Klausyti gyvai

08:35 - 09:00

Ši diena muzikos istorijoje

"Europos klubas" – tarp peticijų Europos Parlamentui – ir lietuviški adresai

Tarp peticijų Europos Parlamentui – ir lietuviški adresai Klausyti „Europos klubas”
Visagino gyventojas Nikolajus Ostapenkovas su peticija anksčiau kreipėsi į Europos Parlamentą dėl Lietuvoje sumažintų pensijų kompensavimo. Atsakydama į jo peticiją, Europos Komisija
pareiškė, kad tai nacionalinės kompetencijos klausimas, ir ji negali jo svarstyti. Š i Lietuvos gyventojo peticija – viena iš keturių, pateiktų šiais metais. Pernai Lietuvos gyventojai Europos Parlamentui pateikė 6 peticijas. Taigi lietuviai nėra aktyvūs peticijų teikėjai, tačiau gal tokiais taps ateityje?

Kreipiasi su įvairiomis problemomis
Kaip teigė Europos Parlamento Peticijų komiteto narys Rolandas Paksas, iš viso Parlamentas yra priemės virš 1000 peticijų iš įvairių ES šalių gyvetojų, tačiau virš 400 atmetė. „Taigi Lietuvių procentas tikrai yra nedidelis”, – pastebėjo R.Paksas.
Atrodo, kad lietuviai valstybės mąstu nenori nešti šiukšlių iš savo kiemo. Kalbinti Alytaus gyventojai sako, kad problemas pirmiausia reikia spręsti savo šalies viduje.
Kaip teigė europarlamentaras R.Paksas, kiekvienas ES pilietis gali kreiptis su peticija, jei mano, kad yra pažeistos jo teisės, jei tai susiję su Europos Sąjungos veikla. Pavyzdžiais jis nurodė lenkų mažumų problemas, medicinio išsilavinimo pripažinimą, žemdirbių išmokų klausimą. Su šiais skundais Lietuvos gyventojai jau kreipėsi į Europos Parlamentą. Peticijų iš Lietuvos sulaukta ir dėl to, kaip mūsų šalis pasielė su Baltarusijos opozicijos atstovu, išdavusiu jo duomenis A.Lukašenkos valdomai teisėsaugai. Š viežiausias atvejis – dėl Š vietimo įstatymo pakeitimo. Atstovai iš Lenkijos įsitikinę, kad šis Lietuvos įstatymas pažeidžia laisvę į savo kalbą.

Peticijų sulaukia vis daugiau
Ko gali tikėtis Lietuvos gyventojai, pateikę peticiją Europos Parlamento peticijų komitetui? Pasak R.Pakso, jei paaiškėja, kad valstybė gali pati išsispręsti keliamą problemą, tai Peticijų komitetas skundo nenagrinėja. „O jei tai susiję su problemomis, kurios susijusios su ES veiklos atsakomybe, tada nagrinėjami”, — sakė jis.
Aplinkosauga, pagrindinių teisių problema ir vidaus rinkos problemos – dažniausiai pasitaikančios peticijų temos ES. O kas būtų svarbu Lietuvos gyventojams? Kalbinti Alytaus praeiviai vardino; neapšviestos perėjos per gatvę, nedarbo problemos, naujų gamyklų stoka. Kai kam svarbi ir minimalios algos dydis, skirtingos išmokos žemdirbiams senosiose ir naujosiose ES šalyse.
Praėjusiais metais Europos Parlamento Peticijų komitetas gavo 300 peticijų daugiau nei užpernai. Tačiau užregistruota mažiau, nes dalis jų nebuvo susiję su europinėmis problemomis. Aktyviausiai peticijas teikia vokiečiai, ispanai ir italai, mažiausiai sulaukta iš mūsų kaimynų Latvijoje bei Estijoje, taip pat Liuksemburgo. Beje, 6 peticijos iš Lietuvos pernai paskelbtos priimtinomis.

„Europos klubas” – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

kalbėk: [email protected]

 

 

 

Kitos naujienos

Ketvirtadienį vykusiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta, kad nuo rugsėjo 1...

Nuo šių metų gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centr...

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...