Klausyti gyvai

18:05 - 19:35

M.A.M.A. TOP 40

„Europos klubas”: „pašalpų turizmas” ES – veikiau mitas nei realybė.

people-working-at-construction-siteBritus supykdęs tyrimas neigia pašalpų mitus

Pašalpų turizmas. Populiariausia tema Didžiojoje Britanijoje, į kurią plūsta emigrantai iš viso pasaulio. Tačiau ar jie nori rasti darbą ar tik pasinaudoti dosnia šalies socialine politika, kitaip tariant, išmokomis? Tai rūpi ne tik britams, kurių sveikatos sistemos išlaidos atvykėliams skaičiuojamos milijardais svarų. Tai aktualu visai Europai, nes žemyno gyventojai vis labiau juda, migruoja. Visgi šiuo metu tik trys procentai ES šalių gyventojų gyvena kitose šES lyje. Europos Komisija atliko tyrimą ir pareiškė, kad pašalpų turizmas, kai atvykstama ne darbo ieškoti, o tik gauti išmokas, nėra sisteminis, taigi ir pavojai dėl to valstybėms nėra tokie, kokie piešiami šalių žiniasklaidoje. O šioje ne tik piešiama. Praėjusį sekmadieni solidusis „Sunday Telegraph“ išleido net didelį atskirą priedą apie imigrantus, jų pragyvenimo šaltinius, istorijas, Europos Komisijos tyrimą, net lygino socialinių išmokų dydžius visoje ES.

Taigi klausimas svarbus visai Europai. Apie tai diskutavo ir europarlamentarai su Europos Komisijos atstovais. Beje, Komisija dar spalio mėnesį paskelbė tyrimo išvadas, kad atvykėliai daugiau įmoka negu gauna. Britai sako, kad tai netiesa ir vardina daugiausiai pašalpų gaunančius lenkus, čekus, romus, kitų tautų atstovus. Lietuviai taip pat ne išimtis, tačiau mūsų šalies atstovai nelinkę piktnaudžiauti pašalpmis, o mieliau renkasi vieną ar kelis darbus. Jų giminaičiai Lietuvoje irgi teigia, kad emigruojama tikrai ne dėl pašalpų, o dėl darbo, kurį tikisi gauti. Tą, beje, ne kartą tvirtino ir lietuvių bendruomenės Didžiojoje Britanijoje lyderiai – lietuviai garsėja darbu, o ne pašalpomis. Tiesa, vaiko išmokos naujagimių šeimoms ir taip Blinkeviciutepriklauso. Tą emigrantai ir gauna.

Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė palaiko Europos Komisijos poziciją – atvykėliai dažniausiai atvažiuoja užsidirbti, o ne ieškoti pašalpų. „Didžiosios daugumos migruojančių žmonių tikslas – ne pašalpos, o įgyti patirties, užsidirbti. Tą parodo ir palyginimai tarp šalių“, – sakė ji. V.Blinkevičiūtė sakė, kad apie 70 proc. išvykusiųjų į kitą ES šalį dirba, dar dalis – apie 6 procentai studentai, dar apie 14 proc. – pensijinio amžiaus žmonės ir tik nedidelė dalis nedirba. Ekonomiškai neaktyvių žmonių – iki vieno procento. „Emigrantai paprastai moka mokesčius tose valstybėse, prisideda prie ekonominės gerovės. Jie sumoka daugiau dirbdami, nei paskui atgauna socialinėmis išmokomis“, – sakė europarlamentarė.
Tiesa, britai turi savo argumentų – Europos Komisija tyrė tik ES šalių piliečių migraciją, jų įtaką socialinei politikai. Tačiau šalyje sparčiai daugėja atvykėlių iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, Afrikos, kurie mielai naudojasi pašalpomis. O tai jau vadinama tiksinčia bomba pašalpų sistemoje.

Kitos naujienos

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...

Paroda Alytaus kultūros centre veiks 2024-04-25 – 2024-06-08.Parodas kviečiame apž...

Balandžio 30 d. 12:00 val., antradienis, Alytaus Rotušės aikštė.