Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

FM99 studijoje – puodelis arbatos su džiazo pianiste, kūrėja, atlikėja Agne Pasaravičiene

Kviečiame užsiplikyti puodelį arbatos ir panerti į muzikos pasaulį su džiazo pianiste ir kompozitore Agne Pasaravičiene – žemaite, studijavusia Danijoje, apkeliavusia daugybę pasaulio šalių, tačiau ramybę ir šeimyninę laimę atradusia sodyboje Dzūkijos miškuose.

„Labai sąmoningai pasirinkau gyventi arčiau gamtos, grįžusi į Lietuvą, Dzūkijos miškuose, prie Merkio, nes būtent jaučiau tą šaukimą ir tą įžeminimą, kurį man gamta suteikia. Jos grožį, jos kartais ramybę, kartais – audringumą, kuris labai atspindi mano pačios vidinius procesus…” – pasakoja Agnė.

A. Pasaravičienė ir E. Malinauskienė

Artimiausi koncertai, į kuriuos kviečia „FM99” viešnia: balandžio 4 d. Vilniuje, balandžio 6 d. Birštone.

2024 metais bus jau 44 metai kaip paskutinį kovo mėnesio savaitgalį jaukiame kurortiniame Birštono miestelyje vyks tradicinis, seniausias Lietuvoje tarptautinis džiazo festivalis ,,Birštonas“. Festivalis vyks balandžio 5-7 dienomis. Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus (išskyrus 2020 m. dėl pandemijos) čia skambantis džiazas jau senokai šiam kurortui pelnė Lietuvos džiazo Mekos vardą. Juk čia iš visos Lietuvos, ir ne tik iš jos traukia džiazo „piligrimai“. 2,9 tūkstančio gyventojų teturinčiame miestelyje kartą per 2 metus džiazo klausosi bemaž tiek pat – 3 tūkstančiai džiazo klausytojų! Tad šio festivalio radijo ir TV įrašai yra bene išsamiausias Lietuvos džiazo istorijos dokumentas. Džiazo forumas Birštone ilgainiui davė impulsą vilniečiams, kauniečiams bei klaipėdiečiams panašius renginius organizuoti ir savo miestuose. FM99 eteryje pažintis su Agnės Pasaravičienės kvartetu (Lietuva-Belgija-Čekija)

Jaunos lietuvių pianistės Agnės Pasaravičienės Danijoje suburtas Karališkosios muzikos akademijos Olborge absolventų kvartetas aktyviai koncertuoja nuo 2020-ųjų. Grupė pasirodė Danijos džiazo festivaliuose „Aarhus Jazz“, „Supernova Jazz Blast”, „VinterJazz”, 2021-aisiais surengė koncertų įvairiuose Lietuvos miestuose kaip projekto „Džiazo karavanas” dalyvė.

Agnė Pasaravičienėp

Tadas Pasaravičiussax

Jan Sedlákdb

Yannick Ballmann dr

Kvartetas atlieka originalias lyderės kompozicijas, kuriose pinasi klasikinės, džiazo ir popmuzikos įtakos. Autorė savo kūrinius apibūdina kaip garsais perteiktas kasdienes istorijas, kurios kviečia klausytojus paklaidžioti asmeniškų prisiminimų takais.

Agnė Pasaravičienė

Pianistė ir kompozitorė Agnė Pasaravičienė gimė ir užaugo Telšiuose, muzikos garsų apsuptyje, nes jos mama yra fortepijono mokytoja.  Tad Agnė taip pat įstojo į fortepijono klasę Telšių muzikos mokykloje, ten pasimokė ir saksofono pagrindų. Būsimoji pianistė nuo mokyklos suolo aktyviai reiškėsi muzikos scenose, o baigusi vidurinę mokyklą nėrė į džiazo pamokas su Sauliumi Šiaučiuliu Klaipėdoje.

Džiazo fortepijono studijas Agnė tęsė Vilniaus kolegijoje, Andrejaus Polevikovo klasėje, bet po pusantrų metų išvyko mokytis į Daniją ir baigė bakalauro bei magistro studijas Karališkojoje muzikos akademijoje Olborge.

Danijoje A. Pasaravičienė išbandė save įvairiuose muzikos projektuose, tapo tarptautinio trio „The JAR“ nare, su juo koncertavo Danijoje, Čekijoje, Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

Pasak menininkės, būtent Olborge ji su savo vyru ir bendramoksliu Tadu Pasaravičiumi atrado tikrąjį pašaukimą ir tvirtai nusprendė eiti muzikos keliu. Tačiau artimųjų ilgesys parvedė porą atgal į Lietuvą – prieš metus Pasaravičiai apsigyveno kaimo sodyboje Varėnos rajone.

„Muzika – universali kalba, galinti sujungti net tolimiausias šalis“, – neabejojo sutuoktiniai, po persikėlimo į gimtinę išsaugoję ir net sutvirtinę savo ankstesnius kūrybinius ryšius.

Sumanę projektą „Džiazo karavanas“, Pasaravičiai surengė net 18 koncertų Lietuvos regionuose su ansambliais iš Lietuvos ir iš Danijos. Anot muzikantų, „Džiazo karavanas“ tapo simboliniu atskaitos tašku, nuo kurio jie skaičiuoja laiką, kai grįžo namo.

Jau startuoja ir tarptautinis A. Pasaravičienės septetas, suburtas iš Belgijos, Čekijos ir Lietuvos atlikėjų. Jis taip pat gros originalias pianistės kompozicijas.

Saksofonininkas Tadas Pasaravičius pasirinko šį instrumentą būdamas devynerių. Per savo karjerą atlikėjui teko groti įvairiausią muziką – nuo simfoninės ir folkloro iki pučiamųjų ir bigbendo. Kaip džiazo gupės lyderis jis pirmą kartą pasireiškė Vilniaus kolegijoje subūręs modernaus džiazo projektą „TribalVibe“.

Studijuodamas Olborge saksofonininkas koncertavo įvairiuose Europos džiazo klubuose, pasirodė „The Jasmine Festival“ Palestinoje, „Classical Beat“ festivalyje Vokietijoje, su žmonos kvartetu koncertavo Danijos festivaliuose. Jis įrašė muzikos albumų su  grupėmis „The Collective Abroad“, „BHAD Company“, „Mads Houe & The Quavers“, „Uummat Ensemble“ ir „Tadas Pasaravičius Group“.

T. Pasaravičius priklauso Lietuvos džiazo federacijos valdybai, yra danų nevyriausybinės organizacijos „Jazz9tus“ viceprezidentas, įvairių tarptautinių projektų iniciatorius bei organizatorius.

Kontrabosininkas, kompozitorius ir grupių lyderis iš Čekijos Janas Sedlákas bendradarbiauja su A. Pasaravičiene nuo studijų Olborge: abu muzikantai yra „The JAR“ trio nariai, groja projekte „Footprints“. Janas muzikuoja ir su savo trio, yra „The Collective Abroad“ lyderis.

Šį menininką įkvepia modernusis džiazas, „world“ ir klasikinė muzika. Savo kūryba jis apdainuoja industrinius peizažus, meilę ir viltį, tyrinėja posovietinę visuomenę.  Janas mielai groja ir tradicinį džiazą, dalyvauja literatūros skaitymuose bei audiovizualiniuose performansuose.

2019 metais jis pelnė prizą už ansambliui „The JAR Trio“ sukurtą kompoziciją „New Spaces“ muzikinių video renginyje „Z! Musikvideofestival“.

J. Sedlákas bendradarbiauja su kūrybingais muzikantais visoje Europoje. Jis yra grojęs su Giladu Hekselmanu, Eyalu Lovettu, Yogevu Shetritu, Kirilu Jakovlevu, gastroliavęs su „The Collective Abroad“ ir A. Pasaravičienės kvartetu.

Muzikantui patinka ir pedagoginė veikla – jis dėsto jaunimui kontrabosą, elektrinį bosą ir kompoziciją.

Belgų būgnininkas Yannickas Ballmannas įgijo išsilavinimą Berklio muzikos koledže JAV ir Karališkojoje muzikos akademijoje Olborge, spėjo pagyventi ir išbandyti džiazo scenas Berlyne, pasirodyti daugelyje garsių Europos džiazo klubų. 2022 metais būgnininkas tapo tarptautinio konkurso „Riga Jazz Stage“ laureatu.

Kitos naujienos

Trečiadienį paskelbus mobilizaciją didžiausiose nacionalinėse Lietuvos kariuomenės pratybose „Perkūno gri...

Aplinkos ministras patvirtino 

Alytaus jaunimo centro bendruomenė kreipėsi į Alytaus miesto merą ir tarybos narius. Kreipimąsi p...

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su šauniais antrokais iš Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos