Klausyti gyvai

12:00 - 15:00

TOP33 naujienos

Šį savaitgalį Alytaus kultūros centre vyks neeilinis renginys – Eurochestries Baltijos jaunimo orkestrų festivalio atidarymas

Šį savaitgalį Alytaus kultūros centre vyks neeilinis renginys – Eurochestries Baltijos jaunimo orkestrų festivalio atidarymas. Pirmą kartą Dzūkijos sostinėje vyksiančio renginio metu scenoje žiūrovai išvys devynis Baltijos šalių orkestrus. Muzikos garsais Didžiąją Kultūros centro salę užpildys penki šimtai festivalio dalyvių.

Festivalio metu koncertuos aštuoni Baltijos šalių orkestrai – Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras „Simfukai“(dirigentas Modestas Barkauskas), Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras (dirigentas Kęstutis Lipeika), Talino (Estija) Lasnamäe muzikos mokyklos simfoninis orkestras (dirigentas Imre Rohuväli), Daugpilio (Latvija) vidurinės muzikos mokyklos kamerinis orkestras (dirigentas  Aivars Broks), Sėjos (Latvija) muzikos ir meno mokyklos kamerinis orkestras (dirigentės Anna Portere ir  Elīza Krista Kurvite), Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos simfoninis orkestras (dirigentas Egidijus Miknius), Alytaus muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras „Svajonė“ (dirigentas Vytautas Kiminius).

FM99 studijoje Liudas pokalbyje: Juri- Ruut Kangur – EOF  prezidentas,  „Eurochestries International“ viceprezidentas, EBYSOF (Eurorchestries Baltijos šalių jaunimo orkestrų festivalio) direktorius, Normunds Dregis Latvijos orkestrų asociacijos prezidentas, EOF (Europos orkestrų federacija) direktorių valdybos narys, Claude Revoltes „Eurochestries“ prezidentas, dirigentas, taip pat Anne Bernard „Eurochestries“ direktorė, Gabrielė Dambauskaitė Alytaus Muzikos mokyklos direktorė ir Daiva Martikonytė Alytaus muzikos mokyklos simfoninio orkestro vadovė bei vertėja Neringa.

Festivalio organizatoriai žiūrovams paruošė staigmeną –  specialiai šiam festivaliui subūrė Tarptautinį orkestrą, kurį  sudaro  90 geriausių kiekvienos Baltijos šalies atlikėjų ir Charente (Šarantos, Prancūzija) jaunimo simfoninis orkestro (dirigentas Arnaud Chataigner) nariai.

„Alytaus muzikos mokykla, kurioje mokosi beveik 600 mokinių, jau gyvuoja septintą dešimtį metų. Muzikos mokyklos simfoninis orkestras „Svajonė“ skaičiuoja du dešimtmečius. Per tą laiką įvykdyta daugybė šalies ir tarptautinių projektų, laimėtas geriausio Europos jaunimo simfoninio orkestro vardas. Vienas ambicingiausių orkestro projektų – Baltijos šalių jaunimo simfoninio orkestrų festivalis“, –  „Svajonės“ sėkmė džiaugiasi Alytaus muzikos mokyklos direktorė Gabrielė Dambasukaitė.

Pasak vienos iš  Alytaus muzikos mokyklos jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė“ vadovų Daivos Martikonytės,  džiugu, kad Tarptautiniame orkestre gros penki Alytaus muzikos mokyklos jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė “ nariai. 

„Pažiūrėkime į šį festivalį iš mūsų mokinių pozicijos… Vaikai ateina į Muzikos mokyklą, joje mokosi kelerius metus ir Alytuje turi unikalią galimybę dalyvauti simfoniniame orkestre, o šis festivalis kiekvienam iš jų yra likimo ir Dievo dovana – jie galės  susitikti su dar penkiais šimtais vaikų, kurie laisvalaikį leidžia  taip pat kaip ir jie – užsiimdami muzikine veikla“, – teigia D Martikonytė ir priduria, jog jeigu šiuo metu kas ir išgelbės pasaulį tai tik menas. 

„Manau, kad šis festivalis yra kuklus indėlis į šios dienos situaciją – jaunų žmonių auklėjimą ir požiūrį į gyvenimą. Juk ne paslaptis, kas mes esame labai „sudaiktėję“ ir  kuo daugiau laiko skirsime menui, tuo pasaulis taps skaidresnis“,  – mintimis apie meno poveikį kiekvienam iš mūsų dalijasi viena iš orkestro vadovių.

Pasak D. Martikonytės, prieš tris dešimtmečius Alytuje prasidėjo orkestrinio muzikavimo tradicija. „Tuomet Lietuvoje augo vienintelis šias tradicijas pradėjęs kurti daigelis – Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokykla, su kurios vadovu mus suvedė likimas. Tuomet mes vienas kitą labai palaikėme. Esame įgyvendinę nemažai bendrų projektų, net gi tokių, kai du orkestrai grojo kaip vienas ir jam dirigavo Modestas Pitrėnas. Tokių susitikimų metu vilniečius dažnai girdėdavau sakant, kad reikia ką nors daryti – organizuoti įvairius renginius, festivalius ir taip motyvuoti vaikus. Mes tai ir darėme. Vėliau mūsų bendradarbiavimas išsiplėtė –  suradome partnerių užsienyje. Nuėjome didelį kelią ir šis festivalis yra tarsi to kelio apvainikavimas,“–  Alytuje vyksiančiu festivaliu džiaugiasi D. Martikonytė.

Tai Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos, Estijos) jaunimo simfoninių ir kamerinių orkestrų susitikimas. Taip pat dalyvaus kviestinis orkestras iš Prancūzijos. Per 6 dienas festivalyje dalyvaus 36 orkestrai, bus surengta 12 koncertų, dalyvaus 1500 jaunųjų atlikėjų.

Festivalis organizuojamas bendradarbiaujant:

  • Europos orkestrų federacija EOFed
  • Estijos simfoninių orkestrų  asociacija.
  • Latvijos orkestrų federacija.
  • Vilniaus Balio Dvariono Dešimtmetė Muzikos mokykla.
  • Alytaus muzikos mokykla.

Festivalis vyks su „Eurochestries“ (Prancūzijos jaunimo orkestrų festivalių organizacija) prekės ženklu ir taip pat iš dalies yra jos  finansuojamas. Eurochestries International yra prancūzų organizacija, kuri organizuoja jaunimo orkestrų festivalius jau daugiau nei 30 metų Europoje, Brazilijoje ir Kanadoje.

Baltijos šalių jaunimo orkestrų festivalio koncertai vyks:

LIETUVOJE:

  • balandžio 13 d. 18.30 Alytaus kultūros centre
  • balandžio 14 d. 16.00 Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje (Lietuva)

LATVIJOJE:

  • Balandžio 16 d. 14.00 Marupės muzikos ir meno mokykloje
  • Balandžio 16 d. 19.00 Rygos kultūros rūmuose „Ziemelblazma“

ESTIJOJE:

  • Balandžio 17 d. 12.30 val. „Vanemuise” koncertų salėje Tartu
  • balandžio 17 d. 15.00 val. „Heino Elleri” muzikos mokykloje Tartu, „Tubin” salėje
  • balandžio 17 d. 17.00 val. „Valgos” kultūros centre
  • balandžio 17 d. 17.30 val. „Vanemuise” koncertų salėje Tartu, baigiamasis koncertas ir festivalio ceremonija
  • balandžio 17 d. 19.00 val. Võru kultūros centre „Kannel”
  • Balandžio 18 d. 18.00 val. Šventojo Pauliaus bažnyčioje Tartu mieste
  • balandžio 18 d. 18.00 val. Põlvos kultūros centre
  • balandžio 18 d. 18.00 val. Viljandžio folkloro centre

Pagrindinis festivalio tikslas – suteikti jaunimo orkestrams galimybę koncertuoti tarptautiniame festivalyje, skleisti meno ir taikos idėją, klausyti vieni kitų pasirodymų, įgyti tarptautinės patirties ir galimybes bendradarbiauti ateityje.
Festivaliui jau sukurtas TARPTAUTINIS ORKESTRAS – Jungtinis Baltijos jaunimo simfoninis orkestras (UBYSO), kurį sudaro 15-20 atrinktų  geriausių muzikantų iš kiekvienos Baltijos šalies ir Prancūzijos orkestras. Iš viso 90 atlikėjų.
Šis orkestras festivalyje debiutuos Alytuje ir koncertuos visose 3 Baltijos šalyse su 35 minučių muzikine programa (klasikine bei estų, latvių, lietuvių ir prancūzų muzika). 

UBYSO PROGRAMA:

  1. J.-P. Vanbeslaire -Hymn Eurochestries
  2. Jānis Mediņš – Aria
  3. E. Balsys – “Folk dance” (suita „Eglė žalčių karalienė“
  4. Eduard Tubin – Setu tants
  5. Miroslav Skoryk – Melody
  6. Elgar – Pomp and Circusmstance
  7. Camille Saint Saens, Introduction and Rondo Capriccioso

Iki šios Baltijos šalyse buvo surengti du Baltijos šalių jaunimo ir mėgėjų orkestrų festivaliai. Alytaus muzikos mokyklos simfoninis orkestras „Svajonė“ buvo pakviestas ir dalyvavo abiejuose: 2016 m. Daugpilyje (Latvija) ir 2023 m. balandį Vilniuje. Tai buvo vienos dienos Baltijos šalių jaunimo orkestrų  festivaliai, kuriuose dalyvavo po 6-8  orkestrus.

Siekiant plataus poveikio  visuomenei, muzikos meno, taikos, meilės ir kitų bendražmogiškųjų vertybių sklaidos,  2024 metais festivalis bus surengtas pagal  Europos modelį ir tradicijas: keliaujantis festivalis truks 6 dienas ir apims tris Europos šalis.

Festivalio organizacinis komitetas,  vadovaujamas EOF (the European Orchestra Federation) prezidento  Jüri-Ruut Kangur, pakvietė Alytaus „Svajonę“ ne tik dalyvauti festivalyje, bet ir surengti Alytuje pirmąjį festivalio etapą.  Tai ypatingas ilgametės ir aktyvos Alytaus muzikos mokyklos simfoninio orkestro „Svajonė“ veiklos įvertinimas. Įvertinę savo galimybes, miesto bendruomenės  palaikančios orkestro veiklą, paramą, tikėdamiesi Lietuvos kultūros Tarybos paramos, mes priėmėme šį iššūkį – Baltijos jaunimo orkestrų festivalis STARTUOS MŪSŲ MIESTE – ALYTUJE!   

ORKESTRAI -DALYVIAI Alytuje (iš viso 500, scenoje 450)

  1. Jungtinis Baltijos jaunimo simfoninis orkestras UBYSO (FR, EE, LV, LT), dirigentai-  Claude Revolte, Vytautas Kiminius  Arnaud Chataigner
  2. Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras „Simfukai“ (LT), dirigentas Modestas Barkauskas
  3. Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras(LT), dirigentas Kęstutis Lipeika
  4. Talino Lasnamäe muzikos mokyklos simfoninis orkestras (EE), dirigentas Imre Rohuväli
  5. Daugpilio vidurinės muzikos mokyklos kamerinis orkestras (LV), dirigentas  Aivars Broks
  6. Sėjos muzikos ir meno mokyklos kamerinis orkestras (LV), dirigentės Anna Portere ir  Elīza Krista Kurvite
  7. Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos simfoninis orkestras (LT), dirigentas Egidijus Miknius
  8. Alytaus muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras „Svajonė“ (LT), dirigentas Vytautas Kiminius
  9. Charente (Šarantos, Prancūzija) jaunimo simfoninis orkestras „Gabriel Faure“, dirigentas Arnaud Chataigner.(Alytuje nekoncertuos, jo nariai gros UBYSO )
  10. Talino Muzikos mokyklos simfoninis orkestras (nekoncertuos- atvažiuoja pasiklausyti )

Alytaus „Svajonės“ nariai UBYSO (Jungtinis Baltijos Jaunimo Simfoninis Orkestas)

  1. Elzė Padegimaitė (smuikas)
  2. Bernadeta Vaitkevičiūtė (altas)
  3. Ieva Žiūkaitė (klarnetas)
  4. Domas Grimalauskas (klarnetas)
  5. Kristina Zuibrickaitė (violončelė, mokytoja)

ORGANIZATORIAI

Team (organizatoriai):

  1. Juri- Ruut Kangur EOF (Europos orkestrų federacija) prezidentas,  „Eurochestries International“ viceprezidentas, Baltijos šalių jaunimo orkestrų festivalio direktorius
  2. Normunds Dregis Latvijos orkestrų asociacijos prezidentas, EOF (Europos orkestrų federacija) direktorių valdybos narys
  3. Liina NIGU Festivalio generalinė direktorė
  4. Artūras Alenskas Vilniaus B. Dvariono Muzikos mokyklos simfoninio orkestro „Simfukai“  direktorius

Svečiai:

  1. Eurochestries prezidentas Claude’as Revolte’as
  2. „Eurochestries“ direktorė (žmona) Anne Bernard

RENGĖJAI, partneriai ir rėmėjai

Bendradarbiauja:

Europos orkestrų federacija EOFed, Estijos simfoninių orkestrų asociacija, Latvijos orkestrų asociacija, Vilniaus Balio Dvariono Dešimtmetė Muzikos mokykla, Alytaus muzikos mokykla.

Generaliniai rėmėjai:

Estijos Kultūros ministerija, Tartu miesto savivalda, Tartu 2024 Europos kultūros sostinė, Erasmus+, Eurochestries International, Europos orkestrų federacija, Lietuvos kultūros taryba, Estijos ambasada Latvijoje, Lietuvos ambasada Estijoje, Prancūzų institutai Latvijoje ir Lietuvoje.

Atidarymas Alytuje:

Pagrindiniai: Alytaus miesto savivaldybė, VO Alytaus styginių kvartetas, Alytaus muzikos MM simfoninis orkestras „Svajonė“.

Partneriai: Alytaus kultūros centras, Alytaus profesinio rengimo centras, viešbutis „Dzūkija“, UAB „Šventė Jums“, Alytaus kraštotyros muziejus.

Informacija: Radijo stotis „FM99“, „Alytaus naujienos“, Alytaus TIC, „Dainavos žodis“, „Dzūkų žinios“, Alytausgidas, Alytusplius, Renginiaialytuje, Dzūkijosveidas, danielius.net, Alytauslaikas.

Daugiau informacijos facebook.

Kitos naujienos

Jau tradiciniu tapęs festivalis gamtoje „Vidur girių“ ir šiemet kviečia patirti bundančią Dzūkijos gamtą ...

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...