Klausyti gyvai

13:35 - 15:00

Ši diena muzikos istorijoje

"Europos klubas" – prieš istorinį pusmetį – sunkūs namų darbai

Prieš istorinį pusmetį – sunkūs namų darbai Europos klubas” (1dalis)

Lietuva aktyviai rengiasi pirmininkauti Europos Sąjungai kitą pusmetį. Todėl Europos Parlamento sesiją praėjusią savaitę stebėjo ir Lietuvos pareigūnai. Su Europarlamento nariais, Kipro bei Airijos atstovais susitikęs Lietuvos užsienio reikalų viceministras Vytautas Leškevičius (nuotr.) galėjo susidaryti įspūdi, ko tikisi Europa iš mūsų šalies pirmininkavimo.
Lietuvos pasirengimui pirmininkauti vadovaujantis viceministras Strasbūre sutiko atsakyti į mūsų klausimus.

– Kokį įspūdį paliko visi šie susitikimai Europos Parlamente? „Europos klubas” (2 dalis)

– Esame ankstyvi paukščiai. Š iandien prisistatė airiai, o įkandin jų atkakome ir mes, susitikome su didžiausių politinių grupių lyderiais, kolegomis iš kitų šalių. Tai mano pirmas vizitas į Parlamentą. Juk jo reikšmė po Lisabonos sutarties nepaprastai išaugusi. Kai žiūri į svarbius Europai teisėkūros procesus, matai, kad visi jie gali būti priimti arba ne tik po intensyvių diskusijų Europos Parlamente. Svarbiausi dalykai priiminėjami čia. Labiausiai čia mane nustebino pasirengimas ir išmanymas, kaip spręsti svarbias problemas. Atidus priekabumas – toks ir turėtų būti.

– Tai pajutote ir savo kailiu?

– Aš čia atstovausiu Tarybą, kuri yra savotiška parlamento oponentė. Iš abiejų sutarimo ir atsiranda dariniai. Kolegos iš Airijos ir Kipro pasakojo, ką jie veikė. Tikiuosi, kad nebūsiu vienintelis parlamentarų taikinys čia, o našta galėsiu pasidalinti su kitais kabineto nariais. Tačiau daugeliu atveju teks man atstovauti Tarybą. 60 proc. dėmesio skiriama darbui su Europos Parlamentu. O kad jis reiklus, įsigilinęs, patyriau jau šiandien. Atrodo, dar anksti kalbėti apie Lietuvos pirmininkavimą, bet jau dabar europarlamentarai tikrina, testuoja, ar žinome vieną ar kita detalę. Jie jau dabar modeliuoja ateities situaciją. Tai yra gerai, bet tam reikia labai ruoštis.

– Kokios pagalbos tikitės iš Lietuvos europarlamentarų?

– Pirmininkavimas – nacionalinis reikalas. Gerbių jų atstovaujamas politines kryptis ir pažiūras. Manau, kad sutarimo pavyko pasiekti, jie išmintingi žmonės, galėsime kliautis jų parama ir politiniu palaikymu savo frakcijose ir komitetuose. Jie yra ir puikus informacijos šaltinis. Tai savotiška politinė žvalgyba. Tačiau svarbiausia – pozityvi nuostata pirmininkaujančios šalies atžvilgiu. Iš mūsų europarlamentarų semsimės išminties, patarimų ir informacijos. Dėl to net nereikia specialiai sutarti.

– Kokį įspūdį padarė pirmininkaujančios Airijos prisistatymas?

– Daugybę dalykų perimsime iš jų, nes tokia teisėkūros logika. Jie viską paveldėjo iš Kipro. Pats airių prisistatymas padarė stiprų įspūdį. Jie padarė stiprų pareiškimą krizės neapleidžiamai Europai. Ir viliuosi, kad airiams pavyks šį pusmetį ir jiems palinkėsiu pabaigti kai kuriuos esminius dosjė, susijusius su daugiamete finansine programa.

– Kokie bus mūsų, kaip pirmininkaujančios šalies, prioritetai?

– Jie dėliojami jau ne pirmus metus. Š½inoma, daug kas priklausys nuo to, kaip seksis airiams, kokia bus padėtis Europoje ir pasaulyje. Lietuvos Seimas jau yra apsisprendęs dėl prioritetų. Nurodoma, kad bus keturi Lietuvos pirmininkavimo prioritetai: Baltijos jūros strategija, Europos Sąjungos Rytų partnerystės programa ir viršūnių susitikimas lapkritį, minima energetika ir išorės sienų apsauga. Tačiau didysis Lietuvos tikslas – sklandžiai padėti judėti teisėkūros mašinai. O mes – kaip sąžiningi ir garbingi partneriai, galintys padėti judėti teisėkūrai, kuri gali ekonomiškai padėti atsistoti ant kojų Europai. Reikės priimti daugybę teisės aktų. Ekonomiką gaivinantys teisės aktai – štai kas bus svarbiausia pirmininkavimo metu. Jei Europa klibinkščiuos – visa kita neatrodys labai reikšminga.

– Ko labiausiai mums trūksta?

– Pirmininkausime pirmą kartą ir bandome įsisavinti kitų patirtį. Dabar beliko paskutiniai veiksmai. Naujoji Vyriausybė pukiai suvokia iššūkio mastą ir gelmę. Vyriausybės posėdžiai jau įvyko dėl pirmininkavimo. Norėtųsi greičiau spręsti logistikos problemas, nėra geras susisiekimas tarp Vilniaus ir Briuselio, reiktų greičiau suktis su kai kuriomis statybomis, kai kuriais kitais su pirmininkavimu susijusiais projektais, kurie nėra tik mūsų ministerijos kompetencija. Viešieji pirkimai, pavyzdžiui. Norisi, kad jie vyktų sklandžiai ir greitai. O su politiniais iššūkiais susidorosime. Ministrams teks dviguba užduotis, tad reikės nedidelio treniruočių ciklo. Manau, kad surinkome kompetetingą komandą Briuselyje.

– Kokią įtaką mūsų pirmininkavimo sėkmei gali padaryti išorinės priežastys, pavyzdžiui, rinkimai kitose Europos šalyse?

– Rinkimai Vokietijoje, Italijoje neabejotinai veiks visus. Kai as gakvoja, kad gal būtų išmintingiau palaukti, kol atsiras Vyriausybės kai kuriose kertinėse šalyse. Kad šie įvykiai netaptų negatyvūs faktoriai, tai yra rūpestis,. Bet suvaldyti tokius dalykus ne Lietuvos rankoms. Globali darbotvarkė gali būti pakeista akimirksniu. Jei kiltų rimtos krizės Sirijoje, Irane, prioritetai būtų pakoreguoti.

 

Pirmininkaujančių šalių lyderiai visada bando užmegzti kuo glaudesnį ryšį su Europos Parlamentu.
Tad Lietuva ir čia nebus išimtis, sako Europos Parlamento pirmininko patarėjas Arnoldas Pranckevičius.
„č® Lietuvą žiūrima labai geranoriškai ir viltingai, nes Lietuva bus pirmoji Baltijos šalis, kuri pirmininkaus Europos Sąjungai. Š½inoma, dėl to niekas nesitiki, kad bus nuversti kalnai ir milžiniška sėkme. Tačiau visi tikisi dinamiškos valstybės pirmininkavimo kėdėje”, – sakė A.Pranckevičius. . Europos Parlamentas, pasak jo, labai svarbus pirmininkaujančiai valstybei, nes čia ji turi vienintelę galimybę viešai prisistatyti auksčiausiu lygiu, viešai kalbėti ir būti matomai. Tuo tarpu galimybė prisistatyti Taryboje yra ribota, atsiradus ES Prezidento pareigybei, kuris pakeitė pirmininkaujančios šalies vadovus.
Lietuvos komandai labai svarbu pasiruošti pirminkavimo iššūkiams, nes bus didelis įstatymų priėmimo srautas, bus skubama ruoštis kitiems Parlamento rinkimams, pažymėjo A.Pranckevičius.

Europarlamentaras Justas Paleckis buvo vienas iš Lietuvos atstovų, susitikusių su Lietuvos URM pareigūnais, atvykusiais į Strasbūrą. Jis teigė, kad europarlamentarai, kuriems teko matyti daugelio ES Tarybai pirmininkaujančių šalių atstovus, pasirengę padėti, pasidalindami patirtimi ir patarimais.
Justas Paleckis pažymėjo, kad Lietuvai kiek pasisekė, kad pirminikavimas bus antroje metų pusėje. Tai nereiškia, kad bus lengviau, bet laikotarpis sutrumpėja pusantros mėnesio dėl vasaros atostogų rugpjūtį bei kalėdinių atostogų.
-Dėl lėšų reikėtų labai rimtai pagalvoti ir pasimokyti iš Airijos, kurie labai racionalūs ir

netriukšmauja be reikalo, visgi Lietuvai, kuri pirmininkauja pirmą kartą, reikia gal ir kiek pasirodyti, nes daug kas pirmą kartą atvyks į Lietuvą ir pirmą kartą susidarys įspūdį, – kalbėjo europarlamentaras Justas Paleckis.

 

Lietuvoje pirmininkavimo renginiai prasidės liepos 5 dieną Europos Komisijos atstovų vizitu į Vilnių. Dar prieš tai – balandžio pradžioje į Lietuvą atvyks EP Pirmininkas Martinas Š ulcas. Antrąjį pusmetį mūsų šalyje įvyks pirmą kartą Vidurio Europoje organizuojama informacinių ir komunikacinių technologijų konferencija, į kurią kviečiami garsiausių pasaulio IT kompanijų atstovai. Vilniuje ketinama surengti ES ir Rytų Partnerystės šalių vadovų susitikimą, suburti energetikos ekspertus iš visos ES į konferenciją „ES energetikos vidaus rinka” . Viso per Lietuvos pirmininkavimo pusmetį mūsų šalyje ketinama surengti apie 180 susitikimų, kuriuose lankysis per 25 tūkstančių svečių.

 

 

Nuotr. Š½ivilės Š½ilinskaitės

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

 

Prie laidos finansavimo prisideda.

kalbėk: [email protected]

 

 

 

Kitos naujienos

Alytuje penktadienį 7 valandą ryto susidūrus dviem automobiliams žuvo vairuotojas.

Ketvirtadienį vykusiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta, kad nuo rugsėjo 1...

Nuo šių metų gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centr...

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...