Klausyti gyvai

17:30 - 18:00

Savaitgalio promenada

"Europos klubas" – už senovinius receptus turės būti atlyginta

Už senovinius receptus turės būti atlyginta „Europos klubas- Hyde Park“

Biologinio piratavimo tema tampa labai aktuali. 70 proc. skurstančių pasaulio gyventojų išgyvenimas priklauso nuo biologinės įvairovės. Pavyzdžiui, Madagaskare paplitusi raudonoji žiemė naudojama vaistų nuo leukemijos gamyboje. Gydomąsias augalų savybes pavertę vaistais pasaulio farmacininkai susižeria nemenkas pajamas. Deja, tai neatneša naudos bendruomenėms, kurios ir atrado tų augalų gydomąsias savybes. O tai ir yra biologinis piratavimas, kai verslo kompanijos patentuoja čiabuvių tautų produktus, negavusios leidimų ir neatsiskaičiusios su kilmės šalimis.
Europos Parlamentas šią savaitę priėmė rezoliuciją, kurioje Europos Sąjunga raginama kovoti su šiuo reiškiniu. Rezoliucijoje teigiama, kad biologinis piratavimas gali apsunkinti besivystančių šalių ekonominę pažangą.
Tuo tarpu besivystančios šalys siūlo nustatyti taisykles, pagal kurias patentų prašytojai turėtų atskleisti kilmę, taip pat pateikti įrodymus apie kilmę bei sąžiningą atsiskaitymą su kilmės šalimi.
Biologinio piratavimo tema dar nauja, todėl žmonės įvairiai vertina šią problemą. Kalbinti Alytaus miesto praeiviai teigė, kad turi būti atsiskaitoma su tais, kam priklauso receptas. Š½monės palaiko idėją atsisakaityti bendruomenėms, tačiau kaip tai bus sureguliuota, kyla neaiškumų. Kiti mano, kad tokiai idėjai įsitvirtinti neleis farmacininkų lobistai Europos Sąjungos struktūrose. Tačiau pasitaikė ir tokių atsakymų: liaudies nuosavybė, bendras turtas, tad nėra prasmės kažkam mokėti.
Beje, 90 proc. Pasaulio biologinės įvairovės paveldo randama besivystančiose šalyse, o daugiausiai patentų suteikta išsivysčiusiose šalyse. Tam, kad kiltų mažiau problemų šioje srityje, šalys narės raginamos kuo greičiau ratifikuoti Nagojos protokolą. Europarlamentarai siūlo išduoti patentus tik tokiu atveju, kai gaunamas kilmės šalies sutikimas bei sutariama dėl abipusės naudos pasidalijimo.Taigi, jeigu farmacijos kompanijos norės panaudoti senovišką lietuvišką receptą, pavyzdžiui, krienų sultis su medumi gydyti bronchitą, turės būti paženklinta, kad tai lietuviško recepto kilmė ir už tai turės būti atlyginta.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.
Prie laidos finansavimo prisideda .

kalbėk: vidute@fm99.lt

 

Kitos naujienos

Pramogų parke „Tarzanija“ bei restorane-viešbutyje „Dzūkijos dvaras“ veikiančios įmonės bei asmenys neįtr...

Sakoma, kad „visi keliai veda į Romą“. Matyt, ir atvirkščiai – keliai veda ir į Alytų, kur v...

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 17 val. Alytaus kraštotyros muziejus pristato skulptoriaus Saadios Bah...

Naujojo BC „Wolves“ krepšinio klubo ambasadoriai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai nudžiugino Alytaus m...