Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

Kas yra tinklalaidė arba “podcast’as”?

Nors kaip kam atrodo „o tai gi kas nežino??“, tačiau tikrai ne visiems labai aišku, kas ta tinklalaidė ir su kuo ji valgoma. O kadangi FM99 tinklalaidės tinklalaidžių platformose, norime būti tikri, kad visi klausytojai bus su jomis pažįstami.

Paprasčiau tariant: podcastas arba tinklalaidė, kaip ją toliau vadinsim, yra kaip radijo laida, tačiau ją galite užsiprenumeruoti ir savo išmaniajame telefone klausytis kada tik jums patogu.

Tinklalaidė (angl. Podcast) yra pokalbių epizodų tam tikra tema serija, pavyzdžiui, apie dviratininkus ar startup’us. Tinklalaidę galite užsiprenumeruoti naudodamiesi savo telefone esančia programėle ir klausytis kada tik norite – namuose, bėgiodami su ausinėmis, automobilyje ar kitu patogiu būdu.

Tinklalaidė yra kur kas daugiau nei radijo laidos pakartojimas

Didžioji dauguma tinklalaidžių dažniausiai kuriamos visiškai originalaus turinio, o ne tik radijo laidų kartojimai, juolab jas ir kuria ne tik radijo žurnalistai. Dažnai ir vengiama tradicinio radijo formato, norint išnaudoti originalius dalykus ir visiškai nišines temas.

Pavyzdžiui, tinklalaidė gali būti bet kokio ilgio, nuo 1 minutės naujienų fragmento iki 3 valandų išsamaus interviu. Tinklalaidė gali būti leidžiama įvairiu dažnumu – nuo kasdien iki kartą per mėnesį. Tinklalaidė gali būti ir bet kokio formato, nuo paprastų solo pasisakymų iki didžiulių, kelių vaidmenų garsinių dramų.

Tinklalaidė gali būti bet kuria tema, o kai kurios niekada nepatektų į radijo eterį. Tad nesvarbu, kas jus domina, tikrai rasite laidą, atinkančią jūsų hobį ir laiką, ypač, jei suprantate ne tik lietuvių kalbą.

Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Europos klubas“ – naujas FM99 podcast’as apie tai, kaip mūsų kasdienį gyvenimą keičia tai, kas vyksta Europos Parlamente ir kitose Europos Sąjungos institucijose, ką ten veikia Lietuvoje išrinkti atstovai.

„Papasakok man“ – kiekvieną ketvirtadienį 18 valandą radijo stoties FM99 skambanti pokalbių laida nuo šiol bus pasiekiama bet kuriuo Jums patogiu metu čia ir tinklalaidžių platformose.

FM99 radijo podcast’as“ – įdomiausi pokalbiai, komentarai, laidos ar kiti dalykai, kurių norėsit Jūs (tam, kad žinotume, ko norite – parašykit!). Radijo FM99 podcast’e aktualijos, interviu su įdomiais žmonėmis apie įvykius aplink mus. Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą ir jis pats Jus suras, o klausyti galėsite patogiausiu metu!

Prenumeruokite FM99 podcast’ą „Kultūros pakviesti“: Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Ar tinklalaidės yra tik garso ar ir vaizdo įrašai?

Daugelis podcast’ų (tinklalaidžių) šiandien yra tik garso įrašai, net jei yra ir su vaizdu. Tinklalaidės išaugo iš poreikio turėti dar kitokį foninį turinį nei kalba. Jis reikštų, kad kažkas dar jus linksmina, moko ar įkvėpia kitos nuobodžios ir mechaniškos veiklos fone.

Vienas labiausiai paplitusių būdų, kur žmonės klausosi – važiuojant automobilyje. Žinoma, ten negalima žiūrėti vaizdo įrašų, todėl garso turinys yra puiku. Taip pat tinklalaidės puikiai tinka klausytis sporto salėje, pjaunant veją ar keliaujant į darbą. Bet kuris iššvaistytas laikas gali būti skirtas klausymui!

Žinoma, tai reiškia, kad reikia kažkaip girdėti, todėl, norint prisijungti prie savo išmaniojo telefono, prireiks ausinių. Arba prisijunkite prie savo automobilio per „Bluetooth“ ar klausykite kitu išmaniuoju garsiakalbiu.

Kaip dažniausiai “atrodo” tinklalaidė?

Klausydamiesi pamatysite, kad daugelis jų skamba gana pažįstamai. Daugelį metų girdite panašaus tipo turinį, pradedant radiju ir baigiant televizijos pokalbių laidomis. Kita vertus, taip pat surasite visiškai naujus ir visiškai kitokius nei įprasta dalykus, dėka laisvės, kurią suteikia tinklalaidės.

Dauguma tinklalaidžių bus kuriama viena konkrečia tema. Tinklalaidės kūrėjas ar kūrėjai ta tema kalbės kiekviename epizode. Kartais tai būna tikrai labai nišinė tema, pavyzdžiui, lenktynės triatlone ar šunų dresavimas, o kartais bendresnės temos, pavyzdžiui, kaip gyventi laimingą gyvenimą ar kas vyksta aplink. Kiekvienas tos tinklalaidės epizodas pasakos apie ką nors konkretaus ta tema – mitybos patarimus, dalyvaujantiems triatlone, arba kaip sustabdyti jūsų šuns pjautynes su kitais šunimis.

Kiekvieną tinklalaidę paprastai kuria vienas ar du nuolatiniai autoriai, kurie dažnai kviečiasi svečius, su kuriais diskutuoja.

Daugybė tinklalaidžių yra išties paprastos, kur keli draugai kalbasi apie tai, ką jie visi labai mėgsta, pavyzdžiui, filmus, mezgimą ar verslą. Bet kai kurios yra tikrai puikios ir labai profesionalios, su temine muzika, garso efektais, profesionaliu montažu ir panašiais dalykais.

Profesionalesnių tinklalaidžių smagu klausytis, tačiau jų gamyba užima daug daugiau laiko ir daug kainuoja. Kita vertus, mėgėjų kuriami šou gali atrodyti ne visada be priekaištų, bet jie gali būti leidžiami kiekvieną savaitę ir susikurti ištikimą auditoriją.

Dauguma žmonių klausosi abiejų tipų tinklalaidžių. Dažniau traukos faktorius yra autorius ar autoriai ir jų temos nei tai, kaip jie tai pateikia.

Terminologija: tinklalaidė ar tinklalaidės epizodas?

Tinklalaidė yra epizodų serija. Tad tinklalaidės epizodas yra tik vienas įrašas iš visos tinklalaidės. Tai tikrai kaip televizija. Televizijos laida būną sudaryta iš daugybės epizodų.

Taigi, pagalvokite apie serialą „Draugai“ ir apie vieną “Draugų” seriją. Šiuo atveju “Draugai” tinklalaidės arba podkasto (podcast’o) atitikmuo, o viena serija yra tinklalaidės epizodas.

Prisidėkite ir tapkite FM99 patronu! https://www.patreon.com/FM99

Kitos naujienos

Pirmajame Alytuje rekonstruojamas prekybos centras A.Juozapavičiaus gatvėje. Projekto viešasis svarstymas...

Rugpjūčio 14-ąją Druskininkuose vyko aštuntasis sūrių festivalis. Jame dalyvavo 20 smulkių sūrininkų iš L...

Žolinė arba Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų šventė švenčiama 8 dienas.

Sekmadienį Alytuje vyks paskutinės Lietuvos okupacijos aukos, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo g...