrius Kubilius.

„Iki šiol atskiros rezoliucijos, kurioje būtų reiškiamas susirūpinimas dėl Astravo saugumo ir visų kitų dalykų, nebuvo“

Europos Parlamentui įteikta ir Sajūdžio prieš Astravo AE peticija su daugiau kaip 12 tūkst. parašų prieš Astravo AE.  Tarp pasirašiusiųjų peticiją ne vien Lietuvos, Baltarusijos, bet ir kitų Europos valstybių, JAV piliečiai, nepritariantys nesaugios atominės elektrinės Astrave veiklai. 

Vienas šios peticijos iniciatorių, europarlamentaras Petras Auštrevičius džiaugiasi komiteto veiksmais, bet stebisi Europos Komisijos reakcija, kurios atstovai bandė pakeisti rezoliucijos tekstą.

“Kova vyko dėl tų punktų, kuriuose kalbama apie streso testus,” – pasakoja P.Auštrevičius.

Anot jo, Baltarusijos ambasada Briuselyje šią savaitę dar išplatino rezoliuciją, kurioje gina Astravo AE ir teigia, kad ji suderinta su kaimynais.

Plačiau komentarus klausykite tinklalaidėje, o visas EP ketina balsuoti dėl šios rezoliucijos vasario 8–11 d. rengiamoje plenarineje sesijoje.


Europos klubas: Lietuvai reikia daugiau socialinių būstų ir reikia juos „žalinti“. Diskusijoje – Aušra Maldeikienė, Juozas Olekas ir Paulius Kunčinas

Europos klubas: Europos sveikinimai Joe Biden, V.Uspaskich išmestas iš frakcijos, EP siekia ginti teisę atsijungti nuo darbo

Europos klube – COVID19: vakcinos, nuotolinio darbo problemos ir finansai ekonomikos atsigavimui

„Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento

Kitos naujienos

Merkinėje, iškilmingai bus atidengtas paminklas partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui ir atidarytas...

Šeštadienį, 2022 m. lapkričio 29-ąją Vilniaus rotušėje vykstančiame Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) su...

Alytaus pataisos namų atvirosios kolonijos gyvenamųjų patalpų tualeto lubose pareigūnai rado ir paėmė du ...

...