Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Kaip atgaivinti apleistus miesto pastatus? Pradžia gali būti ir atgiję langai

CINEMA – Dunojaus regiono Interreg projektas, padedantis atgaivinti nedidelių miestų apleistas vietas. Projektas neinvestuoja į pastatus, tik į metodologiją ir žmones, kurie daro pokyčius.

Vieni svarbiausių dalykų – nuo pat pradžių glaudžiai dirbti su vietos gyventojais, verslu, politikais išsiaiškinant kokie jų poreikiai, ko jiems iš tikrųjų reikia, FM99 pasakoja Tanja Faganel, projekto įgyvendinto septyniose valstybėse ir devyniuose miestuose atstovė iš Slovėnijos. Tuomet – skirtingiems suinteresuotiems asmenims papasakoti, kas gali būti padaryta – pritaikyti komunikaciją politikams, gyventojams, kūrybininkams, kad visi suprastų, kad kalbame apie tas pačias problemas.

„Tokiu būdu sukuriame artimą ryšį su gyventojais, verslo atstovais, savivaldybe kurdami bendradarbiavimo tinklą“, – pasakoja Tanja.

Tanja Faganel dešinėje

Svarbiausia – kūrybiškumas

Įrankiai miestams, tai konkreti metodologija, aprašyti žingsniai, ką ir kaip daryti norint atgaivinti apleistas teritorijas ar vietas.

Kūrėjų komanda sukūrė žemėlapį internete, kur sužymėjo problemines vietas, kurias siekiama atgaivinti. Ten pat buvo pateikti konkretūs pavyzdžiai, kaip tai galima padaryti ir žmonės, į kuriuos galima kreiptis pagalbos, kurie gali padėti įgyvendinti pateiktas idėjas.

Rumunijos Resita mieste pokyčiai vyko su didžiuliu pramoniniu pastatu. Idėja,pasiūlyta projekto kūrėjų, ne tik padėjo miestui surasti finansavimą pastato konversijai, gauti Europos naujojo bauhauzo iniciatyvos apdovanojimą, bet šis miestas tapo ir pirmuoju Rumunijoje patekusiu į pasaulio Unesco besimokančių miestų tinklą.

Rumunija, Resita

Moldovoje apleistas didžiulis pastatas buvo paverstas kūrybinių industrijų ir technologijų centru.

Savininkai ir privatūs

Atgaivintų vietų savininkai buvo tiek savivaldybės, tiek ir privatūs asmenys. Moldovos atveju pastatas buvo savivaldybės, kuris buvo paverstas kūrybinių industrijų darbo vieta.

Bet pavyzdžiui Slovėnijoje Kamniko mieste apleisti pastatai buvo privačių savininkų. Projekto kūrėjai ėjo nuo durų prie durų, ieškojo savininkų. Po ilgų paieškų, siųstų laiškų, reklaminių bukletų, paliktų pastatuose, keletas jų atsiliepė.

Kitas etapas buvo įkalbėti pastatų savininkų nuomoti pastatus. Pirmas žingsnis buvo nedidelis – išnuomoti pastatų langus mėnesiui. Tuomet tie langai buvo itin patraukliai apipavidalinti, juose reklamuojami vietinių verslų produktai ir paslaugos. Tokius būdu atgijo visa gatvė, namai nebeatrodė apleisti ir negyvenami, žmonėms tai tapo įdomu.

Kartu ir savivaldybė gavo įrankį, tuose languose pasakoti apie savo planuojamus projektus ir pokyčius patraukliai, ne tik skelbiant informaciją, bet parodant, kokie pokyčiai laukia vizualiai.

Galiausiai praėjus metams po projekto tuose oastatuose įsikūrę jau keturi nauji verslai, o dalis langų ir toliau naudojami kūrybiškai bei kuria gyvos gatvės įspūdį.

Kamnik, Slovėnija

Idėja pateko tarp geriausiųjų ES

CINEMA pateko tarp REGIOSTARS finalistų – kasmetinių apdovanojimų ES Sanglaudos projektas.

Interreg Dunojaus regiono projektą galima surasti internete, pavadinimu CINEMA, čia yra tiek pavyzdžiai, tiek ir metodologija bei kontaktai asmenų, kurie gali padėti savivaldybėms surasti kūrybinius sprendimus apleistoms erdvėms atgaivinti.

Su Tanja Faganel FM99 susitiko Briuselyje vykusioje Europos regionų savaitėje. EURegionsWeek2023

„Miesto informatorius“

Kitos naujienos

Trečiadienį paskelbus mobilizaciją didžiausiose nacionalinėse Lietuvos kariuomenės pratybose „Perkūno gri...

Aplinkos ministras patvirtino 

Alytaus jaunimo centro bendruomenė kreipėsi į Alytaus miesto merą ir tarybos narius. Kreipimąsi p...

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su šauniais antrokais iš Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos