Klausyti gyvai

14:00 - 15:00

Dienos kaleidoskopas

7-a karo diena, Kijevas, Andrii: Atrodo žmonės, kurie taip ilgai rengėsi šiai agresijai, turėtų suprasti priešą, bet to nėra

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Septinta karo Ukrainoje diena. Iš Kijevo FM99 pasakoja Andrii Bystrov.

Žiūrėti pokalbį.

Kijeve labai dažnai  kaukia sirenos, buvo apšaudymai pakraščiuose, pagal informaciją, pavojus yra civilinei infrastruktūrai – šilumos tinklams, elektros stotims, ugniagesiams, spec. tarnyboms, komunaliniam aptarnavimui, atakuoja visą miesto civilinę infrastruktūrą. Po to, kai vakar apšaudžius televizijos bokštą žuvo penki žmonės, kurie tiesiog ėjo pro šalį, jie griauna infrastruktūrą.

Smarkus Charkovo ir tos krypties apšaudymas, ruošiamės nakčiai, bet taktinė situacija tokia, kad kariniai daliniai stovi aplink Kijevą, į kovą su Ukrainos armija neina, į miesto centrą neina, bet tęsiasi  gyvenamųjų namų apšaudymas raketomis ir daug žuvusių civilių žmonių.

Apšaudo tik iš atstumo?

Taip, nes tai gali daryti, kai taikosi ne į kokius nors konkrečius objektus, kaip pasakojama Rusijoje. Nes tai tiesiog neįmanoma – kaip buvo ir su televizijos bokštu – jis yra centre, tad sugriauti ir aplinkiniai namai, neįmanoma papulti tiksliai į ką nors, nesugriovus visko aplinkui, nes ten ir kelias, žmonės ėjo duonos, vandens ir žuvo šeima. Jie apšaudo psichologiniam spaudimui, tai kaip informacinio karo dalis, nes tie apšaudymai būtent civiliams labai sunkiai išgyvenami.

Miestą armija saugo, teritorinė gynyba pastačiusi postus, gaudo diversantus, miestas smarkiai „apsikasė“ nuo oro atakų grėsmės, Ukrainos pietuose buvo panaudota ir vakuminė bomba, kuri uždrausta visomis karo taisyklėmis. Jie naudoja ginklus, kurie naikina, išdegina viską aplink.

Informacinis karas taip pat vyksta, Lietuvoje irgi perspėjama, kad netikėti visomis papuolančiomis žiniomis, tikrinti informaciją, gali būti žinučių ir apie Ukrainos vadovus nukenksmintus ir panašiai. Kaip Ukrainoje žmonės atsirenka socialiniuose tinkluose informaciją, ar atskiria?

Kviečiu visus, kas nori gauti tikslią informaciją, imti ją tik iš patikrintų žiniasklaidos priemonių, arba sekti oficialius Ukrainos valdžios kanalus – prezidento, parlamento, patarėjų, vyraiusybės, armijos – ten patikrinta informacija. Nes didžiulis srautas fakenews, kuriuose žmonėms sunku susigaudyti, kas negali patikrinti informacijos. Matau ir grupes Vyber, Telegrame, namų, rajonų grupėse, net ten įsibrauna informaciniai diversantai. Tai matosi pagal prisijungimo datą, kad tai nėra gyventojai, jie naujai prisijungę, ir jie klausinėja, renka informaciją – pavyzdžiui kaip nuvažiuoti iš jūsų kvartalo į kitą Kijevo krantą, žmonės pradeda atsakinėti ir  paskui ta informacija naudojama priešo.

Tad informacinis karas vyksta visais frontais, daug kanalų, kurie moderuojami iš Rusijos, ir jie veikia geriausiais Gebelso propagandos principais – duoda kelis teisingus pranešimus, patriotines žinutes, ir tada vieną dezinformaciją, ir kai skaitytojas jau daugiau mažiau pasitiki, tuomet meta melagingą žinią. Mačiau atvejį Telegrame, kuomet publikuojami prezidento kreipimasis  karo vado, visi teisingi patriotiniai pasidalijimai, o po to informacija, kad į Kijevą juda kadyrovcų kolona ir jie šaudo į aplinkinius namus, o į juos negalima mesti molotovo kokteilių. Mes suprantam, kad ta informacija padaryta gąsdinimui, kad žmonės pagalvotų, kad išties negalima jiems kenkti. Tad dezinformacijos pilna, kviečiu naudotis tik patikrintais šaltiniais, tikrinti informaciją ir nesidalinti tuo, kas nepatikrina.  Arba, pavyzdžiui, karių judėjimo negalima skelbti, jei kas nors nufilmavo judančią koloną ar panašiai, to negalima platinti. Tad informacinis frontas, kurį aš stebiu, nenusileidžia tikram frontui.

Buvo naujiena, kad atvyko į Baltarusiją Janukovyčius ir jį ketinama paskelbti Ukrainos prezidentu, girdėjote apie tai?

Taip, žinoma girdėjau, tai skamba visiškai juokingai ir kvailai, Janukovyčių suplėšytų vos priartėjus prie sienos, tai akivaizdu, netikiu ta informacija, čia antis. Bet jei tokios antys atsiranda, Rusijos valdžia visiškai nesupranta situacijos, ukrainiečių mentaliteto, psichologinės būsenos, nesusigaudo kas čia vyksta, tie metodai taip ne į temą ir nutrūkę nuo realybės, kad net baisu. 

Atrodo žmonės, kurie taip ilgai rengėsi šiai agresijai, turėtų suprasti priešą, bet to nėra ir nuo to tik dar baisiau, nes jie nesusigaudo kaip ukrainiečiai mąsto, kokios jų vertybės ir tikslai. Janukovyčius – net nežinau kokį pavyzdį pateikti – gal jei Gorbačiovą grąžintume į valdžią, kažkas tokio.

Ar tiesa, kad belaisvius  grąžina motinoms, jei jos atvažiuoja jų pasiimti?

Taip, tai oficialus mūsų vidaus reikalų ministerijos pareiškimas, yra ir atskira karštoji linija, Telegram kanalas, kur motinos gali užklausti ir fiziškai atvažiuoti. Yra parengtas kelias, apeinant visus karštus taškus, atvažiuoti pasiimti. Su belaisviais elgiamasi normaliai, pagal visas taisykles, maitina, duoda medicininę priežiūrą, būtinai leidžia susisiekti su artimaisiais, nes matom, kad jie net nesusigaudo, kur jie yra. Jie sako, buvom mokymuose, mus sustatė ir išvarė, jie nemotyvuoti, nesupranta kas vyksta, todėl priimtas toks sprendimas rezonansui Rusijos viduje, kad jie skambintų ir mamos keltų aliarmą, nes suprantam, kad žuvusių rusų skaičius įvairiais skaičiavimais jau viršijo 5000. Daug jų neatpažįstami ar sudegę, bet tie, kurie pasidavė į nelaisvę, gali išsaugoti gyvybę.

Elektra, vanduo, maistas, viskas normos ribose?

Elektra yra, vanduo yra, šiluma, šviesa, viskas gerai. Problema su produktais, nes visiškai nėra duonos ir paprastų produktų, nes likę tik likučiai parduotuvėse ir žmonės valandomis dėl jų stovi eilėse. Matau gatvėse daug žmonių, kurie tiesiog vaikšto nuo vienos parduotuvės į kitą ir ieško, ką galima nupirkti, nes likę tik tokie produktai, kuriuos sunku pavadinti maistu, kaip kečupas, šokoladas, kuriuos nupirkti galima, bet jais sotus nebūsi. Taip pat didelė problema su medikamentais, kelios vaistinės atidarytos ir jose didžiulės eilės. Čia didelė problema, kurią reikia spręsti.

Kodėl, neįmanoma atvežti ar dėl ko?

Reikia suprasti, kad gamybos ir logistikos procesas reikalauja žmonių, o daugelis žmonių arba išvažiavo, arba  tiesiog negali nuvažiuoti iki darbo, nes arba nėra kuo, arba neįmanoma privažiuoti. O jei jie negali iškepti duonos, tai negali pristatyti į parduotuves, o parduotuvėse trūksta žmonių, kad iškrauti, nes jei žmonės išvežė šeimas, arba sėdi rūsyje, tai negali suderinti logistikos. Dabar gerai dirba komunalininkai, dujininkai, kur kritinė infrastruktūra,

Parduotuvėse žmonės stengiasi, jeigu parduotuvės turi mažas kepyklėles, bet apimtys tokios, kad išgraibsto viską ryte per pusvalandį  ir reikia stovėti eilėje laukti. Tos logistikos suderinti nuo fabriko iki parduotuvės dabar neįmanoma.

6-a karo diena. Andrii Bystrov iš Kijevo: Rusija griauna miestų centrus, Kijeve pradeda trūkti duonos

Ukrainietis Ruslanas: Kas buvo Lietuvoje, kas žino lietuvius, tie važiuoja į Lietuvą

Ukraina, Olena: „Mes taip ir nesuprantam, kas davė rusams teisę spręsti mūsų šalies likimą“

Kateryna iš Dniepro miesto Ukrainoje: Ką jūs užsienyje galite padaryti, tai pasirūpinti pabėgėliais

4 karo diena, Kijevas – pasakoja Andrii Bystrov

Mariya, Charkivas: „Šviečia saulė, labai norisi gyventi ir labai norisi, kad visa tai kuo greičiau baigtųsi“

Andrii Bystrov iš Kijevo: Mieste veikia diversantai, kai kurie persirengę teritorinės gynybos uniformomis

Mariya Yasenovska iš Charkivo. Link miesto skrenda bombonešiai

Serhii Karelin: Rodau nuotraukas, o šeima netiki – “Per televiziją nerodo, Putinas gi sakė, kad nešaudys civilių”


Marija iš Charkovo: tikėjausi, kad kažkas bus, bet nesitikėjau, kad bus taip…

Andrej Melnik (Kremenčiukas, Ukraina): Prasidėjo viskas nuo panikos

Ukraina, Olena: „Mes taip ir nesuprantam, kas davė rusams teisę spręsti mūsų šalies likimą“

Kateryna iš Dniepro miesto Ukrainoje: Ką jūs užsienyje galite padaryti, tai pasirūpinti pabėgėliais

4 karo diena, Kijevas – pasakoja Andrii Bystrov

Mariya, Charkivas: „Šviečia saulė, labai norisi gyventi ir labai norisi, kad visa tai kuo greičiau baigtųsi“

Andrii Bystrov iš Kijevo: Mieste veikia diversantai, kai kurie persirengę teritorinės gynybos uniformomis

Mariya Yasenovska iš Charkivo. Link miesto skrenda bombonešiai

Serhii Karelin: Rodau nuotraukas, o šeima netiki – “Per televiziją nerodo, Putinas gi sakė, kad nešaudys civilių”


Marija iš Charkovo: tikėjausi, kad kažkas bus, bet nesitikėjau, kad bus taip…

Andrej Melnik (Kremenčiukas, Ukraina): Prasidėjo viskas nuo panikos

Kitos naujienos

Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) neradus sutarimo ...

2023 m. spalio 7 d. prie Kaukų-Obelytės piliakalnių, Miroslavo sen., Alytaus r. sav....

„Varsa-Stronglasas“ spalio 4 dieną žais pirmas sezono rungtynes namuose. Pirma naujojo LRL čempio...

Šiandien streiką dalyje Lietuvos mokyklų pradeda Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo d...