Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Eksperimentas Alytuje: prie atliekų konteinerių budi prižiūrėtojai

Atliekas reikia išrūšiuoti. Šią paprastą tiesą Alytuje primena ne tik taisyklės, bet ir žmonės, nuo rugpjūčio pradžios budintys prie konteinerių aikštelių. Prižiūrėtojai ne tik primena, kad reikia rūšiuoti, bet ir pataria, kaip tą teisingai daryti, perspėja nepalikti prie konteinerių netinkamų atliekų, dalija rūšiavimo atmintines.  Vieni gyventojai į tokius perspėjimus ir patarimus reaguoja geranoriškai, neprieštaraudami išrūšiuoja atneštas atliekas, kiti reaguoja pikčiau.

„Tikimės, kad toks tiesioginis priminimas apie rūšiavimą ir savotiška kontrolė padės išspręsti situaciją prie problematiškiausių miesto aikštelių, kuriose esantys konteineriai atliekų pripildomi greičiausiai, prie jų dažnai randama paliktų baldų, statybos, remonto ir kitų neleistinų atliekų Dėl to dažnai kyla aplinkinių namų gyventojų nepasitenkinimas, netvarka prie konteinerių gadina bendrą miesto vaizdą“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) Atliekų tvarkymo paslaugų ir kontrolės padalinio vadovas, kokybės inspektorius Martynas Krasauskas.

Prižiūrėtojai perspėja nepalikti prie konteinerių netinkamų atliekų (AMS nuotr.)

Neatmetama, kad į šias aikšteles, esančias judriose, lengvai prieinamose vietose, atliekas atgabena ir užmiestyje ar kitose vietose gyvenantys asmenys.  Siekiant išsiaiškinti tikrąsias tokios situacijos priežastis bei atrasti tinkamiausius jos sprendimo būdus ir buvo ryžtasi eksperimentui – įdarbinti prižiūrėtojus, kurie nustatytomis valandomis budi prie probleminių konteinerių aikštelių.

Eksperimentą ARATC vykdo kartu su Alytaus miesto savivaldybe. Įdarbintiems prižiūrėtojams mokama iš savivaldybės Užimtumo didinimo programos lėšų.

Šeši žmonės nustatytomis valandomis budi prie daugiabučių namų kvartaluose esančių konteinerių aikštelių. Jie dėvi šviesą atspindinčias liemenes su ARATC logotipu bei užrašu, raginančiu rūšiuoti atsakingai. Visi prižiūrėtojai turi pažymėjimus ir prieš pradėdami darbą buvo apmokyti – išsamiai supažindinti su atliekų rūšiavimo taisyklėmis.

Prižiūrėtojai prie konteinerių budės ne tik darbo dienomis, bet ir šeštadieniais.

Aikšteles, kuriose rugpjūtį pradėjo budėti prižiūrėtojai, nuo vasaros pradžios atidžiai stebėjo ARATC  Atliekų tvarkymo paslaugų ir kontrolės padalinio specialistai, aiškindamiesi, kiek realiai gyventojų tose aikštelėse esančiais konteineriais naudojasi, kiek komunalinių atliekų jie išmeta, kiek išrūšiuoja.

Nustatyta, kad šiose aikštelėse esantys komunalinių atliekų konteineriai pripildomi tris kartus greičiau nei esantys kitose miesto vietose.

Prižiūrėtojai prie konteinerių budės ne tik darbo dienomis, bet ir šeštadieniais

„Norėdami paskatinti žmones rūšiuoti, atsakingiau elgtis su atliekomis, nuolat ieškome įvairių būdų ir bendravimo formų. Šįkart ryžomės tokiam eksperimentu, kai raginimas nuskamba tiesiogiai iš kito žmogaus lūpų. Tikimės, kad tai duos gerų rezultatų, kuriuos susumuosime po poros mėnesių – tiek laiko numatoma tęsti eksperimentą“, – kalbėjo ARATC direktorius Algirdas Reipas.

Prieš penkerius metus Alytuje, individualių namų  kvartaluose, pirmiausiai šalyje buvo pradėti dalinti pakuočių atliekų konteineriai. Šiandien tokiais konteineriais yra aprūpinti visi regiono gyventojai ir individualiuose namuose susidarančių atliekų rūšiavimo problema yra išspręsta.

Tikimasi, kad naujasis eksperimentas padės rasti optimalią išeitį, sprendžiant daugiabučiuose namuose susidarančių atliekų rūšiavimo problemas.

„Kurdami regioninę atliekų tvarkymo sistemą, esame pasiekę didžiulės pažangos, tačiau tolesnė jos sėkmė ir plėtra labai priklauso nuo žmonių požiūrio ir elgesio su atliekomis“, – įsitikinęs A. Reipas. Jis viliasi, kad konteinerių aikštelėse budintys prižiūrėtojai drausmins neatsakingus atliekų turėtojus, jų raginimai ir priminimai rūšiuoti sulauks geranoriškos reakcijos.

Kitos naujienos

Liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną – kviečiame švęsti Dzūkij...

Grupė 

Druskininkų rajone sunkiai apgirtęs vyras smurtavo prieš mažametę mergaitę. Kaip pranešė Alytaus apskriti...

Birželio 25 d. įsigalioja vasaros laikotarpio Alytaus miesto viešojo transporto tvarkaraščiai: da...