Klausyti gyvai

22:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Išankstiniuose rinkimuose aktyvesni buvo Alytaus rajono gyventojai

Dvi dienas vykusiuose išankstiniuose savivaldos rinkimuose aktyvūs buvo ne tik rinkėjai, tačiau ir stebėtojai. Anot rinkimų komisijų pirmininkų, stebėtojų – savanorių šiemet daugiau nei anksčiau vykusiuose rinkimuose. „Baltųjų pirštinių“ iniciatyva, stebėti rinkimus atvyksta savanorių iš užsienio.

Radijo stotyje „FM99“ speciali rinkimų laida prasidės sekmadienį 20 val.

rinkimai_1Balsavimas Alytaus mieste

Alytaus miesto savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Albertas Sebastinas radijo stočiai „FM99“ sakė, kad per dvi dienas Alytuje iš anksto balsavo 778 rinkėjai (antrąją dieną rinkėjų sulaukta 100 daugiau nei pirmąją). Daugiau nei 1000 gyventojų šiandien balsuos namuose, o šiame procese taip pat galės dalyvauti stebėtojai. Šie savanoriai ypač aktyviai dirbo išankstinio balsavimo metu: „Labai operatyviai dirba „Baltosios pirštinės“, aktyviai seka politinę reklamą. Taip pat kai kurie piliečių komitetai pateikė savo stebėtojus bei yra vienas atvejis, kai vienos partijos viena kandidatė pateikė savo stebėtojus beveik visose apylinkėse. Mano praktikoje dar tokio atvejo nebuvo”. Paklaustas ar stebėtojai – savanoriai labiau padeda ar trukdo komisijai vykdyti darbą A. Sebastinas sakė, kad „yra dvi pusės: jei stebėtojas kultūringas, žino įstatymus, tuomet mums pagalba, nes jis mandagiai praneša pažeidimus, o mes aiškinamės. Tačiau kartais būna, kad stebėtojas nepasiruošęs, neišmano taisyklių, trikdo darbą“.

Balsavimas Alytaus rajone

Alytaus rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Nijolė Vagnorienė sako, kad per dvi išankstinio balsavimo dienas rajone savo valią išreiškė 1233 rinkėjai. Lyginant su praėjusių savivaldų rinkimais, tai balsavusių buvo 200 daugiau. Namuose šiandien balsuos apie 2000 rinkėjų, tačiau, anot N. Vagnorienės, Alytaus regionas pagal demografinę sudėtį išsiskiria kaip senstantis regionas, o tai viena iš priežasčių, kodėl tiek daug balsuojančių namuose.

Paklausta apie stebėtojų pagalbą komisijos pirmininkė taip pat įžvelgė dvi puses: „ir pagalba, ir papildomi rūpesčiai. Mūsų labai įtemptas darbo organizavimo grafikas ir mes privalom pirmiausia atlikti tuos darbus, kuriuos turi daryti komisija. Ir jeigu fiksuojami pažeidimai, tai yra tik papildomas darbas, kurį reikia operatyviai nagrinėti. Tai iš vienos pusės pagalba, bet iš kitos pusės – papildomas didelis krūvis“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
FM99 palaiko „Baltųjų pirštinių” iniciatyvą

„Baltosios pirštinės“ sulauks stebėtojų iš užsienio„Baltosios pirštinės“ koordinatorius Alytaus apskrityje Dovydas Rogulis sakė, kad per paskutines dienas savanoriai fiksavo ne tik daug smulkių pažeidimų, bet pasitaikė skundų dėl galimų papirkinėjimų. „Baltųjų pirštinių“ savanorių tarpe šiemet daugiausiai 17-26 m. jaunimo, bet yra 30 ir 40 metų asmenų. Sekmadienį Alytaus apskrityje dirbs apie 60 savanorių – stebėtojų, kurie yra išklausę specialius mokymus ir pasiruošę kompetetingai stebėti rinkimus. Rinkimus Lietuvoje taip pat atvyks stebėti ir 20 Nyderlandų Karalystės piliečių. Jie talkins visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ savanoriams.

Tarptautinius stebėtojus delegavo trys Olandijoje veikiančios organizacijos, dvi iš jų yra studentų organizacijos, trečioji, „Max van der Stoel fondas“ – tarptautinė, savanorystės pagrindu veikianti organizacija, užsiimanti demokratinių vertybių puoselėjimu ir rinkimų stebėsena.

“Tik gavusi kvietimą prisijungti prie tarptautinės stebėtojų komandos ir vykti į Lietuvą supratau, kad niekada nesusimąsčiusi apie rinkimų skaidrumą Olandijoje. Kažkodėl iki šiol tai priėmiau kaip duotybę. Neabejoju, jog rinkimų stebėjimas Lietuvoje mūsų delegacijos atstovams bus unikali patirtis”, – sakė “Baltųjų pirštinių” savanorių gretas papildžiusi olandė Naomi Woltring.

Ketvirtadienį tarptautiniai stebėtojai dalyvavo Nyderlandų Karalystės ambasadoje Vilniuje organizuotuose rinkimų stebėsenos mokymuose, kuriuos vedė  „Baltųjų pirštinių“ atstovai. Čia jiems buvo įteikti oficialūs rinkimų stebėtojų pažymėjimai, kuriuose išdavė Vyriausioji rinkimų komisija.

Pasak visuomeninės organizacijos “Baltosios pirštinės” vadovo Simo Simanausko, daugiausia savo lėšomis į Lietuvą atvykusių tarptautinių stebėtojų pasklis po Vilniaus regioną. VRK svečiams išdavus stebėtojų pažymėjimus, savanoriai iš Nyderlandų savivaldybių tarybų ir merų rinkimus stebės Šalčininkuose, Švenčionyse, Ukmergėje, Vilniaus miesto ir rajono rinkimų apylinkėse bei Varėnoje.

“Tarptautiniai stebėtojai jau nuo šiandien galės įsitraukti į rinkimų stebėjimą specialiuosiuose paštuose, taip pat kartu su “Baltųjų pirštinių” savanoriais stebės balsavimą namuose. Kiekvienam svečiui esame delegavę bent po vieną “Baltųjų pirštinių”savanorį, kuriam teks ne tik stebėtojo, bet ir vertėjo-konsultanto darbas”, – teigė “Baltųjų pirštinių” vadovas Simas Simanauskas.

Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ savanoriai rinkimus stebi visoje Lietuvoje. Dar nepasibaigus išankstiniam balsavimui, jų darbo dėka buvo gauti daugiau nei 300 pranešimų apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus, iš jų beveik trečdalis buvo perduoti Vyriausiajai rinkimų komisijai arba policijai.

 

Kitos naujienos

Alytaus apskr. Vyriausiasis policijos komisariatas pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo. Gautas 58-e...

„Tai mūsų eglutė išdygo po nakties, kaip netikėtas Kalėdinis stebuklas“, – į radijo stoties „FM99“ pašto ...

Šiuolaikinės klounados spektaklis visai šeimai „Čiurlionio pasaka“

„Džiaugiamės, kad priėmėte, stengsimės, kad taptų tradicija ir nuteistiesiems pagal galimybes dalyvauti m...