Klausyti gyvai

10:00 - 11:00

Miesto Informatorius

Kalėjime mirė opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas penktadienį mirė pataisos kolonijoje Arktyje, kur atlikinėjo 19 metų laisvės atėmimo bausmę, sakoma Rusijos federalinės įkalinimo įstaigų tarnybos pranešime. Jam buvo 47 metai.

„Po pasivaikščiojimo Navalnas blogai pasijuto ir beveik iš karto prarado sąmonę. Nedelsiant atvyko medicinos personalas ir buvo iškviesta greitosios pagalbos komanda. Buvo atliktos gaivinimo priemonės, kurios teigiamų rezultatų nedavė. Medikai patvirtino nuteistojo mirtį. Mirties priežastys nustatinėjamos“, – sakoma pareiškime. Rusijos tyrimų komitetas pranešė pradėjęs tyrimą dėl jo mirties.

A. Navalno spaudos sekretorė Kira Jarmyš sakė, kad jo komanda nebuvo informuota apie jo mirtį. „Aleksejaus advokatas dabar skrenda į Charpą“, kur yra jo kolonija, sakoma jos įraše socialiniame tinkle. Rusijos naujienų agentūros pranešė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo informuotas apie A. Navalno mirtį.

Penktadienį paskelbus apie Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno mirtį pataisos kolonijoje Arktyje, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis sako, kad tai – žiauri ir reikšminga žinia. 

Tolimoje žmogėdrų šalyje, jos katorgų kankinystėje visai neseniai mirė Aleksėjus Navalnas. Tai žiauri ir reikšminga žinia, mes galėtume minutę nutilti, prisimindami visas Putino tironijos aukas“, – Vasario 16-osios minėjime prie Signatarų namų teigė V. Landsbergis. 

„Tai reiškia ne tik vieno žmogaus mirtį, tai reiškia, kad tironija nebepuoselėja atsarginio varianto, kas turės būti po Putino, kokia nors nauja perestroika , kur galbūt ir Navalnas, gal ir jam tai sakė, kai viliojo grįžti į Rusiją, kad bus reikalingas. Tą variantą jie atmetė, lieka tik kraujas, tik mirtis. Arba gyvenimas, arba mirtis, arba laisvė, arba vergija. Tai ir mums, bet ne tik mums, tai yra visiems pasaulyje“, – sakė V. Landsbergis.

Tarptautinėje politikos arenoje dėl A. Navalno mirties pasipylė kaltinimai Maskvai.

Paskelbus apie įkalinto Kremliaus kritiko mirtį, Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Andrijus Jermakas pareiškė, kad Rusijos vadovas bijo bet kokios konkurencijos.

„Putinas yra didžiausias blogis, bijantis bet kokios konkurencijos. Rusų gyvybės jam yra niekas“, – „Telegram“ rašė A. Jermakas ir pridūrė: „Visi, kurie ragina derėtis, turi suprasti, kad juo negalima pasitikėti. Vienintelė kalba, kurią jis supranta, yra jėga.“

Norvegijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Maskvai tenka didelė atsakomybė už 
A. Navalno mirtį.

„Rusijos vyriausybei tenka didelė atsakomybė“, – socialiniame tinkle „X“ parašė Espenas Barthas Eide (Espenas Bartas Eidė), ir pridūrė, kad ši žinia jį labai nuliūdino.

Latvijos prezidentas Edgaras Rinkevičius teigė, kad A. Navalną nužudė Kremlius.

„Kad ir ką galvotumėte apie Aleksejų Navalną kaip politiką, Kremlius jį ką tik žiauriai nužudė. Tai faktas ir tai yra kažkas, ką reikia žinoti apie tikrąją dabartinio Rusijos režimo prigimtį“, – „X“ rašė E. Rinkevičius, pareikšdamas užuojautą A. Navalno artimiesiems.

Prancūzijos užsienio reikalų ministro Stephane’o Sejourne’o (Stefano Sežurnė) teigimu, Rusijos opozicijos lyderis gyvybe sumokėjo už pasipriešinimą V. Putino priespaudai.

„Aleksejus Navalnas sumokėjo savo gyvybe už pasipriešinimą priespaudos sistemai, – „X“ rašė jis. – Jo mirtis griežtojo režimo kolonijoje primena mums Vladimiro Putino režimo tikrovę.“

Pasak Europos Vadovų Tarybos pirmininko Charles’io Michelio (Šarlio Mišelio), V. Putino vadovaujama Rusija yra visiškai atsakinga už A. Navalno mirtį.

„Aleksejus Navalnas kovojo už laisvės ir demokratijos vertybes. Dėl savo idealų jis paaukojo savo gyvybę, – „X“ rašė jis. – ES laiko Rusijos režimą vieninteliu atsakingu už šią tragišką mirtį.“

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) pasmerkė A. Navalno mirtį kalėjime ir pareiškė, kad Rusijos opozicijos lyderis už savo drąsą sumokėjo gyvybe.

O. Scholzas prisiminė atvejus, kai jis kalbėjosi su A. Navalnu apie didžiulę drąsą, kuri paskatino jį grįžti į Rusiją po to, kai Vokietijoje pasveiko po apnuodijimo išpuolio.

„Dabar už šią drąsą jis sumokėjo savo gyvybe“, – konstatavo O. Scholzas.

A. Navalno mirtis yra siaubinga žinia ir didžiulė tragedija Rusijos žmonėms, penktadienį pareiškė Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas (Rišis Sunakas).

„Būdamas aršiausias Rusijos demokratijos gynėjas, Aleksejus Navalnas visą gyvenimą rodė neįtikėtiną drąsą“, – „X“ rašė R. Sunakas ir pridūrė, kad mintimis yra su A. Navalno žmona ir Rusijos žmonėmis.

A. Navalnas, žymiausias Rusijos opozicijos lyderis, didžiulio populiarumo susilaukė kritikuodamas korupciją V. Putino valdomoje Rusijoje. Jis organizuodavo didžiulius protestus prieš Kremlių, kol 2021 metais, kai grįžo į Maskvą iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, buvo suimtas. Dėl apnuodijimo jis kaltina Rusijos valdžią. Pastaroji neigia esanti kaip nors su tuo susijusi.

Keliose bylose jis buvo nuteistas kalėti 19 metų pagal kaltinimus, kuriuos nepriklausomos teisių gynimo grupės ir Vakarų šalys pasmerkė kaip kerštą už opoziciją Kremliui. Praėjusių metų pabaigoje jis buvo perkeltas į atokią koloniją už poliarinio rato, Rusijos Jamalo-Neneco regione Sibiro šiaurėje. Paskutinė žinutė A. Navalno „Telegram“ kanale, kurį jis valdė per savo teisininkus ir komandą tremtyje, buvo Valentino dieną paskelbta padėka jo žmonai Julijai Navalnajai.

Mirė pasivaikščiojimo metu

Rusijos federalinė įkalinimo įstaigų tarnyba teigė, kad A. Navalnas išėjęs pasivaikščioti pasijuto blogai.

„Po pasivaikščiojimo Navalnas blogai pasijuto ir beveik iš karto prarado sąmonę. Nedelsiant atvyko medicinos personalas ir buvo iškviesta greitosios pagalbos komanda. Buvo atliktos gaivinimo priemonės, kurios teigiamų rezultatų nedavė. Medikai patvirtino nuteistojo mirtį. Mirties priežastys tiriamos“, – sakoma pareiškime.

Rusijos tyrimų komitetas pranešė pradėjęs tyrimą dėl jo mirties.

Medikai gaivino daugiau nei pusvalandį

Rusijos tolimojoje šiaurėje esančios ligoninės medikai A. Navalną bandė gaivinti daugiau nei pusvalandį, pranešė Rusijos naujienų agentūros.

„Į [kalėjimą] atvykę medikai tęsė gaivinimo priemones, kurias jau taikė kolonijos medikai. Jie jas tęsė daugiau nei pusvalandį“, – agentūrai „Interfax“ sakė Labytnangio miesto ligoninės atstovai.

A. Navalno teisininkams nepranešta

A. Navalno spaudos sekretorė Kira Jarmyš sakė, kad jo komanda nebuvo informuota apie jo mirtį. „Aleksejaus advokatas dabar skrenda į Charpą“, kur yra jo kolonija, kad išsiaiškintų šią aplinkybę, sakoma jos įraše socialiniame tinkle.

Tačiau Vakarų vyriausybės suskubo kaltinti Kremlių.

Norvegijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Maskvai tenka didelė atsakomybė už 
A. Navalno mirtį.

„Rusijos vyriausybei tenka didelė atsakomybė“, – socialiniame tinkle „X“ parašė Espenas Barthas Eide (Espenas Bartas Eidė), ir pridūrė, kad ši žinia jį labai nuliūdino.

Daugybė tarptautinės politikos atstovų pasidalijo panašiomis žinutėmis.

Kolonija „Poliarinis vilkas“

A. Navalnas buvo kalinamas nuo 2021-ųjų sausio, kai buvo nuteistas kalėti už ekstremizmą. Praėjusių metų rugpjūtį ši bausmė buvo pratęsta iki 19 metų. Tai buvo tik vėliausioji iš virtinės kalėjimo bausmių už kaltinimus, tarp kurių buvo ir turto pasisavinimas.

Įkalinimo dalį jis praleido kolonijoje IK-6 Vladimiro srityje, maždaug už 250 km į rytus nuo Maskvos.

Gruodžio mėnesį jis daugiau nei dviem savaitėms dingo. Mėnesio pabaigoje paaiškėjo, kad jis buvo perkeltas į liūdnai pagarsėjusią koloniją IK-3 Charpe, Arktyje.

Gruodžio 26 dieną socialinėje žiniasklaidoje A. Navalnas pareiškė, kad po gana varginančio 20 dienų trukusio perkėlimo į atokų kalėjimą už poliarinio rato Rusijos Jamalo nencų autonominėje apygardoje Sibiro šiaurėje jis jaučiasi gerai.

IK-3 yra daugiau kaip 1 900 km į šiaurės rytus nuo Maskvos. Jo pavadinimas reiškia „Šiaurės pašvaistė“, tačiau kolonija dažniau vadinama „Poliariniu vilku“.

Kalėjimas pastatytas XX amžiaus septintajame dešimtmetyje stovyklos, kuri buvo Stalino laikų lagerių tinklo Gulago dalis, vietoje. Jame gali tilpti iki 1 020 kalinių. Kaliniai dirba šiaurės elnių odų apdorojimo darbus.

Kitos naujienos

Dzūkijos sostinė penktadienį pradeda vasariškų renginių lauko erdvėse sezoną. Išskirtinių automob...

Gegužės 2 d. apie 22 val. 30 min. Prienų r., kelyje Vilnius-Prienai-Marijampolė 105-ame km, automobilis „...

Pasieniečiai iš Nemuno išgriebė iš Baltarusijos plukdomą plaustą – automobilio rato kameros viduje buvo s...

Gegužės 5 d. 16:00 val., sekmadienis, Alytaus kultūros centras, didžioji salė.