Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Jeigu nori iš tikrųjų būti atstovaujamas – balsuok už tai, kas prie širdies“. Pilietiškumo dėlionė

Šioje „Pilietiškumo dėlionės“ laidoje apie pilietiškumo šventę – savivaldos rinkimus. Pašnekovai juose nedalyvauja, nė už vieną partiją neagituoja, bet ne pirmą dešimtmetį įdėmiai stebi visas rinkimų kampanijas. Liudo Ramanausko pašnekovai – žurnalistas Romas Sadauskas ir rašytojas Algimantas Mikelionis (Aidas Kelionis).

„Kai išgirstame apie daugybę kartų teistus ar jau rinkimų kampanijos metu nusišnekančius kandidatus, gali susidaryti įspūdis, kad mūsų savivalda degraduoja. Tačiau po rinkimų dangus negriūva, net tiesioginio valdymo nė vienoje savivaldybėje neprireikia. Ar nutiks pasaulio pabaiga, jeigu išsirinksite „ne tuos“. O gal eiti balsuoti išvis nėra jokios prasmės?“ – klausia Romas Sadauskas.

Ar tikrai rinkimai pilietiškumo šventė?

„Švente dar nekvepia, didžioji dalis rinkimų kampanijos, ypač kuo toliau nuo didžiųjų miestų, vyksta taip, kad skelbimų lentose vieni kitų plakatus nuplėšia ir savo užkabina, kitą dieną vėl ratu, ir kuo išsiskiria šie rinkimai, tai didelis kiekis reklamos socialiniuose tinkluose, o gyvų susitikimų teko matyti vos keletą kalėdojančių kandidatų ir į šventę tai dar nepanašu“, – pastebi žurnalistas.

Romas Sadauskas

„Savivaldos rinkimai tai kaip gamtos reiškinys ar stichinė nelaimė, kuri kas ketverius metus ištinka kiekvieną Lietuvos savivaldybę, nes visi gąsdina, jei išrinksite mus, bus gerai, jeigu tuos, bus blogai“, – juokauja Algimantas Mikelionis.

Lietuvoje tradiciškai balsuoja vos apie 40 procentų rinkėjų, tačiau besipiktinančių, kad išrinko „ne tuos“ daugiau nei pakankamai, netrūksta ir tarp tų, kurie balsuoti niekada neina. Visgi Romas Sadauskas nemano, kad reikia priversti eiti balsuoti visus, kurie niekada nesidomėjo kas vyksta vietos politiniame gyvenime, nes, anot jo, jie nubalsuoja už tą, kurio veidas reklaminiam plakate buvo gražsnis: „Gal ir geriau, kai ateina balsuoti tie, kurie jau žino ko nori“.

„Rinkėjas yra nekaltas, rinkėjas yra nepakaltinamas“, – juokauja Algimantas. Geriau tegu ateina mažiau, bet tie, kurie žino už ką nori balsuoti, sako jis: „Kaip delegatai ar patikėtiniai tų, kurie nebalsuoja ir spręstų už juos.“

„Rinkėjas yra nekaltas, rinkėjas yra nepakaltinamas“,

Algimantas MiKelionis

Rinkimų batalijos vyksta įvairiai, tačiau rinkėjų vertinimo kriterijai vargu ar keičiasi. Alytus šiemet buvo tas miestas, kuris per rinkimų kampaniją buvo ypatingai nuspalvintas plakatais.

„Alytus vienas iš tų miestų, kuriuose valdžia vis dar keičiasi laisvų rinkimų būdu, su kuo ir sveikinu, todėl ir investuojama į tai,“ – teigia R.Sadauskas.

„Jeigu skiriamos tokios lėšos, vadinasi yra besitikinčių laimėt, yra galimybė, kad kažkas pasikeis, nes yra savivaldybių Lietuvoje, kur merai įsitvirtinę dešimtmečius, kur kadencijos pasikeitimas yra tik dar kartą rinkėjų patvirtinimo gavimas, tarsi akcininkų susirinkimas, tai ten niekas ir neinvestuoja“, – sako R.Sadauskas.

Tokiose savivaldybėse, kur rinkimai tik formalumas, neinvestuojama ne tik į reklamą, bet ir sąrašai sudaromi atitinkamai. Vieno kurorto skandalo sukūryje atsidūrė Darbo partijos pirmasis numeris su hašišu, tačiau šiame sąraše ir daugiau panašių figūrų netrūksta. Taip yra todėl, kad grėsmės jiems patekti į tarybą nėra, o partijai reikia sudaryti sąrašą, tad į jį surašo tiesiog bet ką, aiškina žurnalistas. 

„Man patinka klausyti pokalbių viešose erdvėse“, – pasakoja A.Mikelionis. Kadangi Algimantas automobilio nevairuoja, autobusu važiuodamas iš Veisiejų į Lazdijus išgirsta įvairiausių diskusijų, kuriose dažniausiai pliekiama valdžią, tiek Lietuvos, tiek rajono.

„Bet kadangi važiavimas autobusais padarytas nemokamas, visi patenkinti ir padaugėjo tiek keleivių, tiek įvairių nuomonių“, – pastebi rašytojas.

Ar tiesa , kad Lietuvoje labai mėgstama rinkti jau buvusius?

A.Mikelionis pasakoja Druskininkų pavyzdį, kuomet meškeriotojams, giriantiems dabartinį merą ir jo nuveiktus darbus, pasiūlius pasvarstyti kitą kandidatą, seka atsakymas: „Kitą pabandžius yra rizika, kad taip gerai nebus. Senas arklys vagos negadina“.

Anot R.Sadausko, nesikeičiantys merai kai kuriose savivaldybėse yra dviejų tipų – kur vadovauja žmonės turintys autoritetą ir kitos, kur įsitvirtinęs rytietiško tipo autoritarizmas, kur užvaldyta visa savivaldybė: „Politinė erdvė išvalyta taip, kad konkurentų ir negali atsirasti“.

Problema partijoms ir rasti pakankamai ryškius konkurentus tarp vietinių žmonių, o ateiviai, būdami ryškesnėmis asmenybėmis politiniame pasaulyje, bijo užsidėti pralaimėtojo štampą. 

Partijoms augintis naujus politinius lyderius taip pat prireiks laiko, nes jų reputacija nėra aukštumoje, tačiau šiuose rinkimuose vėl sumažėjus politinių komitetų, atsiranda šansas partijų ateičiai.

Ar reikia leisti nuo 16 metų?

„Tai vaikai, kuriuos stumdo dideli dėdės“, – tad tai per anksti, savo jausytės patirtimi remiasi Algimantas.

Algimantas Mikelionis

„Aš sprendžiu ne pagal save, o pagal savo dukrą, tai ji jau nuo 14-os galėjo balsuoti,“ – prieštarauja Romas. Tai itin svarbu būtų mažoms savivaldybėms, kur aštuoniolikmečių nebelieka išvažiavus moksleiviams studijuoti.

Seimo nariai savivaldos rinkimuose?

Tokia praktika nebūtinai yra blogai, sako R.Sadauskas. Jei koks nors Seimo narys ryžtasi eiti į vietinę politiką ir tapti meru, tai galėtų gerokai pagyvinti situaciją, bet tie, kurie eina į tarybos narius, tai tiesiog rinkėjų apgaudinėjimas.

„Jeigu žmogus čia gimęs ir augęs, grįžta vadovauti gimtajam miestui, tai pateisinama, bet daugeliu atvejų tai piktnaudžiavimas ir apgaudinėjami rinkėjai,“ – sutinka Algimantas, kandidatus sudėliojęs futbolo principais į lygas. 

Nereikia bijoti sudeginti savo balso, ragina žurnalistas: „Pirmas turas tam ir yra, kad demokratija išsiskleistų visu savo gražumu ir pasimatytų visa nuomonių įvairovė. “„Jeigu nori iš tikrųjų būti atstovaujamas – balsuok už tai, kas prie širdies“. Ir nebijokim pabandyti kažko naujo, savivalda yra apie gatvių valymą, ne parsidavimą priešiškai valstybei, siūlo Romas.

„Jeigu nori iš tikrųjų būti atstovaujamas – balsuok už tai, kas prie širdies“.

Romas Sadauskas

Už ką nebalsuoti ir kaip atrodo futbolo lygos rinkimuose, klausykite „Pilietiškumo dėlionėje“!

Kitos naujienos

„Atsidūriau Alytuje. Nuo stoties smėliuotas kelias veda miestan. Alytaus vardu vadinasi du miestu - v...

Alytiškė ėjikė, olimpietė, Lietuvos rekordininkė Brigita Virbalytė savo feisbuko paskyroje pranešė apie s...

Sekmadienio naktį Prienų rajone iš važiuojančio automobilio iššoko vyras, pranešė Alytaus apskrities poli...

Punios šile rasta daugiau nei 570 vabalų rūšių, 28 iš jų – pirmąkart Lietuvoje, antradienį pranešė Valsty...