Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

"Europos klubas" – sekimo skandalas neturi temdyti derybų

Sekimo skandalas neturi temdyti derybų Klausyti (1 dalis)

Kol pasaulyje skandalą sukėlęs ir informaciją apie masinį JAV tarnybų sekimą atskleidęs Edvardas Snowdenas tūno Maskvos Š eremetjevo oro uosto tranzitinėje salėje, pasaulis svarsto, kuri šalis ryšis suteikti jam prieglobstį. Praėjusį antradienį jis galiausiai pasiprašė laikinojo prieglobsčio Rusijoje. Vienaip ar kitaip, Maskvos oro uoste jis nuo birželio 23-osios, kai atvyko iš Honkongo.

Skandalas – derybų pradžioje Klausyti (2 dalis)

Didžiosios Britanijos dienraščio „The Guardian“ žurnalistas Glennas Grynvaldas, kuris paskelbė kelis straipsnius, remdamasis E.Snowdeno nutekinta informacija, sakė, kad buvęs JAV Nacionalinio saugumo agentūros kontraktininkas turi pakankamai informacijos, kuri galėtų pakenkti JAV Vyriausybei daugiau nei kas nors kitas per visą istoriją. Tačiau nusprendė šios medžiagos neskelbti.
JAV anksčiau turėjo oficialiai patvirtinti, kad egzistuoja slapta elektroninio šnipinėjimo programa „Prism“. Pasak E.Snowdeno, agentūra didžiuliu mąstu renka duomenis apie interneto milžinių „Google“, „Facebook“, „Skype“ ir kitų bendrovių vartotojus.
Vašingtonas buvo dar atskirai apkaltintas tuo, kad šnipinėjo Europos Sąjungos ir Vokietijos institucijas bei pareigūnus. Ir visa tai nutinka tuo metu, kai JAV ir ES pradeda derybas dėl laisvos prekybos sutarties. Aišku, ši sutartis kai kam yra nenaudinga. Tačau bent per pirmąsias derybas trinties ženklai buvo nepastebimi. Bent jau teigia derybų liudininkai.

Teks spręsti pačioms šalims

Siekiant išvengti kliuvinių buvo pradėtos diskusijos tarp JAV ir ES dėl Nacionalinio saugumo agentūros veiklos. Š ią savaitę derybos vyko patylomis JAV Teisingumo departamente.
Kaip sakė Lietuvoje lankęsis Europos Komisijos vadovas Jose Manuelis Barosso, daug ką šioje situacijoje turės spręsti pačios šalys. Mat nacionalinio saugumo klausimai yra jų rankose.
„Tai nėra ES kompetencija. Š iuos klausimus ES šalys pačios aptars su JAV“, – sakė Europos Komisijos vadovas. Tačiau ES su JAV, pasak jo, kalbėjo apie duomenų apsaugą, Europos piliečių teisę į privatumą.
Tuo tarpu Europos Parlamento nuomonę dėl ES duomenų apsaugos taisyklių rengiantis graikas Dimitris Droutsas, teigė, kad pasirodžiusi informacija apie šnipinėjimą šokiravo visuomenę visoje Europoje. Nes europiečiai, kaip jis pastebėjo, turi teisę ne tik į duomenų apsaugą, bet ir žinoti, kas vyksta. Todė, graiko nuomone, nuspręsta pradėti tyrimą, o Europos Parlamento vaidmuo čia yra labai stiprus. Parlamentarai paskutinės sesijos metu karštai diskutavo apie sekimo skandalą.

Lietuva galėtų pasidalinti praeitimi

Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Elmaras Brokas, „Europos klubo“ paklaustas, ką turėtų daryti ES pirmininkaujanti Lietuva, sakė, kad lietuviai amerikiečiams gali paaiškinti, ką reiškia, kai valstybė viską kontroliuoja. „Jūs turite istorinės patirties“, – pastebėjo europarlamentaras.
Sesijos metu kai kurie europarlamentarai siūlė pakviesti į Strasbūrą JAV vadovą Baracką Obamą ir „pasiaiškinti ant kilimėlio“. Tačiau E.Brokas nemano, kad JAV vadovas kalbėtų apie tai. Tačiau jis pritaria tokioms diskusijos, nes tada amerikiečiai pamato Europos reakciją.
Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto vadovas viliasi, kad šis skandalas nepadarys įtakos ES ir JAV deryboms dėl laisvos prekybos sutarties. Tačiau jis akcentavo emocijas, kurios Europoje labai sukilę. Tad amerikiečiai, jo manymu, turi reaguoti. „Jie tikrino telefono linijas ir interneto prisijungimus Vokietijoje 500 tūkstančių kartų per mėnesį“, – sakė jis. Pats E.Brokas jaučiasi saugus, tačiau ji mano, kad ne visi turi viską žinoti apie jį, net jei jis ir politikas.
Kita Europos Parlamento narė olandė Sopfie in’ T Veld „Europos klubui“ sakė, kad labai svarbu, jog ES vieningai ir griežtai reaguotų, o amerikiečiams teks su tuo susitaikyti. „Saugumas yra geras dalykas, tačiau tai jau peržengia visas ribas. Slaptų mikrofonų įtaisymas ES būstinėje Vašingtone neturi nieko bendra su nacionaliniu saugumu“, – teigė ji.

Svarbu ir Vokietijai

Tačiau, pasak jos, vieningos ES nuomonės bus sunku tikėtis, nes kai kurios šalys jei taip ir nedaro, kaip amerikiečiai, tai bent jau norėtų daryti. Europarlamentarė turėjo omenyje Jungtinę Karalystę bei jos sekimo programą. Ji vadino nepriimtina tai, kad JAV įstatymai Europoje įsigali aukščiau nei mūsų pačių priimti įstatymai.
Š nipinėjimo tema labai aktuali ir Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, kuri ruošiasi rinkimams. Kiek Vokietijos Vyriausybė ir saugumo agentūros žinojo apie JAV sekimą, labai opus klausimas šiandienos Vokietijoje. A.Merkel linkusi nesudaryti įspūdžio, kad žinojo daugiau nei yra viešai užsiminusi. Tiesa, Vokietijos saugumo yra prašiusios kolegų JAV pagalbos pateikti duomenų apie Jemene ir Afganistane pagrobtų Vokietijos piliečių elektroninius laiškus ir pokalbius telefonu, siekiant nustatyti jų buvimo vietą ir kontaktus.
ES Teisingumo komisarė Vivieve reding sveikino A.Merkel pritarimą griežtoms duomenų apsaugos taisyklėms.

Lietuviai – už derybas

Lietuvos europarlamentarai taip pat mano, kad sekimo skandalas turi būti išaiškintas, tačiau tai neturi stabdyti JAV ir ES derybų dėl laisvos prekybos sutarties. Europarlamentarė Laima Andrikienė, dirbanti Tarptautinės prekybos komitete, sakė, kad derybų buvo laukta ilgai, o komitete šnipinėjimo skandalas net neaptartas. „Dabar yra kaltinimų ir įtarimų. Visa tai reikia išsiaiškinti. Tačiau tai neturėtų sutrukdyti deryboms“, – mano L.Andrikienė.
Tuo tarpu socialistų demokratų frakija nėra vieninga derybų klausimu, sakė europarlamentaras Zigmantas Balčytis. „Kai kurie nariai mano, kad derybos dėl IT sektoriaus gali pažeisti jų šalių interesus. Taigi derybų stabdyti nereikia, reikia laukti informacijos iš JAV. Tačiau nuomonių frakcijoje yra įvairių“, – sakė Z.Balčytis.
Tuo tarpu „Europos klubo“ kalbinti Lietuvos gyventojai neigiamai vertino masinį europiečių šnipinėjimą. Tačiau daugelis teigia to visiškai nebijantis.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: vilija@fm99.lt

 

Kitos naujienos

Namų rungtynių seriją Alytaus futbolininkai pradeda jau liepos 1d., šį penktadienį, 19 val....

Šildymo sezonas neišvengiamai ateis. Kuro kaina pastaruoju metu augo lyg ant mielių, tad tai n...

Jau artėjantį savaitgalį, liepos 1-3 dienomis Alytuje esantį Dainų slėnį sudrebins varikli...

Alytuje prasideda I-asis Tarptautinis žemės meno simpoziumas „Žymės“. Liepos 1-9 dienomis šalies...