Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Prasideda atranka į projektą „Misija Sibiras’13” (papildyta audio)

Startuoja dalyvių atranka į projektą „Misija Sibiras’13”. Dvyliktosios projekto ekspedicijos tikslas – Tiumenė. Tai Vakarų Sibiro regiono dalis, kur prie tremtinių amžino poilsio vietų žmogaus ranka neprisilietė daugiau kaip dešimtmetį.

č® vieną seniausių Vakarų Sibiro miestų ir jo apylinkes pokario represijos nubloškė beveik šimtą lietuvių šeimų. Taigos gilumoje ir užžėlusiose laukymėse išlikusias tautiečių kapinaites gamta negrįžtamai gali pasiglemžti jau artimiausiu metu. Tad organizatoriai pabrėžia, kad šiai ekspedicijai bus keliami ypač aukšti reikalavimai.

Pasiryžę mesti sau iššūkį ir įnešti savo indėlį į tautos istorijos išsaugojimą dalyvio anketą ras projekto internetiniame portale. Registracija vyks nuo kovo 28 dienos iki balandžio 30-osios.

Š įkart į Sibirą vyksiančios komandos užduotis bus ne tik sutvarkyti, tačiau ir deramai įamžinti jau išnykusių kaimų vietose išlikusias tautiečių kapinaites, vietiniams gyventojams parodyti, kad lietuviai neužmiršta savo tautai brangių vietų ir jomis tinkamai rūpinasi.

Misijoje dalyvauti ypač kviečiami pasaulio lietuviai. Dėl to paruošta ir anglišką dalyvių atrankos anketa. č® tautiečių tremties vietas ekspedicija išvyks liepos 17-ąją – Pasaulio lietuvių vienybės dieną.

„Misija Sibiras’13” tikslas – Tiumenė – yra palikusi gilų pėdsaką tautos istorijoje. Abipus Tūros upės, greta Transsibiro geležinkelio įsikūrusiame viename seniausių Sibiro miestų XVIII a. pab. – XIX a. veikė kalinių persiuntimo kalėjimas. čŒia buvo kalinami 1794, 1830-1831 ir 1863-1864 metų sukilimų dalyviai, knygnešiai. čŒia kalėjo ir paskutiniojo XIX a. sukilimo prieš carinę Rusiją dalyvis poetas Julius Anusavičius.

1946 m. į Tiumenės sritį atitremta estų, lenkų ir keletas lietuvių šeimų. 1947m. gruodį atvežta dar apie 80 lietuvių šeimų iš buvusių Pagėgių, Š ilutės, Klaipėdos, Š iaulių, Telšių, Marijampolės, Vilkaviškio, Kauno apskričių. Tremtiniai dirbo statybose, elektrinėje, plytinėje. Po 5 metų lietuviams leista grįžti į tėvynę. 5 – 6-ajame dešimtmetyje Tiumenėje veikė koncentracijos stovykla, miesto apylinkėse – didelė pataisos darbų kolonija.

—–

Kalbėk [email protected]

 

Kitos naujienos

Pavasarį dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dvirat...

Balandžio 28 d. miškuose šalia Kazlų Rūdos įvyko lankininkų klubo „Ugninė strėlė“ organizuotos WA Field l...

Trečiadienį paskelbus mobilizaciją didžiausiose nacionalinėse Lietuvos kariuomenės pratybose „Perkūno gri...

Aplinkos ministras patvirtino