Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

„Europos klubas” – Lietuva ir Palestina: kelių į valstybingumą lyginti nereikia

Lietuva ir Palestina: kelių į valstybingumą lyginti nereikia „Europos klubas” (1 dalis)
Požiūris į Palestiną padalino Europos Sąjungos valstybes į kelias grupes. Lietuva kartu su Vokietija bei būriu šalių nutarė susilaikyti balsavime dėl Palestinos valstybingumo pripažinimo. Tačiau dar 14 ES valstybių, įskaitant Prancūziją, Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje tarė tvirtą taip, tik vienintelė čŒekija balsavo prieš Palestinos paraišką tapti JT „Valstybe stebėtoja”.
Lietuvos balsavimas vertinamas įvairiai „Europos klubas” (2 dalis)
Lietuvos susilaikymas mūsų šalyje susilaukė atgarsio ir įvairių vertinimų. Yra lyginančių Palestiną su Lietuva, kovojusia dėl savo valstybingumo. Todėl, esą mūsų šalis turėjo tvirtai paremti Palestinos siekį. Kiti mano, kad kol konfliktuojančios šalys nesės prie derybų stalo, tol sunku nuspręsti, už kokį Palestinos valstybingumą balsuojama. Ir nors Lietuvoje skambėjo politologų nuomonės, kad Lietuva, pati kentėjusi okupaciją, turėtų labiau prijausti kitų tautų laisvės siekiams, tačiau, kaip pažymėjo Lietuvos laikinoji krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, to nereikėtų lyginti.

„Mes pasisakome už tai, kad Izraelis turi teisę būti valstybė ten, bet Palestinos viduje yra organizacijų, kurios neigia Izraelio, kaip valstybės, buvimą. Mums tokie dalykai nepriimtini”, – sakė ministrė.
Todėl, jos nuomone, lyginti Lietuvą prieš 20 metų ir Palestiną dabar tikrai neįmanoma, nes Lietuva nekėlė grėsmės aplinkinėms valstybėms ir nereikalavo kurią nors valstybę nušluoti nuo žemės paviršiaus. „Sąjūdis juk nebuvo kokia teroristinė organizacija”, – palygino R.Juknevičienė, pridūrusi, kad derybos, o ne bombos yra išeitis.
Vieningos pozicijos trūksta visai Europos Sąjungai. Nors kuriama bendra užsienio politika, ES Vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams Catherine Ashton turėtų atlikti užsienio reikalų ministro vaidmenį, tačiau nuomonės skiriasi. Dėl įvairių priežasčių. Kaip kalbėjo mūsų pašnekovas, EP Delegacijos ryšiams su Izraeliu pavaduojantis narys Leonidas Donskis (nuotr.), Europos valstybės nevienodai įtrauktos į šį procesą. Pasak jo, logiška buvo tikėtis, kad Jungtinės Tautos suteiks simbolinį Palestinos pripažinimą. „Tačiau natūralu ir tai, kad Europa pasidalijo. Mat valstybės yra nevienodai įtraukos į visą šį procesą. Reikia pripažinti, kad tokių valstybių kaip Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija balsas yra didesnis”, – pastebėjo europarlamentaras.
O Lietuvos susilaikymą L.Donskis sieja su mūsų šalies polinkiu paisyti JAV pozicijos, nes ši didžiausia NATO valstybė laikoma Lietuvos saugumo garantu. „Logiška buvo tikėtis, kad Lietuva nenuvils savo partnerės. Apskritai, Lietuva yra proamerikietiška valstybė”, – įsitikinęs pašnekovas. Balsavimas dėl Palestinos, jo nuomone, nesako nei apie meilę, nei nemeilę. „Tai yra pataikavimas JAV, o santykiai nesugestų nei vienu, nei kitu balsavimo atveju”, – pridūrė Europos parlamento narys.
Š½inoma, yra manančių, kad Lietuva turėtų jausti simpatiją tautai, kuri siekia valstybingumo. „Bet Izraelis nebuvo SSRS, o Lietuva nebuvo „Hamas”. Tai dvi skirtingos istorijos”, – mano jis.

Š½enklas, kur Paleistinai orientuotis
Komentuodamas 14 ES šalių palaikymą Palestinos atveju, L.Donskis mano, kad tai geras būdas pelnyti būsimos valstybės simpatiją. Be to, Izraelis kai kada kritiškai vertinamas dėl savo silpnosios politikos dalies – okupacijos, nausėdijų įstatymo. „Kad ir kaip simpatizuotum šiai šaliai, to niekaip negali suvokti”, – teigė europarlamentaras.
Anksčiau ar vėliau, pridūrė jis, šalys sės prie derybų stalo, tik klausimas, kas tam vadovaus – JAV ar ES, kuri vengia šio vaidmens.
Europarlamentaras Vytautas Landsbergis irgi įsitikinęs, kad dėl skirtingų istorinių aplinkybių, Lietuvos ir Palestinos atvejus sunku būtų sulyginti. „Lietuvoje nebuvo dviejų Lietuvų, tarpusavyje kovojančių. Juk Lietuva turi savo seną istoriją, nepriklausoma buvo prieš okupaciją. Tai visai kitas statusas. Lietuva buvo Rusijoje dar caro laikais, bet Palestina visai kitoks dalykas. Tokios valstybės kaip Palestina nėra buvę, ji dar kuriasi, tiesa, skausmingai”, – sakė jis. Be to, kai kalbama apie Palestiną kaip vieną valstybę, nežinoma, apie ką kalbama. „Ar Palestina yra tie žmonės, kurie raketomis apšaudo Izraelio valstybę ir skelbia, kad neturi būti tos valstybės ir sieks ją sunaikinti? Tai ar už tą Palestiną kas nors balsuoja?”, – retoriškai klausė V.Landsbergis.
Todėl, jo nuomone, nereikia stebėtis, kad nėra vieningos pozicijos. Galima remti principą – palestiniečiai turi teisę į savo valstybę, bet tada, politiko nuomone, turi būti susitarimai tarp dviejų valstybių, o iki to dar toli.
Tačiau ES rezoliucija veda link būsimos Palestinos valstybės, kuri nėra už Izraelio sunaikinimą. Tai yra ženklas Palestinai, į kurią pusę orientuotis.

Didelė dalis – už
Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute dėstantis islamo ekspertas Egdūnas Račius BNS sakė manantis, kad asmeniškai didelė dalis Lietuvos politikų ir diplomatų gana palankiai nusiteikę Palestinos valstybės atžvilgiu, bet amerikiečių ir Izraelio kategoriškas nepritarimas palestiniečių žingsniams sulaiko nuo balsavimo „už”. Paklaustas apie komentarus, kai Baltijos šalių sovietinė okupacija lyginama su Izraelio vykdoma palestiniečių teritorijų okupacija, E.Račius teigė, kad palestiniečiai kenčia labiau, nes „mes nors ir gyvenome okupacijos sąlygomis, bet galėjome normaliai funkcionuoti,o palestiniečiai nieko negali turėti”, – sakė jis.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

kalbėk: [email protected]

 

Kitos naujienos

Pasieniečiai iš Nemuno išgriebė iš Baltarusijos plukdomą plaustą – automobilio rato kameros viduje buvo s...

Gegužės 5 d. 16:00 val., sekmadienis, Alytaus kultūros centras, didžioji salė.

Jau visai netrukus Alytaus miesto teatro scenoje išvysite spektaklį-koncertą vaikams „Voro vestuv...

Gegužės 9 d., 17 val., kviečiame į Samuelio Bako, vieno ryškiausių pasa...