Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

"Europos klubas" – skalūninė revoliucija bunda ir Lietuvoje

Skalūninė revoliucija bunda ir Lietuvoje Klausyti „Europos klubas“ (1 dalis)
Skalūninės dujos kelia karštas diskusijas visoje Europoje. Lietuvoje mes taip pat turime klodų, kuriuose yra šių dujų, tad šis klausimas neabejotinai svarbus ir mūsų šaliai.

Europoje – karšti debatai Klausyti „Europos klubas“ (2 dalis)
Europos Parlamentas ką tik priėmė dvi rezoliucijas. Ta proga parlamente buvo atidaryta ir itin moderni paroda, parodanti, kaip skalūninės dujos pakeis Europą. Abi kiek skirtingas rezoliucijas parėmė didelis skaičius parlamentarų. Pramonės komitetas siūlo palikti šalims narės apsispręsti, ar jos nori plėsti skalūninių dujų gavybą, tuo tarpu Aplinkos komitetas paragino griežtai laikytis aplinkosaugos reikalavimų tol, kol nėra bendros pozicijos skalūninių dujų klausimu. Būtent aplinkosaugos klausimas ir yra aštriausias, kalbant apie šią palyginti naują kuro rūšį, kurią sėkmingai jau išgauna JAV. Europa irgi nelieka nuošalyje.
Europos parlamento narys Vytautas Landsbergis (nuotr.) išskyrė Europos nepriklausomybės aspektą, nes senajam žemynui atsivėrė proga turėti savo dujas, o ne importuoti iš Rusijos ar kitų šalių. „Kodėl Europai nedalyvauti naujos energetikos proveržyje?“, – sakė jis. Todėl jis pasisakė už tai, kad žvalgyba būtų tęsiama. Tačiau V.Landsbergis mano, kad rusų „Gazprom“ koncernas labiausiai nori sukompromituoti šį svarbų visai Europai projektą.
Aplinkosaugos iššūkio jis taip pat nelinkęs palikti nuošalyje – tyrimai turi būti padaryti. Pramonės komitete dirbantis Algirdas Saudargas pastebėjo, kad skalūnines dujas lengva transportuoti, tad jos visada bus patrauklios. „Rezervai yra dideli, tad negalime jų ignoruoti“, – sakė jis. Tačiau viską lemia ekonomika – reikia paskaičiuoti, ar apsimoka jas išgauti. Todėl dar yra daug neatsakytų klausimų, kalbant ir apie technologijas, išgavimo kainą.

Informacijos trūksta visiems
Europos žalieji kelia aplinkosaugos klausimus, kalbėdami apie skalūnines dujas. Baiminamasi, kad dujų išgavimas gali pažeisti paviršinius ar giluminius vandenis, nes į gelmes švirkščiamas chemikalas. Lietuvos žaliųjų partijos lyderis, Seimo narys Linas Balsys (nuotr.) sako, kad dar trūksta daug informacijos, koks yra skalūninių dujų išgavimo poveikis aplinkai. Neatsakius į šį klausimą, jo nuomone, sunku susidaryti bendrą vaizdą. „Tačiau žalieji yra labiau prieš nei už skalūnines dujas. Jų išgavimas yra gana prieštaringas, tad tiek mes, tiek Europos žalieji žiūrime atsargiai“, – sakė L.Balsys. Todėl, jo nuomone, Europos parlamentas irgi laukia naujų studijų, tad nestabdo žvalgymo darbų. O kol kas siūlo rinktis biomasę ir kitus atsinaujinančius šaltinius.
Europos parlamento Aplinkos komitetas atkreipė dėmesį ir į vandenį, kurio reikia didelio kiekio išgauti skalūninėms dujoms. Komiteto narė Radvilė Morkūnaitė pastebėjo, kad vieni kategoriškai pasisako prieš tokio kuro išgavimą, kiti siūlo plėsti. „Labiausiai suinteresuoti lenkai, tačiau tai svarbu ir mums. Kiekviena žmogaus ūkinė veikla turi poveikį aplinkai. Tad čia labai svarbu turėti reguliavimą, kurio Europos Sąjunga dar nėra priėmusi skalūninių dujų atžvilgiu“, – sakė R.Morkūnaitė. Europos parlamento narys V.Landsbergis pridūrė, kad tie, kas stengiasi nulašinti skalūninių dujų gavybos idėją Europoje, visada ištrauks aplinkosaugos kortą. „Mes žinome, kad Dzūkijoje yra dideli granito klodai po miškais, bet mes nesiūlome to daryti, nes neliktų miškų. Taigi visur reikia tyrimų, tačiau išankstiniai sprendimai rodo, kad yra jėgų, kurios eina prieš skalūnines dujas“, – sakė politikas. Beje, parlamentas laukia ir Europos Komisijos pasiūlymų, tačiau ši kol kas neskuba imtis sprendimų.

Ar taps Lietuva įdomi Europai?
Europarlamentaras A.Saudargas pridūrė, kad skalūninių dujų proveržiui reikės politinio sprendimo. Jei šio nebus, Europoje žvalgymo darbus atliekančios kompanijos žada keltisi į JAV ir ten plėsti savo verslą. Valstijose yra didžiausias skalūninių dujų išgavimo centras. Tiesa, ten netrūksta ir dykviečių, kuriose išgaunamos skalūninės dujos. Europoje tokių plotų mažiau.
Skalūninių dujų gavyba vis populiaresnė tema ir Lietuvos spaudos puslapiuose. Energetikos temomis rašantis žunalistas Marius Jokūbaitis pastebėjo, kad Lietuva jau šiandien yra įdomi didžiulėms korporacijoms, užsiimančios skalūniių dujų žvalgyba. Naujausias pavyzdys su JAV kompanija „Chevron“, kuri įsigijo Lietuvos bendrovę, tai tik įrodo. Amerikiečiai žada dalyvauti žvalgybos konkursuose. Š iais metais paskelbtas konkursas Š ilutės-Tauragės-Kybartų plotuose, kuriuose dėl žvalgymosi darbų pečius surems didelės pasaulio kompanijos. Taigi, ar skalūninės dujos Lietuvą įstums į dėmesio centrą, paaiškės jau per kelerius metus.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

Europarl TV apie tai – http://youtu.be/hO7UgZ4zhpU?t=40s

kalbėk: vilija@fm99.lt

 

Kitos naujienos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje išrinktas Meilės Lukšienės premijos laureatas. Juo tapo Ąžuolas ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpus...

Alytaus Rotušės aikštėje statoma išskirtinė scena penktadienį vyksiančiam lauko šokio spektakliui...