Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

„Europos klubas” – lyčių nelygybės statistika glumina ir šokiruoja

Lyčių nelygybės statistika glumina ir šokiruoja Klausyti „Europos Klubas – Hyde Park”

Moterys papildomai turi dirbti du mėnesius tam, kad uždirbtų tiek, kiek vyrai. Dar daugiau – pasaulio mastu jos atlieka du trečdalius darbo, nors gauna tik dešimtadalį pajamų. Š i gėdinga statistika vėl viešinama artėjant kovo 8-ajai, Tarptautinei moters dienai, kurią Europa mini ir kaip kovos su lytine nelygybe diena.

Kaltina kitus, bet ne save

Europos lyčių lygybės instituto duomenimis, vos dešimtadaliui labiausiai lankomų muziejų Europoje vadovauja moterys. Nobelio premijos, Oskaro statulėlės irgi daugiausiai atitenka vyrams. 59 procentai baigusių universitetus Europos Sąjungoje yra moterys, nors 82 procentai universitetų profesorių yra vyrai. Europos Komisija paskaičiavo, kad moteris turi dirbti papildomai du mėnesius, kad gautų tą patį atlyginimą kaip ir vyras.

O ką sako žmonės gatvėje? Ar Lietuvos darbo rinkoje vienodai vertinami vyrai ir moterys? Net kalbinti vyrai pripažįsta – moterys išstumiamos iš darbo rinkos per motinystės atostogas, jos gauna mažesnius atlygius, sunkiau randa darbą. Tiesa, kai kurie mano, kad daug ką lemia ir specialybė. Lygybė turi būti, sako visi pašnekovai, bet kol kas dar jos trūksta mūsų šalyje. Vieni dėl to linkę kaltinti valdžią, kiti įstatymus, treti – sistemą arba sovietinio mentaliteto likučius mūsų visuomenėje.

Europos Komisija yra paskelbusi tyrimų rezultatus, kurie parodė, kad jei moterys ir yra geresnės kvalifikacijos nei vyrai, įgūdžiai vis tiek vertinami menkiau. Valandinis vyrų ir moterų atlyginimas Europos Sąjungoje skiriasi 16 procentų. Tiesa, ankstesniais metais buvo 17 proc., tad galima sakyti, kad padėtis gerėja, nors ir labai lėtai. Lietuvoje ši skirtumas yra 14,5 procento. Ir algų atotrūkis privačiame sektoriuje didesnis nei valstybiniame. Didžiausias atotrūkis tarp darbingiausio amžiaus žmonių, 35-44 metų, net 16 procentų. Mažiausias – tarp pensininkų.

Statistika šokiravo

Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė pastebi, kad nelygybės apraiškų galima pamatyti net ir mūsų Seime, kur vyrai parlamentarai uždirba daugiau. Mat jie dažniau užima komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų vietas, o tai atsispindi ir jų algose ir jų prieduose. Moterų ir vyrų nelygybė bent jau statistikoje pribloškė ir europarlamentarą Justą Paleckį. „Du trečdalius darbų pasaulyje nudirba moterys, nors joms priklauso tik vienas procentas nekilnojamojo turto ir tik dešimtadalis pajamų. Tai pasibaisėtina”, – stebėjosi J.Paleckis. Tačiau jis pabrėžė, kad Europos Sąjunga pagal moterų ir vyrų lygybę dar atrodo gerai pasaulio kontekste. Kažkodėl prastai atrodo Vokietija pagal pajamų skirtumą, todėl šioje šalyje socialdemokratai į savo rinkiminę programą įtraukė įstatymo projektą, kuris įpareigos firmas, kuriose dirba daugiau nei 15 žmonių, teikti ataskaitas apie vyrų ir moterų atlyginimus. „Jei paaiškės, kad tai diskriminacija, turės to atsisakyti arba grės didelės baudos”, – sakė J.Paleckis.

Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė pastebėjo, kad Lietuvos ir Europos Parlamentuose skiriasi požiūris į moterį, jos dalyvavimą visuomeniniame gyvenime. „Skiriasi požiūriai ir Pietų bei Š iaurės šalyse. O aš galiu tik stebėtis ir žavėtis, kokios yra galimybės dirbant Europos Parlamente, pavyzdžiui, auginti vaiką. Mano padėjėja Briuselyje susilaukė dukrytės, kuri jau septynių mėnesių pateko į jaukų darželį. Tėvai gali dirbti ir yra patenkinti”, – pasakojo politikė. Jos kolegė Europos Parlamente Laima Andrikienė sako, kad išspręsti lygių nelygybės problemas per vieną dieną yra sunku. „čŒia vis dar yra liekanos iš ano mąstymo, ir jokie įstatymai čia nepadės. Turime keistis patys, vaikus auginti kitokiais”, – sakė L.Andrikienė.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: [email protected]

Kitos naujienos

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...