Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
FM99 studijoje Kristina Janulevičienė, Alytaus AVPK komunikacijos poskyrio vadovė. Ji pristatė kaip veikia nuo liepos 1-osios dienos įsigaliojęs naujas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas.
Naujos redakcijos įstatymas
,,Kiekviena naujovė pareigūnams tam tikras iššūkis, tačiau policijos pareigūnai jau dirba su smurto artimoje aplinkoje prevencija ir tai tik dar vienas įrankis, kurį naudodami policijos pareigūnai gali greičiau užkirsti kelią”, – pasakoja komunikacijos poskyrio vadovė Kristina Janulevičienė.
Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, jame pirmą kartą numatytas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis. Vos pradėjus galioti orderiui policija per pirmąsias dvi dienas beveik pusantro šimto smurtautojų nurodė laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos. Per dvi savaitgalio paras policija gavo 353 pranešimus dėl galimo smurto artimoje aplinkoje, individualiai įvertinus situaciją, paskirti 147 orderiai, įpareigojantys potencialų smurtautoją išsikelti iš gyvenamosios vietos ir neieškoti ryšio su smurto riziką patiriančių asmenų, pirmadienį pranešė Policijos departamentas.
,,Vidaus reikalų ministrės įsakymu yra numatyti pavojaus rizikos vertinimo kriterijai, kuriais vadovaudamiesi policijos pareigūnai ir priima sprendimą, išduoti orderį ar neišduoti. Punktų yra be ne 15 iš kurių surinkus 3 ,,taip”, smurtaujančiam asmeniui išduodamas orderis”, – teigia K. Janulevičienė.
Orderio kriterijai
Pagal įstatymą, esant smurto artimoje aplinkoje rizikai, pilnametis smurto pavojų keliantis asmuo gali būti įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena kartu su smurto pavojų patiriančiu asmeniu, nesilankyti šio asmens gyvenamojoje vietoje, nesiartinti prie jo ir kartu su juo gyvenančių asmenų. Orderis gali būti skiriamas policijos pareigūno ar prokuroro 72 valandoms. Per tą laiką pareigūnai turi galimybę kreiptis į teismą dėl orderio pratęsimo maksimaliam – 15 dienų – laikotarpiui.
,,Orderis lieka galioti, kol neįvyko ikiteisminis tyrimas, todėl tiek smurtą patiriantis asmuo, tiek įtariamasis, turi ir privalo laikytis visų jiems duotų nurodymų”, – dalinasi Alytaus AVPK komunikacijos poskyrio vadovė.
Viešosios policijos valdybos viršininko Mindaugo Akelaičio teigimu, labai svarbu, kad smurto riziką patiriantys asmenys realios pagalbos sulaukė iš karto – tai gerokai mažina riziką, kad jie ateityje taps nusikaltimų aukomis.
Daugiau pokalbyje.