Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

FM99 apie erkių pavojų vasarą…Dzūkijoje

FM99 apie erkių pavojų vasarą kalbėjosi su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Alytaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiąja specialiste, laikinai vykdanti vedėjos funkcijas Ramune Zeleniene.

2022 m. sausio – birželio mėnesiais Alytaus apskrityje registruoti 4 erkinio encefalito atvejai, 2 atvejai Druskininkų  ir po 1 atvejį Alytaus ir Varėnos rajono gyventojų tarpe. 2021 m. per tą patį laikotarpį buvo registruoti 6 erkinio encefalito atvejai.  Per 2022 m. sausio – birželio mėnesius Alytaus apskrityje užregistruoti 31 Laimo ligos atvejai: Alytaus mieste – 7, Alytaus rajone- 1, Druskininkų sav. – 6 , Lazdijų rajone-8 , Varėnos raj. – 9. 2021 m. per tą patį laikotarpį buvo registruota 16 Laimo ligos atvejų.

Pasak R.Zelienienės, šiomis ligomis gyventojai dažniausiai užsikrečia būdami gamtoje:

‚‚Iš per pirmąjį pusmetį atsiradusių atvejų, daugiausiai žmonės (apie 57%)užsikrėtė poilsiaudami gamtoje, lankydamiesi miškuose, gyvenamojoje vietovėje užsikrėtė apie 34% žmonių.”, – kalbėjo Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė. Pašnekovė taip pat pridėjo, kad dėl pandemijs šių ligų atvejų skaičius buvo sumažėjęs, nes žmonės mažiau laiko praleisdavo lauke bei šiuo metu sąlygos erkėms yra labai palankios.

Alytuje šis skyrius vykdė erkių skaičiaus tyrimą, kuris vyko Dainų slėnyje bei prie Dailidės ežerėlio. R.Zelenienė sakė, kad surinktos erkės buvo siunčiamos į laboratoriją tyrimams:

‚‚Kai nusiuntėme erkes į laboratoriją, kol kas gavome atsakymus tik dėl laimo ligos sukėlėjų, buvo nustatytos tik dvi erkės, kurios galėjo sukelti laimo ligą”, – džiuginančius rezultatus pristatė specialistė. R.Zelenienė taip pat priminė, kad labai svarbu nuo erkinio encefalito apsisaugoti skiepijantis, taip pat pašnekovė sakė, kad po pandemijos skiepijimo tempas nuo erkinio encefalito padidėjo.

Svarbu žinoti, kaip elgtis, jei erkė vis dėl to įsisiurbia: Netepkite erkės aliejais, kremais, benzinu, nagų laku ir pan. Suimkite erkę kaip galima arčiau odos pincetu, kilpele ar kt. Nesukite, netampykite erkės, o traukite ją staigiu judesiu. Ištraukę erkę, nusiplaukite rankas ir dezinfekuokite įkandimo vietą. Kalendoriuje pažymėkite įvykio dieną, jei, praėjus 7-14 dienų, pasireiškia negalavimo simptomai (karščiavimas, raumenų/galvos skausmai, nuovargis, raudonė), kreipkitės į gydytoją.

Daugiau apie erkes ir jų keliamas ligas Alytaus apskrityje klausykite pilname FM99 pokalbyje su acionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Alytaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiąja specialiste, laikinai vykdanti vedėjos funkcijas Ramune Zeleniene.

Patikimiausia apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonė (skiepų nuo Laimo ligos nėra). Skiepų schemą sudaro trys dozės. Šaltuoju metų periodu skiepijama įprastine schema, pagal gamintojo rekomendacijas. Galima pagreitinta skiepijimo schema, kuri taikoma prieš arba prasidėjus erkių aktyvumo sezonui.

Kitos naujienos

Alytaus miesto savivaldybės tarybos dauguma gausiai į tarybos salę susirinkusių švietimo bendruom...

Alytaus miesto savivaldybėje šiandien apsilankęs Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas...

Spalį bibliotekoje karaliaus tapyba ir spalvos, nes 4 d. 16 val. Jurgio Kunčino viešosios bibliot...

Rugsėjo 30-osios naktį esame kviečiami atrakinti kodus, atsineštus iš vaikystės, - mus stabdančiu...