Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

"Europos klubas" – Lietuvos pirmininkavimas: svarbių derybų metas ir galimybės ar susireikšminimas?

Lietuvos pirmininkavimas: svarbių derybų metas ir galimybės ar susireikšminimas? Klausyti „Europos klubas” (1 dalis)

Europos Parlamento nariai mina Lietuvos slenkstį. Būtent su šia institucija teks daugiausiai dirbti Lietuvos valdžios atstovams antrąjį šių metų pusmetį, kai mūsų šalis pirmininkaus ES, todėl ir dėmesio iš jos netrūksta.

Laukia derybos su JAV Klausyti „Europos klubas” (2 dalis)

Pasak Tarptautinės prekybos komiteto narės europarlamentarės Laimos Andrikienės, Lietuvai pirmininkaujant turėtų prasidėti derybos tarp JAV ir ES dėl laisvosios prekybos susitarimo. Jei dėl to pavyks susitarti, tai bus precendento neturintis atvejis pasaulyje, kai dvi milžiniškos rinkos susitars dėl laisvos prekybos be muitų, kvotų ir kitų barjerų. Tiesa, didelį susirūpinimą tai kelia Rusijai, Azijai, Lotynų Amerikai. „Jie baiminasi kad iš to gali kilti neigiamų pasekmių”, – pastebėjo L.Andrikienė. Kartu abi rinkos vienija apie 700 milijonų vartotojų.
Kai nebelieka muitų, atpinga prekės, tad vartotojui yra gerai, pastebėjo pašnekovė. Kita vertus, muitai yra pajamos biudžetui. „Tačiau patyrimas rodo, kad tokie susitarimai ekonomiškai yra naudingi šalims. Tačiau Europos Parlamentas, ypač prancūzai, įsitikinęs, kad į derybas negali būti įtrauktas audiovizualinis sektorius”, – sakė politikė.
Š½inoma, tai apsunks pačias derybas. Amerikiečiams audiovizualinis sektorius nebuvo labai įdomus, tačiau dabar, žinodami kaip tai svarbu ES, anot L.Andrikienės, jie išnaudos tai. „Labai gerai žinome, kokios investicijos Amerikoje į šį sektorių. Europa tam prilygti negali. Tad yra baimė, jog mus tiesiog nupirks ir tapsime masinės amerikoniškos pop kultūros dalimi”, – sakė ji.
Š½emės ūkis – dar viena jautri sritis. Ką amerikiečiai toleruoja, tas Europoje gali būti draudžiama, pavyzdžiui, genetiškai modifikuoti produktai, pramoninė mėsa ir pan. „Derybos ir čia nebus lengvos. Europos Parlamente vyksta diskusijos, ar su amerikiečiais diskutuoti apie viską ar išskirti sritis, dėl kurių su JAV nesiderėsime. Kol kas laimi ši grupė”,- teigė L.Andrikienė.
Sutartis galiausiai turės būti ratifikuojama Europos Parlamente.

Rytų partnerystės advokatai

Rytų partnerystės susitarimas lapkritį – dar viena diskusijų tema Europos Parlamento narių vizito Lietuvoje metu. Ukraina, Gruzija, Armėnija ir Moldova pretenduoja pasirašyti Asociacijos su ES sutartį ir šis istorinis įvykis gali būti Vilniuje lapkričio mėnesį. Asociacijos susitartis reiškia ir laisvą prekybą, pažymėjo europarlamentarė. Dėl to su Ukraina derybos jau baigtos, su kitomis šalimis derybos turi būti baigtos iki lapkričio mėnesio. „Tai reiškia, kad Lietuvos pirmininkavimo metu šios šalys prie ES turi būti taip „prilipintos”, kad vėliau nebūtų įmanoma jas atplėšti”, – sakė L.Andrikienė.
O gal tai puikus būdas verslui rasti naujų rinkų, kai ES rinkoje tebevyrauja recesija? Pasak pašnekovės, yra dvejopa įtaka. Tokiu atveju derybos tampa sunkesnės, nes mes jau nebesame tokie patrauklūs partneriai kaip anksčiau. „Tačiau krizėms jau nebėra sienų. Š iuolaikiniame pasaulyje pasekmės jaučiamos labai plačiai, be jokių sienų. Todėl prekybos barjerų griovimas yra naudingas visiems”, – mano Europos Parlamento narė.

Kalnų tikrai nenuversime

L.Andrikienė pasakojo, kad Lietuvos pirmininkavimo metu kai kurių Europos Parlamento komitetų posėdžiai vyks Vilniuje. „Man yra puiki galimybė pristatyti Lietuvą kaip patikimą partnerį”, – sakė europarlamentarė, liepos mėnesį organizuojanti EUROLAT – Lotynų Amerikos šalių susitikimą Lietuvoje.
Kitas Europos Parlamento narys Rolandas Paksas, priklausantis Laisvės ir demokratijos Europos frakcijai, teigė, kad frakcija susidomėjimo Lietuvos pirmininkavimu nerodė ir apie tai nediskutavo. O nieko specialaus būtent tą pusmetį jis taip pat neplanuojantis. Pasak jo, yra nemažai pavyzdžių, kai šalys pradėdavo pirmininkavimą su didele „pompa”, tačiau baigdavo tyliai be paaiškinimų, ką pavyko padaryti. „Nemanau, kad tapsime pasaulio bamba. Kai kas gal nori tai sureikšminti. Bet apskritai manau, kad Lietuva gerai pasiruošė pirmininkavimui. Nors pasaulio likimo mes tikrai nepakeisime”, – dėstė Europos Parlamento narys.

Vieninga kova su mokesčių rojais – dar tik ateityje

č® Lietuvą atvykęs Š veicarijos prezidentas Uelis Maureris dar kartą pakartojo, kad jo šalis nepritaria automatiniam duomenų apsikeitimui tarp valstybių kalbant apie bankų indėlininkus. ES su šia šalimi ketina derėtis. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė po susitikimo su svečiu sakė, kad pirmininkaujanti Lietuva norėtų pradėti ES ir Š veicarijos derybas, kurios, pasak jos, bus ilgos.
Europos Komisija siūlo naują reguliavimą, kuris užtikrintų slepiamų mokesčiu surinkimą. Viena ių priemonių – informacijos dalijimasis apie bankų klientus. Europos Komisaras Algirdas Š emeta galimą susitarimą tarp Š veicarijos ir ES pavadino istoriniu. Europos Parlamentas ragina ES valstybes iki 2020 metų sumažinti deficitą dėl slepiamų mokesčių. Dabar ši dalis, manoma, sudaro trilijoną eurų per metus. Taip pat siūloma pažaboti mokesčių rojus, panaikinti mokesčių surinkimo spragas ir t.t.
Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis juokaudamas pastebėjo, kad dabar labai madinga traukti pinigus iš šešėlio. „Jei Lietuva traukia milijardą litų, tai ES – trilijoną eurų”, – pastebėjo europarlamentaras.
Nors Austrija ir Liuksemburgas nesutiko su bendro žaidimo taisyklėmis, tačiau joms teks paklusti, mano Z.Balčytis. Todėl siūloma apmokestinti papildomai pervedimus į šalis, kurios garsėja kaip mokesčių rojai.
Kipras buvo viena iš septynių mokesčių rojų, todėl tokios valstybės kaip ši prieštarauja naujoms taisyklėms. „ES valstybių tarpe ir ekonominėje erdvėje negali būti išskirtinių sąlygų. Savo veiksmus turime derinti, jei norime atsilaikyti prieš konkurenciją iš išorės”, – sakė politikas. Tačiau pavyzdžiai rodo, kad Vadovų taryba nesugebėjo dėl to galutinai susitarti. Z.Balčytis mano, kad pavyks įtikinti dvi prieštaraujančias valstybes – Austriją ir Liuksemburgą. Ir Viršūnių Taryba galiausiai susitars.
Bet prieš tai dar teks tiksliai nustatyti – kas yra tas mokesčių slėpimas. Nes dabar skirtingose šalyse tai vertinama skirtingai. Lietuvoje apsilankęs Š veicarijos prezidentas pareiškė, kad mokesčių vengimas jo šalyje apskritai nėra baustinas. ES erdvėje tai būtų skandalingas pareiškimas.

 

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: [email protected]

 

Kitos naujienos

Gegužė Alytaus miesto teatre Jus pasitinka su labai geromis naujienomis: jau labai greitai scenoj...

Pavasarį dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dvirat...

Balandžio 28 d. miškuose šalia Kazlų Rūdos įvyko lankininkų klubo „Ugninė strėlė“ organizuotos WA Field l...

Trečiadienį paskelbus mobilizaciją didžiausiose nacionalinėse Lietuvos kariuomenės pratybose „Perkūno gri...