Klausyti gyvai

17:15 - 18:15

Savaitės Tema

Į Lietuvą grįžęs Marius: „sunkiausia matyti savo vaiką augantį užsienyje”. „Pilietiškumo dėlionė“

Gegužės 12 d. kartu su pirmuoju Respublikos Prezidento rinkimų turu vyks referendumas dėl gimimu įgytos Lietuvos pilietybės išsaugojimo įgyjant kitos, Lietuvai draugiškos, valstybės pilietybę.

Tiksli referendumu spręsti teikiamo Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo formuluotė skamba taip:„Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka. Konstitucinis įstatymas taip pat nustato Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindus ir tvarką.“

Lietuvos piliečiams pritarus, iš Konstitucijos būtų išbrauktas teiginys: „Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis.“ Tokiu pakeitimu esamiems Lietuvos Respublikos piliečiams būtų išsaugota Lietuvos pilietybė, jiems įgijus Lietuvai draugiškų valstybių pilietybę.

Radijo eteryje šia tema kalbėjomės su buvusiu emigrantu Mariumi Vainausku, kuris po septyniolikos metų emigracijos grįžo į Lietuvą.

Kaip sako Marius Vainauskas: „per septynioliktą metų emigracijos man teko sutikti labai daug įdomių, talentingų ir gabių lietuvių gyvenančių užsienyje. Gaila, bet dalis tų gabiausių lietuvių šiandien jau neturi galimybės išlaikyti lietuviškos pilietybės. Dažnai verslai, karjera ir kiti asmeniniai veiksniai nuvedė juos prie, turbūt, sunkiausio jų gyvenime sprendimo – rinktis svetimos šalies pilietybę ir sėkmingą karjerą, verslo plėtrą ar apriboti savo galimybes išlaikant lietuvišką pilietybę”.

Marius Vainauskas

Naujausias visuomenės nuomonės tyrimas atskleidžia, kad Lietuvoje daugėja žmonių, pilietybės išsaugojimą vertinančių kaip svarbų – 3 iš 4 (76 proc.) šalies gyventojų manymu, yra svarbu išsaugoti gimimu įgytą Lietuvos pilietybę, įgijus kitos Lietuvai draugiškos šalies pilietybę.

Tačiau, kaip teigia M. Vainauskas: „aš dalyvavau diskusijoje su pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininke Dalia Henke bei seimo nariu Andriumi Bagdonu apie pilietybės išlaikymo referendumą. Faktas apie tai, kiek žmonės turi mažai žinių apie gegužės 12 d. referendumą mane šokiravo, buvo tokių žmonių kurie apie tai išgirdo pirmą kartą. Todėl norėčiau daugiau diskusijų mūsų visuomenėje šiuo klausimu”.

Paklaustas, kas paskatino Marių grįžti į Lietuvą, jis atsakė: „grįžimą lėmė keli veiksniai. Prisidėjo ir Anglijos ekonomikos suprastėjimas, o Lietuvoje pagerėjimas. Mano pačio finansinė padėtis geresnė, kai Lietuvoje galima įsigyti šiek tiek ir turto bei plėtoti verslą. Bet sunkiausia matyti savo vaiką augantį užsienyje ir kalbantį užsienio kalba geriau negu lietuvių. Norėjau, kad lietuviškos tradicijos ir kalba liktų. Mačiau pas savo vaiką, kad jis supranta, žino apie mūsų tradicijas, bet jis to nejaučia”.

Kitos naujienos