Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Ekologistikos“ gaisro pamokos – baudžiamoji atsakomybė ir griežtesni patikrinimai

Vasario 15 d. Alytuje surengtoje spaudos konferencijoje buvo pristatyta, kaip tvarkomos po gaisro likusios padangos, kurias įsipareigojusi sutvarkyti šalia įsikūrusi bendrovė „Ekobazė“. Atliekos iš UAB „Ekologistika“ patalpų pradėtos vežti šią savaitę. Anot Aplinkos ministro Simono Gentvilo, po gaisro Alytuje atsirado ir pokyčių.

„Nuo šiol tokių objektų, prieš juos naudojant, patikrinimuose dalyvauja ne tik aplinkosauga, bet ir gaisrininkai, patikrindami ar yra tinkamos sąlygos, ar yra tinkama priešgaisrinė infrastruktūra, dalyvauja ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, kurie užtikrina, kad visuomenės sveikatai nebūtų daroma triukšmo ar kita žala“, – aiškina S.Gentvilas.

„Kadangi buvo blogų, akivaizdu kad čia yra, tikėtina, tyčinis pažeidimas, tai atsirado ir baudžiamoji atsakomybė už nemažo masto pažeidimus, kurie yra aplinkosaugai tiek šalinant gamtoje atliekas, kai būna tyčiniai atvejai, arba dideli pažeidimai gamtai.“ – aiškina ministras.

Nuo gegužės 1-osios tokius objektus, prieš suteikiant jiems leidimą dirbti, tikrins ugniagesiai ir visuomenės sveikatos specialistai. Pavasario Seimo sesijoje bus svarstomi ir pakeitimai dėl padangų atliekų tvarkymo.

„Dalis padangų parduodama naujų, dalis importuojama, ir tie, kurie importuoja senas panaudotas, dažnai dalyvauja arba šešėlinėj rinkoj, arba neapskaito ir neprisideda prie jų sutvarkymo, tai mes juos įtraukiame į sutvarkymo sistemą, bus daugiau pinigų sutvarkyti padangų atliekas ir importuotojai, ir pardavėjai nebegalės asmeniškai dalyvauti padangų tvarkyme“, – pasakojo S.Gentvilas.

Anot ministro, tai leis užtikrinti, kad „fiktyvūs perdirbėjai kaip čia galimai buvo nebeturėtų to veikos modelio“. Tai paveiks apie 600 organizacijų, kurios dabar tvarko padangas individualiai. 

Gaisrų pavojus auga

Gaisrų pavojus atliekų tvarkymo sistemose auga, pernai jų fiksuota 12 ir tai yra dėl to, kad daugėja ličio baterijų, kurios turi savaiminio užsidegimo pavojų, aiškina Aplinkos ministras.Tokios baterijos naudojamos tiek mobiliuosiuose telefonuose, tiek elektroninėse cigaretėse.

Didžiausia problema „Ekologistikos“ atveju, anot ministro, buvo, kad po padangos perdirbimo likęs jos korpusas, turintis tokį pat degumo pavojų, buvo laikomas saugiu. 

Tad dabar produktas pagamintas iš padangos būtų ir toliau prižiūrimas kaip degus.

„Padangą suskaidžius į dalis ji popieriuose atrodė kaip nebedegus produktas, buvo laikomas sandėlyje labai ilgai ir užsidegė. Didysis pakeitimas, kad padangą supjausčius dabar tai traktuojama kaip degus produktas, kurį reikia kuo greičiau realizuot.“ – pasakoja Simonas Gentvilas.

Tikrina rizikingiausias

„Gaisras buvo pamoka“, – sakė Aplinkos apsaugos departamento direktorius Giedrius Kadziauskas. Pernai kartu su ugniagesiais aplinkosaugininkai patikrino 84 iš maždaug šimto rizikingiausių įmonių Lietuvoje. 

„Apie 40% įmonių fiksuoti pažeidimai. Dažniausiai susiję su viršytais leidžiamais laikyti kiekiais, dalis –  su atliekų išdėstymu pagal leidume nurodyta planą.“ – pasakoja G.Kadziauskas. Anot jo, atliekų tvarkytojai išliks padidintos rizikos ir aplinkosaugai, ir priešgaisrinei saugai, tiek dėl atliekų fizinių savybių, tiek ir procesų, kurie taikomi tvarkant atliekas.

„Ekologistikoje“ – tūkstančiai tonų

„Gegužės mėnesį turės būti baigtas išvežimas iš teritorijos apie 2000 tonų padangų plėšinių, apie  800 tonų  likusių padangų ir apie 900 didmaišių su padangų produkcija.“ – aiškina aplinkosaugininkas.

Tai padaryti leido teismo sprendimas, nuėmęs „Ekologistikos“ turto areštą. Laukta buvo ne tik teismo, bet ir savivaldybės sprendimo, kol bus įvertinta pastato būklė, sako departamento vadovas.

Po įvykusio gaisro nebuvo tinkamai įvertinta, kurie pastatai yra saugūs žmonėms būti ir dirbti, kai savivaldybė tai atliko, atsidarė galimybės tolimesniam šių atliekų  sutvarkymui

Mokės „Ekologistika“

Anot G.Kadziausko, valstybei šis atliekų sutvarkymas nekainuos, teigiama, kad viskas bus padengta iš „Ekologistikos“ turto.

Ekologistikos atliekų sutvarkymas kainuos apie 600 tūkstančių, sako UAB „Ekobazė“ direktorė Marina Curko – Notkuvienė.

„Ekobazė“ kaip atliekų tvarkytojas parinkta atsižvelgiant į „Ekologistikos“ teiktus pasiūlymus. Su „Ekologistikos“ įmone aplinkosaugininkai teigia palaikantys nuolatinį kontaktą.

Darbai vyksta

Darbai pradėti prieš savaitę, išvežta 412 tonų atliekų, kasdien išvežama apie 50-70 tonų. Darbus planuojama baigti iki gegužės 21 dienos, visos padangos perdirbamos Elektrėnuose.

„Perdirbimo metu mes atskiriam metalą, atskiriam tekstilę ir gumą, ir vėliau iš gumos gaminam granules.“ – pasakoja UAB „Ekobazė“ direktorė. Granulės naudojamos gaminti kilimėliams, aikštynų dangai ir panašiems objektams.

„Ekobazė“ gali perdirbti visas Lietuvoje per metus išmetamas padangas, tvirtina direktorė. Jų per metus susidaro 25-27 tūkstančių  tonų.

2022 m. balandį gaistras buvo kilęs ir UAB „Ekobazė“. Anot vadovės, jis kilo pakuočių rūšiavimo linijoje nuo elektros instaliacijos, buvo greitai pastebėtas, o rizikos likviduotos.

Priežastys ir pasekmės

Ilgalaikės gaisro pasekmės ir žala įvertinta, o 6 milijonų žalos ieškinys pateikas, sako aplinkos departmento vadovas.

Tiksli gaisro priežastis „Ekologistikoje“ nebuvo nustatyta, visgi priežasčių nustatymas itin svarbus prevencijai, jas nustato PAGD ir įmonės vidaus kontrolė sistema, sako G.Kadziauskas. 

Kitos naujienos

Dažniausiai apie benamius pradedama kalbėti, kai jie maudosi fontanuose, trukdo kavinių lankytojams, ar

Vienmandatėse apygardose per pirmąjį rinkimų turą į Seimą išrinkti aštuoni politikai.

Pirmąjį Seimo rinkimų turą nedideliu balsų skirtumu laimėjo opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (L...

Dzūkijos apygardoje, kurioje balsuoja dalis Alytaus miesto, rajonas bei Varėna, vyksta žūtbūtinė kova, be...